05.03.2012, 00:00 192

HİTİT ÜNİVERSİTESİ'NİN NİHAYET YERLEŞKE YERİ BELİRLENDİ !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Bugün Çorum basınında Hitit Üniversitesi’nin yerleşke yerinin belirlendiği haberi yer aldı.Bu haber beni çok sevindirdi ve mutlu etti.Nasıl mutlu olmayayım;artık bizim üniversitemimizin de bir yeri var...

Üniversitemiz 2006 yılında kurulmasına rağmen, çeşitli sorunlar ve bilhassa ilk yerleşim yeri olarak düşünülen arazi hakkındaki çekinceler nedeniyle yerleşke yeri(kampüs yeri) belirlenememişti.

Çorum Gazeteciler Cemiyeti'nin tertiplediği bir konferansa,davetli konuşmacı olarak katılmış ve ''Hitit Üniversitesi'nin yeri ve geleceği''  başlıklı bir tebliğ sunmuştum.Bu konuşmamda Üniversitemizin bir şehir üniversitesi olmasını önermiştim.O günlerde genel eğilimin, şehir dışında bir yerleşke yeri seçilmesi yönünde olduğunu hatırlıyorum.

Ben, Almanya'da HannoverTeknik Üniversitesi'nde okudum ve üniversitenin şehir içinde yer almasının avantajlarını yaşadım.Aynı şekilde, şu anda bünyesinde görev yaptığım İstanbul Teknik Üniversitesi'nin şehrin göbeğinde Taksim civarında bulunmasının öğrencilerin kendilerini geliştirmeleri bakımından ne kadar faydalı olduğunu duyuyorum ve izliyorum.Buna karşılık yerleşme yerinin şehir dışında seçilmesinin ne kadar sorunlar yaşattığını ve yarattığını Kırıkkkale ve Diyarbakır üniversitelerinde gördüm ve duydum.

O zamanlar Çorum'un dışında tahsisi yapılan yerin zemin ve diğer hususlarda uygun olmadığı konusunda mücadele veren kurucu rektör Prof.Dr.Serdar Kılıçkaplan'a netice gitmediği için çok kızıldı... Ama bugün daha uygun bir yerin seçilmesinde gösterdiği direnç ile onun da payı olduğunu yadsıyamayız.

Hitit Üniversitesi'nin yeni Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan daha seçim konuşmalarında döneminde üniversite'nin yerleşim sorununu çözeceğini vaat etti. Kendisi tüm aktörleri kucaklıyarak ve onların desteğini sağlayarak sorunun çözümünü sağladı.

Evet, Hitit Üniversitesi'nin yerinin belirlenmesinde Çorum Belediyesi ve onun Başkanı Muzaffer Külcü büyük destek verdi ve katkı sağladı...  Belediye asfalt şantiyesinin bulunduğu bölgede ilk etapda 540 dönümlük arazi imar planına yerleşke olarak işaretlendi.

Bu konuda Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Hitit Üniversitesi yerleşkesi için ilk etapta belediye şantiyesinin bulunduğu bölgede 540 dönüm arazide imar düzenlemesi yaptıklarını ifade ederek, “İtirazları azaltmak için alanı kamu arazileriyle sınırlı tuttuk. Daha sonra genişleme alanına göre imar düzenlemelerine devam edeceğiz. Son olarak ise kışla, DSİ, Karayolları ve Özel İdare gibi kamu kurumlarının bulunduğu arazileri yerleşkeye dahil edeceğiz” dedi.

Anladığım kadar yerleşim yerinin ilk etabı olarak belediye şantiyesi kullanılacak.Rektör Alkan, “Şimdi sıra geldi yerleşkenin inşasına. Bu yıl içinde hızlı bir şekilde inşaata başlayacağız. Şimdi yerleşkenin master planını hazırlıyoruz. Neyi nereye yapacağız hep belli olacak. Sonraki yıllarda her gelen kafasına göre inşaat yapamayacak” şeklindeki açıklaması da böyle bir ipucu veriyor.

Bu konuya yalnız sayın Külcü destek vermedi... Sayın Valimiz ve milletvekillerimizde yerleşim yeri sorununun çözümü için ellerinden gelenleri yaptılar... Ticaret ve Sanayi odası yanında çok sayıda sivil toplum kuruşuda sorunun çözümü için elinden geleni yaptı. Aylardan beri konuya sahip çıkan ve sorunun çözüme kavuşturulmasını isteyen yerel basında bu yönde çok sayıda görüş,yorum ve haber yer aldı.

Çorum dışında yaşayan bir Çorum sevdalısı olarak ve şehrimizin ilk yüksek eğitim müessesi olan Meslek Yüksek Okulu'nun 1975 yılında kurulmasını sağlayan bir öğretim üyesi olarak bugün çok mutluyum.Siz okuyucularımın ve tüm Çorumlularında aynı mutluluğu hissettiğini düşünüyorum.

HİTİT ÜNİVERSİTEMİZİN YERLEŞİM YERİ'NİN BELİRLENMESİNİ SAĞLAYANLARA VE BUNUN İÇİN GAYRET GÖSTERENLERE GÖNÜLDEN TEŞEKKÜR EDİYORUM.

 İstanbul, 4 Mart 2012

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@