09.11.2009, 00:00 370

İHSAN TOMBUŞ HOCAMDI

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Önceki gün Ankara’da kaybettiğimiz ve bugün Çorum’da toprağa verilen değerli hemşehrimiz İhsan Tombuş’u, ortaokul öğrencisi iken yakinen tanıma imkanını bulmuştum.

İngilizce hocamız olmadığı için, kendisi avukatlık yapmasına rağmen bizim İngilizce derslerimize geliyordu. O yıllarda ben, kendisinin bu kadar iyi İngilizce’yi nerede öğrendiği konusunda bilgi sahibi değildim. Yıllar içinde, kendisinin Robert Kolej’de ve Ankara Koleji’nde okuduğunu, ardından İstanbul Hukuk Fakültesi’ni bitirdiğini, bu nedenle çok iyi İngilizce bildiğini öğrendim.

Derslerdeki tutum ve davranışlarıyla, giyim-kuşamıyla bizlere örnek teşkil edecek bir görünümdeydi.

Tombuş Ailesi’nin Çorum tarihinde yeri vardı. Bizim Velipaşa Hanı’nı işlettiğimiz dönemlerde, Çöplüğün alt kısmında Tombuşun Hanı denilen bir han olduğunu hatırlıyorum.

Değerli hocam İhsan Tombuş’un Çorum Lisesi öğretmenleriyle yapmış olduğu bir geziye bizim otobüsümüz tahsis edilmişti. O yüzden bu geziye ben de katılmıştım. Bu gezi esnasında kendisini yakından izleme imkanım olmuştu. Kibar ve çevresiyle iyi ilişkiler kuran bir insan olduğuna bu vesileyle de tanıklık etmiştim.

Almanya’dan Türkiye’ye döndükten sonra da, Adalet Partisi’nden kopan Demokratik Parti içinde Konya Milletvekili olarak yer alan arkadaşım Özer Ölçmen vasıtasıyla İhsan Tombuş’la bir araya gelmiştik. Bu bir araya gelişlerimizde, kendisinin ve arkadaşım Özer Ölçmen’in, AP’den kopuş nedenlerini ve ileriye dönük planlarını dinlemiştim. Ama, Tombuş’un Çorum’la ilgili düşünceleri ve yaptıkları, yapmak istedikleri hakkında bir konuşma geçtiğini hatırlamıyorum.

İmar ve İskan Bakanlığı görevine getirildiğimde de beni ziyaret etmiş, büyük mutluluk duyduğunu belirterek kutlamış, sıcak ve samimi duygularla kucaklamıştı.

Kendisini saygıyla anıyor, Allah’tan rahmet diliyorum.

Mekânı cennet olsun.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@