29.04.2015, 00:02 514

HİTİT ÜNİVERSİTESİ’NİN SON 4 YILI!

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Çorum’da basılan eserlerden bazıları tarafıma gönderilmektedir. Bunların hepsini, bilhassa roman türü yayınları okumaya imkân bulamadığımı üzülerek belirtmek isterim. Çorum’un kalkınmasına ve ilerlemesine ışık tutan güncel yayınları ise muhakkak okuyor ve elimden geldiği kadar bunları köşemde değerlendirmeye çalışıyorum.
Son gelen yayınlardan birisi de Hitit Üniversitesinin 2011-2015 dönemini ve bu dönemde rektörlük yapan Prof. Dr. Reha Metin Alkan‘ın Üniversiteye katkılarını açıkça ortaya koyan bir kitaptır.
Bu kitabın girişine konulan Çorum’un 1950’li yıllardan öncesi Çorum Şehir Merkezi’ni gösteren fotoğrafı izlediğimde ister istemez gençlik günlerimi hatırladım ve ‘şehrin merkezindeki iç doku bozulmamış ve korunmuş olsa idi ne kadar güzel olurdu’ diye düşündüm. Ne yazık ki bu yapıların birçoğunun yerinde bugün çok sayıda ve çok katlı betonarme binalar yer alıyor.
Kitabın önsözünde Rektör Alkan, “4 yılın sonunda Üniversitemizde pek çok konuda ve alanda büyük aşamalar kaydetmiş olmanın mutluluğunu sadece ilimize değil, ülkemize de hizmet etmenin bahtiyarlığını yaşıyorum” diyor. Bir rektörün geriye dönüp çekinmeden böyle bir değerlendirme yapabilmesi ne kadar gurur verici…
Bu kısa yazımda tüm yapılanları, tek tek değerlendirmenin mümkün olmadığını biliyorum. Konuya ilgi duyanların ve Hitit Üniversitesi’nin gelişmesini derinlemesine incelemek isteyenlerin bu kitaba göz atmalarını öneriyorum. Çorumlu bir bilim adamı olarak Hitit Üniversitesi'ndeki hızlı gelişmeleri bana gelen gazetelerden de yakinen takip ediyorum.
1976 yılında şehrimizde faaliyete geçen ve Hitit Üniversitesinin ilk nüvesini teşkil eden Makine Meslek Yüksek Okulu’nun kurucusu olarak kendime bu gelişmelerden küçük bir pay çıkarttığımı bilgilerinize sunmayı isterim.
Dikkat çekici gelişmelerden bazıları hakkındaki değerlendirmemi aşağıda sizlerle paylaşmak istiyorum:
-Kampüs yerlerinin belirlenmesi bu dönemde sağlanan en büyük başarıdır. Kuzey Kampüsünün yerinin iyi seçilmiş ve alanının yeterli olduğunu, Güney Kampüsünün alanının çok küçük bir alana sıkıştığını ve özellikle başlangıçta öngörüldüğü gibi Kışla dâhil tüm DSİ, Köy Hizmetleri ve benzeri kamu yapılarının ve alanlarının Güney Kampüsüne dâhil edilmesinin faydalı ve gerekli olduğunu düşünmekteyim. Bunun gerçekleşmemesinin nedenlerini çeşitli görüşmelerimizde Rektörümüzden dinlememe rağmen, Güney Kampüs alanını muhakkak genişletmelerini tüm yetkililerden rica ediyorum.
Kampüs sorununun çözülmesinde Rektörümüzün, Belediye Başkanımız Külcü’nün, milletvekillerimizin ve valilerimizin büyük destekleri olduğunu da burada belirtirken kendilerine teşekkür ederim.
-Kurucuları arasında yer aldığım ve bir dönem de Yönetim Kurulunda görev yaptığım Çorum Vakfı’nın Üniversitemizle ilişkilendirilerek Çorum Hitit Vakfına dönüştürülmesi çok yerinde bir girişim olmuştur. Bu Vakfın kurucularının ve bugüne kadar Vakfa destek sağlayanların Çorum Hitit Vakfına da aynı desteği sağlayacaklarını ve yakınlığı göstereceklerini ümit ediyorum. Bu arada onursal başkanı olduğum ÇEKVA ‘nın ve İstanbul’da yaşayan hemşehrimiz Ömer Derindere’nin Hitit Üniversitesi öğrencilerine burs sağlamış olmalarının sevindirici olduğunu belirtmek isterim.
