14.05.2011, 00:00 165

II. İSTANBUL SU FORUMU- DÜNYA'DA , TÜRKİYE'DE VE ÇORUM'DA SU SORUNLARI

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

5. Dünya Su Forumu 2009 yılında İstanbul'da gerçekleştirilmiş ve 35 bin civarında yabancı ve yerli ziyaretçi katılmıştı. "Farklıların Suda Yakınlaşması" ana hedefiyle gerçekleştirilen 5. Dünya Su Forumu'nda bir milyardan fazla insanın suya ulaşmakta zorluklar çektiği  ve 2.7 milyar insanın tuvalet,kanalizasyon ve arıtma tesisine(sanitation) sahip olmadığı dünya siyasi gündemine başarı ile taşınmmıştı. Ben de bu toplantıya destek sağlayan Bilim Kurulu'nun Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmiştim.

I.İstanbul Su Forumu, 5. Dünya Su Forumu'nun hemen öncesinde 2009 Şubat ayında Çevre ve Orman Bakanlığı'nın öncülüğünde Devlet Su İşleri ve İstanbul Su Kanalizasyon İdaresi ile 5.Dünya Su Forumu Sekretaryası tarafından gerçekleştirildi. Uluslararası bu Forum, 5.Dünya Su Forumu'na bir hazırlık toplantısı niteliğinde idi. 3-5 Mayıs tarihleri arasında II.İstanbul Su Forumu(IUSF) ise özel olarak tertiplenmiş ve İstanbul'u su konusunda bir odak noktası yapmayı hedefleyen bir toplantı olmuştur. Bu toplantıya 4 bin katılımcı iştirak etmiş olup bunların 1350'si yurtdışından gelmiştir. 2. IUSF su kültürünün geliştirildiği bir platform olarak su konusunda küresel bilgi alışverişine ve gerekli siyasi bilincin arttırılmasına önemli katkı sağlamıştır.

II. IUSF’de öncelikli olarak Orta Doğu ve Kuzey Afrika, Orta Asya, Doğu Avrupa ve Türkiye'nin su ile ilgili sorunları ele alındı. Forum'un bu odak bölgeleri 5. Dünya Su Forumu'nda oluşturulan "Türkiye ve Çevresi" alt bölgesinin çerçevesine uygun olarak belirlendi. Bu kapsamda Ortadoğu, Balkanlar, Orta Asya’dan gelen temsilcilerle Türkiye'de düzenlenen bir dizi hazırlık toplantısı sayesinde, "Türkiye ve Çevresi" alt bölgesi, bölgeye özgü su sorunlarını el almak için bölgesel paydaşlarla ön hazırlık toplantıları yapıldı ve bölgedeki ülkeler arasında işbirliği geliştirildi. II. IUSF'nda elde edilen neticelerin ve bölgenin su ile ilgili sorunlarının 2012 yılının Mart ayında düzenlenecek 6. Dünya Su Forumu'nda temsil edilmesi konulan hayati bir hedeftir.

Forum Yönlendirme Komitesi Eş Başkanı ve 5.Dünya Su Forumu Sekreter Yardımcısı  Prof.Dr. Ahmet Saatçi '' Uzun vadede, İstanbul Uluslararası Su Forumu'nu Stockholm ve Singapur Uluslararası Su Haftası etkinlikleri gibi üst düzey periyodik bir uluslararası su etkinliği olarak kurumsallaştırmayı ve Forum'un, kendisinden bir yıl sonra düzenlenecek Dünya Su Forumu için, önemli teknik ve entelektüel girdi sağlamasını amaçlıyoruz.'' şeklinde yaptığı açıklama ile bu forumun neden yapıldığını ortaya koymuştur. Böyle bir kurumsallaşmayı temin için Çevre ve Orman Bakanımız Prof.Dr.Veysel Eroğlu büyük bir gayret göstermektedir.

*     *     *

Bu Forum'da Tematik Sürecin ana teması "Su İçin Bölgesel İşbirliği- İstanbul Bakışı" olarak belirlenmiş olup bu tema altında altı başlık ele alınmıştır.. Söz konusu temalar altındaki alt başlıklar şunlardır:.

