06.10.2011, 00:00 258

İKİ ÇORUMLU STUTTGART’TA BULUŞTUK

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Almanya’nın Stuttgart kentinde 27-30 Eylül 2011 tarihlerinde gerçekleştirilen V. Türk-Alman Katı Atık Günleri toplantısında Çorum Belediye Başkan Yardımcısı Nurettin Karakaya ile buluştuk.

Her geçen gün ülkemizin önemli sorunları arasında yer alan katı atık yönetimi konusuna önemli bir katkı sağlayan bu toplantıya şehrimizden bir yetkilinin katılmasına çok sevindim.

Çorum basınından şehrimizin katı atık sorununun çözümünde önemli adımlar atıldığını takip etmiştim. Nurettin beyin verdiği bilgilerden Çorum Katı Atık Projesi’nin bugünlerde ihale aşamasında olduğunu öğrenince çok memnun oldum.

*     *     *

Günde kişi başına 1 kg katı atık çöp oluştuğu göz önüne alındığında Çorum merkezde bir günde yaklaşık 220 ton katı atık üretilmektedir. Bunu tüm il nüfusunu dikkate alarak hesapladığımızda bu değer yaklaşık 550 ton olmaktadır.

Bu kadar katı atığı hiçbir işleme tabii tutmadan depolamaya gönderdiğimiz takdirde inşa edilecek düzenli depolama tesisinin ömrü kısalacaktır.

*     *     *

Almanya’da hiçbir işlem görmeyen katı atık depolama, kompostlama, yakma ve benzeri tesisleri kabul edilmemektedir. Değeri her gün daha çok keşfedilen katı atık aşağıda belirtilen işlemlerden geçirilmektedir.

1-Azalmasını sağlamak (mümkün mertebe az katı atık oluşmasına çalışmak)

2-Değerlendirme (katı atığı kaynağında ayırma)

3-Geri kazanım (katı atığın içindeki maddelerin değerlendirilmesi, kağıt-hurda v.s)

4-Diğer değerlendirmeler (yakarak enerji, su buharı temin etme gibi)

5-Uzaklaştırma (katı atığın depolanması, kompostlaştırılması, yakılması).

Almanya’da 2000 yılında 406,7 milyon ton olan katı atık miktarı alınan azaltma önlemleriyle 323,3 milyon tona düşürülmüştür. Bunda her evden alınan katı atığın (çöpün) tartılması ve buna bağlı olarak ücret alınması etken olmuştur. 4 kişilik bir aile yılda ortalama 153 Avro, çöp parası ödemektedir.

Almanya’da demir ve çelik üretiminin yüzde 50’si değerlendirme ve geri kazanımdan sağlanmaktadır. 1 ton kullanılmış kağıt Almanya’da 80-120 Avro’ya satılmaktadır. Almanya’da, kağıtta geri kazanım yüzde 70, Türkiye’de ise yüzde 35 civarındadır. Türkiye, Almanya’dan kullanılmış kağıt ithal etmektedir.

1 ton katı atık yakıldığında 600 kwh (kilowat/saat) elektrik elde edilmektedir. Ayrıca elde edilen su buharı merkezi ısıtma tesisi ile evlerin ısıtılmasında kullanılmaktadır.

Bütün bu işlemler sonucunda kalan katı atık (çöp) miktarı çok düşük ve düzenli depolama tesisinin ömrü daha uzun olmaktadır.

*     *     *

ÇORUM’DA KATI ATIK (ÇÖP) AZALTMA, AYIRMA VE DEĞERLENDİRME SAFHALARINDAN GEÇİRİLEREK DEPOLANMALIDIR.

*     *     *

Stuttgart Üniversitesi ile Ege Üniversitesi arasında ilk işbirliği temellerini 1973 yılında Stuttgart Üniversitesi’nde görevli Prof. Dr. Oktay Tabasaran ile ben atmıştık. 1975 yılında ilki İzmir’de yapılan Türk-Alman Çevre Seminerleri iki yılda bir Stuttgart’ta ve Türkiye’de gerçekleştirildi. Çok sayıda belediye başkanının ve kamu görevlisinin de katıldığı bu toplantılar Türkiye ile Almanya arasında çevre konusunda önemli işbirliğini sağladı.

Dokuz defa yapılan Türk-Alman Çevre Seminerleri daha sonra Türk-Alman Katı Atık Günleri başlığı ile devam ettirildi. Bu toplantıların başarı ile yürütülmesine Stuttgart Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ing Martin Kranert ve Prof. Dr. Ing Oktay Tabasaran, Dokuz Eylül Üniversitesi’nden Prof. Dr. Ertuğrul Erdin, Yard. Doçent Görkem Akıncı ve Ege Üniversitesi’nden Prof. Dr. Nuri Azbar önemli hizmetler verdiler.

*     *     *

Stuttgart’ta yapılan bu toplantıya ülkemizden Türkiye Belediyeler Birliği’nin organizasyonu ile çok sayıda belediye yetkilisi, üniversite temsilcisi ve firma temsilcisi katıldı.

Sunulan bildirilerin yer aldığı kitap katılanlara dağıtıldı. Bu hususlara ilgi duyanlar bilgisayar ortamında “TAKAG 2011”i tuşlayarak bilgi edinebilirler.

*     *     *

Üç gün süren bilimsel toplantıları takiben iki gün katı atık ayırma, yakma, kompostlama tesislerine teknik gezi yapıldı. Bir akşam da “Mercedes Müzesi” gezildi ve takiben firmanın akşam yemeğine katılındı.

Ben de bir çok dostum ve talebemle Stuttgart’ta bir araya gelmekten ve attığımız temelin gelişerek devam etmesinden büyük bir mutluluk duydum.

İstanbul, 5 Ekim 2011

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@