-Bu dönemde Çorum Meslek Yüksek Okulu binalarının temelinin atılması yanında ÇEKVA Yönetim Kurulu Başkanı Sinpaş firmasının sahibi Alacalı Avni Çelik tarafından Alaca Meslek Yüksek Okulu’nun bitirilme aşamasına getirilmesi, ÇEKVA üyesi hayırsever işadamı Haydar Ali Öztaş’ın da katkılarıyla Sungurlu Meslek Yüksek Okulu’nun temelinin atılması ve Osmancık’ta mülkiyeti İstanbul’da ÇEKVA üyesi hayırsever işadamı Ömer Derindere’ye aitken Osmancık Belediyesi’ne devredilen taşınmazın Ömer Derindere Yüksek Okulu olarak faaliyetini sürdürmesi için Hitit Üniversitesi’ne devri çok önemlidir ve bu okulların ülkemiz ara eleman ihtiyacını karşılamada önemli bir boşluğu dolduracağına şüphe yoktur. İnşallah İskilip Meslek Yüksek Okulu’nun da temeli en kısa zamanda atılır.
-21. Yüzyılda kalkınmış ülkeler arasında yer alabilmek için AR-GE (Araştırma ve Geliştirme) faaliyetlerine büyük önem verilmesi gerekmektedir. Bunu temin için Çorum Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan ve kurucuları arasında Hitit Üniversitesi’nin bulunduğu Çorum Teknoloji Geliştirme Bölgesi, AR-GE faaliyetlerini yürüten tanınmış firmaların şehrimize gelmesini ve Çorum sanayinin eksikliğini duyduğu teknolojik personelin yetişmesini sağlayacaktır. Bugün en gelişmiş teknokentler ülkemizin gelişmiş Üniversiteleri olan İTÜ ve ODTÜ‘de yer almaktadır. Çorum Teknoloji Geliştirme Bölgesinin de Hitit Üniversitesi’nin öncülüğünde bunlar gibi etkin ve tanınır olmasını temenni ediyorum.
-Üniversitenin kurulması, bilimsel ve diğer etkinliklerin artmasını, ulusal ve uluslararası kongreler ile sempozyumların şehrimizde yapılmasını sağlamıştır. Bunlar arasında 9.Uluslararası Hititoloji Kongresi,7.Ulusal Mühendislik Ölçmeleri Sempozyumu, Sürgünün 70. Yılında Ahıska Türkleri Uluslararası Sempozyumu sayılabilir. Ayrıca Hitit Üniversitesi 2 önemli dev organizasyonun da ev sahipliğini üstlenmiş bulunmaktadır. Bunlar 2016 Üniversitelerarası Dünya Güreş Şampiyonası ve 2017 Avrupa Üniversiteler Salon Futbol Şampiyonasıdır.
-Üniversitenin 2011 Yılında 9514 olan öğrenci sayısı 2014 yılında 14115’e, 349 olan akademik personel sayısı 574’e, 97 olan profesör sayısı 180’e, 102 olan bölüm sayısı 170’e, 229 olan yüksek lisans öğrenci sayısı 1119‘a, öğretim üyesi başına düşen yayın sayısı 0.36 dan 0.59’a, 78768 olan kitap sayısı 186847 ye yükselmiştir. İlk defa 2013-2014 ders yılında 48 yabancı öğrenci Üniversite de eğitimine başlarken, 2014 -2015 yılında bu sayı 95 ‘e yükselmiştir.
Bu hizmetlerin gerçekleşmesinde büyük katkısı olan başta Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan’ı ve onunla birlikte bu gelişmeyi sağlayan tüm çalışma arkadaşlarını candan tebrik ediyorum ve kutluyorum.Hitit Üniversitesi'nin daha da gelişerek ülkemiz ve dünya üniversiteleri arasında ön sıralarda yer almasını temenni ediyorum.
Yazıma son verirken Üniversite yerleşkesinin Çomar Barajı civarında yer almasını öneren ve Üniversitenin gelişmesi için büyük gayret gösteren eski valimiz Atıl Üzelgün'ü saygı ve teşekkürle anmayı istiyorum. Ayrıca kurucu Rektör Prof. Dr. Serdar Kılıçkaplan’ın kampüs yeri seçiminde gösterdiği hassasiyetin bugün Hitit Üniversitesi’nin arzulanan kampüslere sahip ve bir şehir üniversitesi olmasına büyük katkı sağladığını da belirtmek isterim.
İstanbul, 26 Nisan 2015
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@