-Su Konusunda Bölgesel Teknik İşbirliği

-Su Enerjisinin Geliştirilmesi

-Tarımsal Su Yönetimi

-Küresel İklim Değişikliği

-Kentsel Su Yönetimi

-Su Kaynakları Yönetimi ve Su Kültürü

Bu Forum'da, ben 5. Tematik Grubun Akademik Eş Başkanlığı görevini üstlendim Ayrıca bir oturumun moderatörlüğünü (yöneticiliğini) yaptım.Bir oturumda Çağrılı Tebliğ(Keynote Speech) sundum. Ve son gün gerçekleştirilen Yüksek Seviye Paneli(High Level Panel) yürüttüm.Moderatör olduğum oturumun açılışında yaptığım sunumun sizi ilgilendireceğini düşündüğüm önemli başlıklarını aşağıda bilginize sunuyorum.Çağrılı tebliğimi de bir sonraki yazımda sizlerle paylaşacağım.

*     *     *

-Ülkelerin gelişmişlik derecelerinin bir göstergesi temiz ve sağlıklı suya erişimdir.  Birleşmiş Milletler Binyıl Kalkınma Hedefleri arasında bu konu önemli bir yer tutmaktadır. 2015 yılında sağlıklı suya ulaşamayan insanların yarısının suya ulaştırılması hedeflenmektedir. Başlangıçta belirttiğim gibi bugün 1.1 milyar insan dünyada temiz içme suyu bulamıyor.Bu rakamın 2025 yılında 3 milyara, 2050'de ise 4 milyara çıkacağı tahmin edilmektedir.

-Her yıl temiz suya ulaşamadıklarından gelişmekte olan ülkelerde yaklaşık 5milyon çocukta ishal teşhisi konulmaktadır. Her üç dakikada bir çocuk ishal sebebi ile hayatını kaybetmektedir.

-Her yıl 250 milyon insan sudan kaynaklanan salgın hastalıklara yakalanmakta ve yaklaşık 10 milyon kişi hayatını kaybetmektedir.

-Dünyada kişi başına yılda su tüketimi 10 bin m3'den fazla ise bu ülkeler ''Su Zengini'', 3 bin ile 10 bin m3 arasında ise ''Yeterli Suyu Olan'', bin ile 3 bin m3 arasında ise ''Su Sıkıntısı Olan'' ve bin m3'den az ise ''Su Fakiri'' ülke olarak tanımlanmaktadır. Dünya'da kişi başına düşen yıllık ortalama tatlı su miktarı 7300 m3 iken Türkiye'de 1645 m3’dür. Türkiye su zengini değil su sıkıntısı olan bir ülkedir. Ürdün’de bu değer 250 m3’dür.

-Kişi başına Avrupa'da ortalama 200-300, ABD'de 575 lt/gün su tüketilirken gelişmekte olan ülkelerde ise 20 lt/gün suya ulaşılmaktadır.

-Gelişmekte olan ülkelerde su kaybı çok yüksektir. İstanbul'da 1995 yılında yüzde 52 olan kayıp ve kaçak oranı alınan önlemlere rağmen halen yüzde 29 seviyesindedir.Standartlara göre bu oranın yüzde 5 ile 15 arasında olması istenmektedir. Berlin'de bu oran yüzde 2’dir

-Dünya giderek ısınmaktadır.1860 yılından 2000 yılına kadar dünya yaklaşık 1 derece ısınmıştır. Ülkemiz, Orta Doğu, Orta Asya ve Balkanlar bu ısınmanın etkisini en çok hissedecek bölgeler arasında yer almaktadır.

*     *     *

Suyun ne  kadar hayat için önemli olduğunu ortaya koyan bu açıklamalarımın ardından Çorum'un su bakımından bugünlerde pek bir sorunu olmadığını görüyorum. Kanalizasyon sistemimizde yağmur suyu konusunda olan açığın hızla kapatılmaya çalışıldığını mahalli gazetelerden takip ediyorum. Kara Deniz Bölgesi'nde ilk inşa edilen '' Kentsel Arıtma Tesisi''mizin Avrupa Birliği'nin istediği ileri arıtma sistemini ihtiva edecek şekilde planlama çalışmalarının bir an önce başlatılmasının faydalı olacağını düşünüyorum.

Su kaybı konusunda Çorum Merkez'de ve ilçelerimizde bir ölçüm ve çalışma yapılıp yapılmadığını bilmiyorum. Bu kayıpların hangi mertebede olduğu bilinirse Çevre ve Orman Bakanlığı'ndan destek sağlanabilir.

İstanbul, 12.Mayıs 2011
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@