04.01.2020, 00:03 185

HORMON HAKKINDA BİLGİLER

Salim SAVCI

Salim SAVCI

1.Hormon nedir: Hormon, bir biyoloji terimidir. Yunancadır. İç salgı bezlerinde üretilir. Kana geçer. Organlarımızın işletilmesini düzener. Bunlar ise adrenalin, enstilin, troksin gibi uyarıcı nitelikte maddelerin genel adıdır. Kaynakça: Sözlüklerden.

2.Tarımda kullanılan hormonların yararları: Son yıllarda yazılı ve görüntülü medyada aşırı hormonlu üünlerin kullanılmasının insan sağlığına verdiği zararları yer almıştır. Bunların insan sağlığına verdiği zararar halkın bilinçli hareket etmesini sağlamıştır. Büyük ölçüde, hormonsuz besinlerin tercih edilmesine neden olmuştur.

Bu bilinçlenme; pazarlarda ve marketlerde hormonsuz domates ve benzerlerine ait etiketler yer almıştır. Hormonsuz olanların fiyatları hormonlu olanlara göre yüksek olduğu halde tercih edilmiştir.

Bugün, dünyada gelişmiş ülkeler, aşırı kimsayal madde (hormon, ilaç, gübre vs) kullanmaktan kaçınmışlardır. Çünkü belirli bir standardı taşımayan üretimin tüketimi ve satışı olanağı bulunamamaktadır. Herkes organik tarım ürünlerini tercih eder olmuşlardır.

3.Tarımda kullanılan hormonların zararları: Hormonsuz ürünlerin fiyatı, hormonlu olanlara göre yüksektir. Buna karşın hormonsuz ürünleri tercih eden daima fazldır. Organik tarım ürünleri daima tercih edilmektedir.

Hormonun tümüyle zararlı olduğu söylenemez. Hormonlar, bitki bünesinde olağan olarak bulunurlar. Uygun dozda, gerekli sayıda uygulanırsa daha kaliteli ve daha çok ürün elde edilebilmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken, hormon kullanımının bilinçli yapılmasıdır.

İnsanlarımız sıklıkla hormonlu besinleri kullanırlarsa vücutlarındaki hormon dengesinin ve bağışıklık sisteminin bozulmasına, yağlanmasına, hücrelerin zayıflayarak kanser yatkınlığının artmasına neden olur. Bu zararlar da 2 şekilde sınıflandırılır:

1-Aşırı hormonlu sebze, meyve, et, süt gibi hayvansal ürünleri tüketen kişilerin kanser gibi çeşitli hastalıklara yakalanma riskleri yükselir. İnsan sağlığı ve metabolizması olumsuz etkilenir.

2-Hormonlu besin satan ve bunları kullananlarda ağız, deri ve solunum yollarında zararlar yapabilir. Uyarılara uyulması gerekir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 30 Ekim 2020
İmsak 05:36
Güneş 07:01
Öğle 12:29
İkindi 15:19
Akşam 17:47
Yatsı 19:07

Gelişmelerden Haberdar Olun

@