Doksan dakikalık oyun sürecini temel aldığımız zaman, prensip olarak oyuncu hata yapmaz. Oyuncu hatalı bir planın kurbanı olur. Sert, hızlı bir fiziksel faaliyet içinde, zamanlama, pas ve seçenek hadiselerinde oyuncu yanlış kararlar verebilir ve bazı önemli hataların altına imza atabilir.

Söz konusu yanlış ve hatalı davranışlar telafi edilebilir hata ve kararlardır. Telafi etmek için, her oyuncu hem zamana sahip hem de eylem imkânına ve son olarak teknik adam memnun değilse, onu oyundan alıp bütün bu hata ve yanlışlara son verebilir. Ama yanlış kurgu, tasarım ve planlamanın telafisi imkânsızdır.

Top rakibe geçtiğinde defansı, derine kaçıp, rakibe boş alan ikram etmeyeceksin. Defansın geriye doğru koşuları orta saha oyuncularını tetikler ve hep birlikte ikinci bölge terk edilir. Haliyle rakip oynayacak geniş ve kolay alanlar bulur.

Sekiz oyuncu ile geriye yaslanınca, ezkaza ele geçen ikinci toplardan da kontralar üretilmez. Durumda, ya mecburen çok az adamla dikine hücum etmek kalıyor ya da top çok çabuk kaybedildiği için, rakip tekrar yarı sahana yerleşir.

Sözünü ettiğim oyun sistematiğine ilişkin sorunlar, oyuncuların yetenekleriyle ilgili değil, çünkü bu işler yetenek gerektirmiyor ve doğrudan doğruya Teknik Direktörün kapasitesiyle ilgilidir.

Samsunspor maçında Çorumspor bunların hiçbirini yapmadı. Aksine Teknik Direktör Bahri Kaya’nın zekice planı sayesinde Samsunspor’u bunları yapmaya zorladı.

Bahri Hoca, maçda bir teknik adamın oyuna müdahalesini gerekli kılacak, bütün toplam pozisyonlar ve hadiseler resmigeçit halinde yapmasına rağmen, Ertuğrul Sağlam, hiçbir sürece, pozisyona ve fiili aksiyona müdahale etmedi/ edemedi. Uzun süre reaksiyon veremedi.

Galiba ortada müdahaleyi gerekçelendirecek bir planı yoktu. Maçın dördüncü çeyreğinde Ertuğrul Sağlam uyanır gibi oldu, ama Bahri Hoca, hamlesine hamle ile karşılık vermesi Sağlam’ın hayallerini yıktı.

Görebildiğim kadarıyla, Samsunspor’un temel sorunu, oyuncu yeteneği sorunu değil, plan, kurgu ve tasarım sorunudur. Samsunspor’un, Çorumspor mağlubiyeti teknik direktör yetersizliği bütün hata ve yanlışların tek zeminidir. Ertuğrul Sağlam, mevkilere dayalı tedavülden kalkmış bir oyun planında ısrar etti. Mevkiler arası ilişkileri yapılandırmadan, mevki alışverişini yeteneğe havale eden bu yaklaşım, kör, topal ve sağırdır.

Mesela topa sahip olmak gerektiğinde, bunun nasıl yapılması gerektiğini daha önce oyuncu gurubuna bir plan dahilinde ezberletildiğinde, bunu yapmak çok zor değildir. Bir oyun tarzından ötekine geçmek, teknik adamın bir işaretine bakar.

Mesela rakip ataklarında, rakibi nerede karşılamak gerektiği, daha önce kararlaştırıldığı için, bu planı da uygulamak içten bile değil. Set oyunundan kontra oyununa geçmek ya da kenar çizgi oyunlarında, hangi kenara daha çok ağırlık vermek gerektiği meseleleri önceden bilindiği için, daha doğrusu bütün bunlar oyun planına dahil edildiği için, bütün bu değişim ve manevralar, hiç sıkıntı yaşanmadan uygulanabilir.

Ama bunların hiçbiri ev ödevi olarak önceden çalışılmamışsa, oyunun kenarında feriştah bile olsanız yapabileceğiniz bir şey olmaz. Hayat keyfiyet kaldırabilir ama futbol oyunu keyfiyet kaldırmaz. Futbol oyununun sorunları, hayatta karşılaştığımız sorunlardan daha çok sorumluluk ve odaklanma talep eder. Hayat için çok zamanımız olabilir ama futbol oyunu doksan dakika.

Futbolda elbette şans faktörü vardır. Bu etken zaman zaman sonucu belirler. Çorumspor hiçbir şans faktörü olmadan konformizmden uzak, göğüs göğse vuruşarak bugüne kadar mağlup olmayan rakibini Dr. Turan Kılıçcıoğlu stadının çimlerine gömdü.

Bunları söylerken Çorumsporlu futbolcuların sahadaki performansını, kazanma arzularını yok saymak futbol aklını yok saymaktır. Takım olma özelliğinin vücut bulması, ete kemiğe bürünmesidir Samsunspor maçı.

Çorumsporlu futbolcuların çok ciddi yetenek sorunları yok ama, yetenek gerektirmeyen sorunlar her adım başı oyunu ve maçı etkileyip sonucu belirler. Özellikle, birinci ve ikinci bölgede Bahri Hoca’nın verdiği görevi çok iyi yapmaları maçın sonucu belirledi.

İkinci bölgede çoklu pres yapmayı pratiğini uygun şekilde yapmaları, direnç merkezi inşa etmeleri işlevselleştirmeleri, Samsunspor’un sahadaki sonunu getirdi. Bu maçta diğer bir etken, açılış paslarının doğru organize edilmesi Çorumspor lehine olgun ataklara dönüşmesidir.

Normal koşullarda biri çizgiye sırtını döner ve servis yapar diğeri de dik açılarla ya seçenek olur ya da dikey olarak alan kat eder. Ama tek sıra halinde, bitişik düzende Ertuğrul Sağlam’ın ne yaptığı hiç anlaşılamadı.

Sonuca gelir isek, Bahri Hoca, Ertuğrul’u “sağlam” yendi. Hak verilmez teslim edilir. Kendisini ve futbolcularını buradan salute ediyorum.

EDİT: Yazının başlığı, sosyal medya hesaplarından “Manisa FK’ye maçı sattılar, bize gelince aslan kesildiler” diyenlere ithafen yazılmıştır.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol