HUKUKUN TANIMI:

Toplmun genel yararını sağlamak için konulan, aynı zamanda kamu gücüyle desteklenen kaide, hak ve yasaların bütünüdür. Kısaca da bireylerin birbirleriyle, toplumda, devletle ilişkilerini düzenler. Bir başka deyimle de, “kamu erki ile sağlanan düzendir” demek olur.

HUKUK KURALARININ İÇERİĞİ:

Hukuk kuralları, bulunduğu toplumun değer yargılarını içerir ve taşır. Bu açıdan insanların davranışlarını denetler. Herkes için doğru olanları amaçlar. Asla gelip geçici olmaz. Her zaman tartışılmıştır, zaman içinde çok farklı şekiller de algılanmıştır.

Hukku; ahlak, din ve gelenek gibi toplumu düzenleyici kuraları açıklar. Şöyle ki:

Din kuralları: İnsanın tanrı ile ilişkilerini düzenler. Bireyler arası ve birey-toplum ilişkilerine de etki eder. Dini kurallar, kesinlikle uyulması, gereken, değişmeyen kurallarıdr. Yaptırımı manevidir, kutsaldır.

Ahlak kuralları: Her insanın kendisine ve başkalarına karşı sorumluluklarını içerir. Kınama, ayıplama, dışlama gibi yaptırımlara sahiptir.

Görgü kuralları: Bir toplumda uyulması gereken saygı ve incelik kurallarıdır. Yazılı değildir. Manevi yaptırımlıdır. Suç teşkil etmez. Ancak ayıplama, kınama gibi yaptırımları vardır.

HUKUK KURALLARININ GEÇERLİ KURALLARI:

1.Yasalar, genel olmalıdır.

2.Kuralar anlaşılabilir olmalıdır.

3.Kurallar birbirleriyle çelişmemelidir.

4.Kurallar sık sık değiştirilmelidir.

5.Kesinleşen yasalarla onları uygulayanlar arasında kesinlikle uyum olmalıdır.

6.Hukuk kuralları; hak ve adalete dayanır. Her ülkede; yasalar; hak-adalek-hukuku baş tacı eder.

Kaynakça: İnternet.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol