22.10.2013, 01:34 255

İDEALİST ÖĞRETMEN ATİKE VELİDEDEZADE

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Genel olarak, her öğretmen bir değerdir. Bunlar içerisinde bayan olup idealist olanları da vardır. Kim gibi:
-1932 yılında Seciğen (Çampınar) İlkokuluna atanan Çorumlu öğretmen Atike Velidedezade(*) gibi.
Atike öğretmen, ilkokulda görevini yapar. Bu çalışmasını yeterli bulmaz. Ev ev dolaşır, selam verir, eve girer. Her evin hanımlarıyla sohbete başlar. Evdekilerin sorularına ve gördüklerine göre cevaplar verir. Bunlardan aklımda kalanları da yazmak bana kısmet olur:
Birincisi: Atike öğretmen bir köy evine girer. Coşku ile karşılanır. Kadından, hanımdan söz açılır. Atike öğretmen:
-Kadınız, hanımız, bir yerde de bayanız. Ailenin temel direklerinden biriyiz. İnsanlar içerisinde dişiyiz. Hem doğururuz, hem de bebeğimize süt veririz. Aile hayatında erkeğin sağ koluyuz, yardımcısıyız. Eve ait işleri yaparız. Aile reisine de her zaman, her yerde yardım ederiz. Bu söylediklerimi en iyi yapan hanımları sizler olarak tanıdım. Evet, ben bir öğretmenim. Ama, bu köyün hanımlarını çok sevdim. Sizin evinize de bu sevgimi getirdim. Her zaman sizlere, bildiklerimi aktarmaya varım, der.
İkincisi: Atike öğretmen en çok kız öğrencilerin okuyanının az oluşunu kabullenemez. Her gittiği evde oğlanlar gibi okutulmasını her evde dile getirir. Şöyle ki;
Bacılarım, toplum olarak bir eksikliğimiz var. Oğlan çocuklarımızı okutuyoruz, kız çocuklarımızın okumasını nedense pek istemiyoruz. Bunu da sınıflardaki kız sayısının azlığı ile öğreniyoruz. Kızlarımız da evlatlarımızdır. Onları da okuyabildikleri yere kadar okutalım. Biliyorsunuz; okuyan daha iyi işler yapar. Okuyamayanlar, üstünlük sağlayamazlar. Okuyan kızlarımız ileride anne olacaktır. Gelecek kuşakları yetiştirecektir. Ne yapıp yapıp kızlarımızı da okutalım.(**)
Üçüncüsü: Atike öğretmen, Seciğen’de o zamanlar yürütülen dünürlük evlenme konularını da uygun gördüğü evlerde anlatmaktan kendisini alamaz.
-Bacılarım, görebildiğim kadarıyla, kız ve erkek çocuklarla daha çok annelerin ilgilendiğini görüyorum. Kızlarımız, oğlanlarımız büyüyor. Oğlanlar bir iş sahibi oluyor. Kızlarımızın çoğu ev kadını olmak zorunda kalıyor.
Toplumumuzun bir de gelenek ve görenekleri var. Oğlanlar, beğendikleri kızları ailelerine söylüyorlar. Anne ve baba dünür gidiyor. Evet cevabı alınınca nişan, düğün yapılıyor.
Bazen anne ile baba, oğullarına illa şu kızın alınmasını düşünüyor. Oğlanı dinlemek istemiyor. Oğlan da evlenmeyeceğim deyip dayatıyor. Bu nedenle oğullarınızı evlenme konusunda dinlemenizi yerinde buluyorum.
Dördüncüsü: Atike öğretmen, kızların evlenme konusunu her kızı olan aileye şu görüşünü Seciğen’de anlatmıştır.
-Kızınıza dünür gelenler olacaktır. Onları içtenlikle karşılayınız ve dinleyiniz. Aileyi ve oğlanı beğenip, kızınızın görüşünü almadan lütfen evet demeyiniz. Nikahta keramet vardır görüşüne kapılmayınız. Çünkü kızınız, o genç ile bir hayat boyu aynı yastığa başını koyacaktır. Bunları göz önüne alarak, biz ailecek bu konuyu görüşelim. On gün sonra cevabımızı bildiririz, deyiniz.
Bu süre içerisinde kızınızla görüşünüz. Kızınız evet diyorsa, yine kızınızı aydınlatarak dünür gelenlere evet cevabınızı iletiniz.
Şimdi de kızımızın görüşünü aldınız. Kızınız şöyle konuşabilir.
-Anneciğim, ben henüz evlenmeye hazır değilim.
-Babacığım ben o ailenin bir ferdi olabilecek sabrı gösteremem, derse…

(*)Atike öğretmen; Çorumlu Hıfzı Veldet Velidedeoğlu soyundandır.
(**)Yıl 1926, Yıl 2013. Her sınıftaki kız sayısı daha fazladır. 12 yıllık zorunlu eğitim vardır.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@