04.12.2012, 00:00 309

İDEAL NEDİR?

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Sevgili okurum, size önce “ideal nedir?” bunu anlatacağım. İnsanların, tek başına yaşadığını hiç duydunuz mu? Duymamanız normaldir. Çünkü insanlar, tek başlarına yaşayamazlar. Kafesteki kuş örneği mutlu olamazlar. İnsanlar, mutluluğu toplumsal yaşamda bulurlar. Bu nedenle de işe aileden başlarlar. Mahalleleri, köyleri, kentleri oluştururlar.

İnsanoğlunun ölmeyen bir tutkusu vardır. Küçüklüğü kabullenemezler. Hemen büyümek isterler. Hayata atılıp bir meslekte yükselmeyi amaçlarlar. Yuva kurarlar. Geleceklerini düşünürler. Geldim, gidiyorum derler, yerimi dolduranım bulunsun isterler. Çocuğu olur; onu en iyi yöntemlerle yetiştirme yarışına girerler. Kendi yapamadıklarını çocuğuna yapabilmesini düşlerler. Gece gündüz demeden çalışırlar, didinirler. Ev, bark sahibi olurlar. Fakat varlık onları o denli sarmaz. Çocuğu için yapamayacağı fedakarlık yoktur.

Her ana ve baba; çocuğunun en iyi bir vatandaş olmasını arzu eder. Bu felsefeye inanır. İşte bu felsefenin adı; idealizmdir.

İdealizm; bilgide temel olarak düşünmeyi başa alır. Varlığı, insan düşüncesinin eseri olarak sayar. Hayatta her şeyin en iyisinin yapılmasını ister. Çocuğunu idealizme hazırlar.

Okullar ve çeşitleri, o toplumun bireylerini alır; kümeler, gruplar, sınıflar kurar. Toplu yaşamanın yalınç kurallarını öğretir. O toplumun aynası olmaya çalışır. Bunu da hayat diye tanımlar. Hayatı okula getirebildiği kadar çocukları iyi yetiştirdiğini kabul eder. Her konuda ideali savunur, ideali öğretir. Ülkenin çocuklarını bu ülküde bütünleştirmek ister. Ders kitapları ile diğer kitaplar bu amacı vurgular.

Öyle ise; ideal, insan beyninden çıkar. Düşünmeye dayanır. Bir yerde de en iyiyi, en uygun olanı gösterir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
13°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 26 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@