22.04.2015, 00:03 332

HİTİTLERİN BAŞKENTİNDE TURİZM SEMPOZYUMU VE BAŞKAN KÜLCÜ'NÜN VAATLERİ !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Bilindiği gibi ilimizde kültür ve sanat değerlerimizin korunup yaşatılması için önemli gün ve haftalar ile diğer zamanlarda çeşitli konferans, panel, sempozyum ve söyleşiler düzenlenmekte olup imkânlar ölçüsünde bu programlarda dile getirilenlerin kalıcı olması, gelecek nesillere aktarılması için dergi ve kitap formunda yayınlar yapılmaktadır.
Bu yayınlar Çorum Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından bana da gönderilmektedir. Bu yayınlardan Çorum ile ilgili olanları okumakta ve değerlendirmekteyim. Son gönderilen yayınlar arasında yer alan ‘’ Hititlerin Başkentinde Kentsel Bellek ve Turizm Sempozyumu’’ kitabını da ilgi ile okudum ve inceledim.
Bu sempozyum Çorum’un gelecekteki turizm stratejilerine katkı sunmak ve Çorum İli Turizm Master Planı hazırlık çalışmalarına önemli bir kaynak olması hedefi ile yapılmış. Çorum’un turizm geleceğine yön verecek Master Planının gerçekleri ve hedefleri dikkate alınarak hazırlanmasının önemli olduğunu vurgulamak isterim.
Geçmişte hazırlanan 1/100000’lik Çorum Çevre Master Planı’nı Valiliğimizin isteği üzerine inceleme imkânı bulmuş ve Çorum’un bedenine uymayan bu planda 20’nin üzerinde sorun tespit etmiştim. Bu hususlar, Çorum Valiliği’nce o zamanki Çevre ve Orman Bakanlığı’na iletilmesine rağmen kabul görmemiş ve plan hazırlandığı gibi aynen onaylanmıştı.
Çorum basınını yakinen takip ediyorum. Uzun bir süreden beri bu 1/100000 planla ilgili hiçbir konu basında yer almıyor. Demek ki bu proje adet yerini bulsun diye hazırlanmış… İnşallah yeni hazırlanacak Çorum İli Turizm Master Planı hakikatler dikkate alınarak hazırlanır, bir kenara konulmaz ve uygulanır.
* * *
Bu sempozyumun açılışında konuşan Belediye Başkanımız Muzaffer Külcü, ‘’Çorum Belediyemiz de, 8000 yıllık geçmişi olan medeniyetlere ait değerler ile günümüzün şehircilik anlayışını birleştiren faaliyetleriyle ilimizin turistler için cazibe merkezlerinden birisi olmasına yönelik çalışmalar yürütüyor’’ açıklamasını yaptıktan sonra, “Belediyemiz tarihi Çorum Kalesi ve çevresinin turizme açılması, Velipaşa Hanı’nın restore edilerek orijinal işlevine dönmesinin sağlanması, Tarihi Polis Karakolu’nun ve Güpür Hamamı’nın restore edilip turizme kazandırılması, Hıdırlık Cami ve Sahabe Türbelerinin bulunduğu alanda çevre düzenlemesi yapılarak büyük bir şehir parkı oluşturulması gibi önemli çalışmaların startını vermiş olup, bunlar hem Çorumlular hem de Çorum’a gelecek yerli ve yabancı turistler için cazibe merkezi haline gelecektir.” demiştir.
Başkanın bu açıklaması beni ümitlendirdi. Bilhassa Velipaşa Hanı’nın turizme kazandırılması için somut adım atılması ve Belediye tarafından buranın 35 yıllığına kiralanması bu umudumu daha da artırdı. Yıllardan beri yazdığım köşe yazılarımda ve tüm belediye reisleri gibi Başkan Külcü ile yaptığım görüşmelerde Velipaşa Hanı’nı, Güpür Hamamı’nı ve tarihi Polis Karakolu’nun ihya edilmesi konusunu dile getirmiştim. Başkanın bu konuşması kendisini ve teşkilatını halkımıza karşı bağlayıcıdır. İnşallah Velipaşa Hanı uygulamasından sonra diğerlerini de gerçekleştirecek adımlar bir an önce atılır.
Bu sözler gerçekleştiğinde Çorum turizm konusunda önemli adımlar atmış olur. Başkan Külcü’ye başarılar diliyorum.
İstanbul, 20 Nisan 2015
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@