18.11.2015, 00:22 277

HOCALARIN HOCASI ÇORUMLU PROF. BAHRİ SAVCI UNUTULUYOR MU?-1

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Prof. Bahri Savcı, 2 Kasım 1997 yılında hayata gözlerini kapatmıştı. Aradan 18 yıl geçti. Her yıl 2 Kasım’larda Cumhuriyet Gazetesi, Çorum Haber, Osmancık Haber gazetelerinde yazılar yayınlanırdı. 2015 yılı 2 Kasım’ında Prof. Bahri Savcı ile ilgili bir yazı gazetelerde ve Çorum televizyonunda bir haber olarak yer alamadı. Oysa her yıl, yetiştirdiği değerli insanlara ve bilim adamlarına sahip çıkar. Hatta Prof. Bahri Savcı’nın babasının yurdu olan Osmancık, Çampınar Köyü’nde adını taşıyan Çampınar Prof. Bahri Savcı İlkouklu, 1999 yılında adına kurulan Çampınar Prof. Bahri Savcı Kütüphanesi ve Çampınar Muhtarlığı, 2 Kasım’la ilgili bir etkinlikte bulunamadı. Belki de 1 Kasım seçiminde siyaseti evlere kadar sokabilenler 2 Kasım’ı unutturabildiler. Bunun ezikliği Çampınar Prof. Bahri Savcı Kütüphanesinde rehberlik ve danışmanlık yapan ben de yaşadım. Nedeni vardır. Şöyle ki:
Herkes Çorum’da Prof. Bahri Savcı’yı Hocaların Hocası olarak tanıyor. Çorumlu olduğu halde Prof. Bahri Savcı’yı Çorum’umuz unutuyor mu, diye kendime bir soru sordum. Sonucu bekledim.
Anayasa deyince ülkemizde çoğunluk Prof. Bahri Savcı’yı anıyor. Çorum’da, Osmancık’ta Prof. Bahri Savcı’nın adını yaşatacak bir kütüphane, park, cadde, sokak adı bile yoktur. Ama Prof. Bahri Savcı’nın annesinin yurdu Balıkesir-Gönen ilçesinde parklar, caddeler, sokaklar, köprüler Prof. Bahri Savcı adını taşımaktadır. Çorumlu olarak fazla üzülmeyelim, Hocaların Hocası Prof. Bahri Savcı’nın adını yaşatan Çampınar köylüleri vardır. Çampınarlılar, bir kat yapılan ilkokul binasının ikinci katını, kalorifer tesisatını yaptırarak 12 derslikli Çampınar Prof. Bahri Savcı İlkokulunu kazandırdılar.
Çampınarlılar bir de ülkemizde bir köyde 1999 yılında Çampınar Prof. Bahri Savcı Kütüphanesini açıp hizmete sunmuştur. Şu anda 6 bin 500 kitaba sahiptir. 2007 yılından bu tarafa kütüphanede rehberlik ve danışmanlığı ben yapmaktayım. Kütüphane adına da 8 kitap yayınlanmıştır. Kitaplar armağan olarak verilir. Piyasada satılmaz. 2 Kasım 2016 yılına da 9. kitap olarak; “Hocaların Hocası Çorumlu Prof. Bahri Savcı” kitabı hazırlanmıştır. Bu kitapta yer almak üzere Çekva Sanat Dostlarına katılan, romancı, şair, ozan, araştırmacı, emekli öğretim üyesi, emekli öğretmenlerin yazılarına yer verilecektir. Çekva Sanat Dostları, hemşehrilerimden yazılar topladım. Şimdi bunları iki başlıkta sunacağım:
SÜRECEK
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner443
banner255
banner133
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 26 Ocak 2021
İmsak 06:21
Güneş 07:48
Öğle 12:58
İkindi 15:33
Akşam 17:57
Yatsı 19:19

Gelişmelerden Haberdar Olun

@