17.06.2019, 00:02 98

HİTİT ÜNİVERSİTEMİZ REKTÖRLÜĞÜ’NDE GÖREV DEĞİŞİMİ

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Ulusal basında yer alan haberlerden Prof. Dr. Ali Osman Öztürk’ün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Tarafından Hitit Üniversitesi Rektörlüğüne atandığını okumuştum.

Bugün elime geçen 28 Mayıs 2019 tarihli Çorum Haber gazetesinden Prof. Öztürk’ün, Prof. Dr. Reha Alkan’dan görevi devraldığı haberini okudum. Rektörlük görevine başlayan Prof. Dr. Ali Öztürk’e yeni görevinde başarılar diliyor ve Üniversitemizin kendi döneminde de daha ileriye gitmesini sağlamasını temenni ediyorum.

Diğer taraftan görevi devreden 2011-2019 yılları arasında Hitit Üniversitesi Rektörlüğü yapan ve bu dönemde Üniversitemizin gelişmesi için büyük gayretler gösteren, bu konuda büyük başarılar sağlayan değerli hemşehrimiz Prof. Dr. Reha Metin Alkan’a şehrimize hizmet ettiği için ve üniversiteyi Türkiye ve Dünya üniversiteleri arasında öne çıkardığı için teşekkür ediyorum.

Yeni Rektörümüz Prof. Öztürk, eminim ki aldığı brifinglerle ve kendisine sunulan dokümanlarla üniversitemizin gelişmesiyle ilgili bilgileri derinlemesine öğrenmiş bulunmaktadır. Çorum’u seven, Çorumlu bir akademisyen olarak ve Çorum’da yüksek eğitim müessesesi kurulması için gayret gösteren biri olarak sayın yeni rektörümüze, üniversitemizin gelişmesi hakkında bildiklerimi aşağıda sunmayı istiyorum:

Çorum uzun yıllar bir üniversite kenti olmak için gayret göstermiş ve ne yazık ki halkımızın bu isteği devlet nezdinde karşılığını bulamamıştır. 60’li yıllardan itibaren şehrimizde üniversite veya bir yüksek eğitim müessesini kurmak için çok sayıda dernek kurulmuş ve bu dernekler uzun yıllar bu fikri gerçekleştirmek için gayret göstermişlerdir.

Şehrimizde ilk yüksek eğitim müessesesi 1975-1976 ders yılında faaliyete geçen ve Mart 1976 tarihinde eğitime başlayan Makine Meslek Yüksek Okulu olmuştur. Bu okul halen Hitit Üniversitesinin bünyesinde yer alan Çorum Meslek Yüksek Okulu’nun temelini oluşturmuştur. Bu okulun açılmasında ben önderlik yaptım. Kaderine terkedilmiş bulunan Endüstri Meslek Lisesi’nin bu binasını Çorum Valiliğinin, Çorum Belediyesinin ve Çorum halkının desteğiyle kısa sürede eğitim yapılabilir hale getirilmesini sağladım. Bu okulun eğitim düzeyinin arzulanan seviyede olabilmesi için kendim İzmir’den devamlı Çorum’a gelerek ders verdiğim gibi ODTÜ’den ve Ege Üniversitesinden akademisyenlerin, burada ders vermesini sağladım. Ayrıca Ankara’da ve Çorum’da serbest çalışan veya kamuda görevli mühendislerin ve diğer kaliteli öğreticilerin katkısıyla açılış yılında kaliteli bir kadro oluşturulmasına ön ayak oldum. Bu okulun açılışının 40. Yılı ile ilgili yayınlanan kitapçıkta bu konular daha geniş kapsamlı anlatılmıştır.

1982 yılında çıkarılan yeni üniversite kanunu ile 19 Mayıs Üniversitesine bağlanan Çorum Makine Yüksek Meslek Okulu, daha sonraki yıllarda şehrimizde gelişen istekler doğrultusunda ve şehrimizde yüksek eğitim kurumlarının kurulmasını sağlayacağı düşüncesiyle, Ankara’da bulunan Gazi Üniversitesine bağlandı. 1987 yılında dönemin Çorum Milletvekili Ünal Akkaya girişimiyle 19 Mayıs Üniversitesine bağlı Mühendislik Fakültesi, 90’lı yıllarda ise Çorum Milletvekili Adnan Türkoğlu’nun girişimleri ile Gazi Üniversitesi’ne bağlı İlahiyat Fakültesi ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi kuruldu.

1992 yılında yeni kurulan 22 Üniversite arasında tüm uğraşlara rağmen Çorum’da bir üniversite kurulması sağlanamadı. Çorum’a bir üniversite kurulmaması halkımızın büyük bir hüsran ve üzüntü yaşamasına neden oldu. Halkımızın bu beklentisi 2006 yılında Hitit Üniversitesi kurularak karşılandı. Hitit Üniversitesi’nin kurulması aşamasında hazırlanan kanun teklifine bünyesinde tıp fakültesi bulunması yolunda dönemin Milletvekillerinden Agah Kafkas nezdinde girişimlerde bulundum. O dönemde kurulan yeni üniversitelerden yalnızca 2’sinin (Rize ve Çorum) bünyesinde tıp fakültesi bulunması karara bağlandı.

2007 yılında Üniversitenin Kurucu Rektörü olarak tayin edilen Prof. Dr. Serdar Kılıçkaplan yeni bir kuruluşun içinde bulunduğu imkansızlıklara rağmen üniversitesinin gelişmesi için büyük gayret gösterdi. Fen-Edebiyat Fakültesini ve Rektörlük idari binasını mevcut bir lisenin binasında faaliyete geçirdi.

Prof. Dr. Kılıçkaplan, en önemli sorunu üniversitenin kampüs yerinin belirlenmesinde yaşadı. Kendisi Organize Sanayi Bölgesinin civarında Veteriner Fakültesi ile İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’nin temellerinin atıldığı bölgeyi kampüs yeri olarak jeolojik sorunlar nedeniyle uygun görmüyordu. Dönemin Valisi Atıl Üzelgün gibi Prof. Kılıçkaplan da üniversitenin bugün şehrimizin mesire yerlerinden biri olan Çorum Çomar Barajı etrafında kurulmasını istiyordu. Bu kararsızlık ortamının devam etmesi nedeniyle fakülte binalarının inşaatlarının başlamaması Çorum’da etkin olan bazı idarecilerin, kuruluşların ve halkın tepkisini çekiyordu. Bu dönemde Çorum Gazeteciler Cemiyeti tarafından yapılan bir davet üzerine Çorum Hitit Üniversitesinin kuruluşu ve yeri üzerine bir konferans verdim. Bu konferansta ben, şehrin uzağında seçilen bir kampüsün geliştirilmesinin zor olacağını ve ülkemizde başka gelişmemiş üniversitelerin kampüslerinde izlediğim gibi öğrencilerin şehirden kopuk yaşayacaklarını ifade ettim. Ve öğrencilerin gelişmesi ve şahsiyetlerini kazanması açısından Hitit Üniversitesinin şehrin içinde bir kampüs sahibi olmasını önerdim. Yüksek tahsilimi yaptığım Almanya’nın Hannover kentindeki üniversitemin bir şehir üniversitesi olmasının bana sağladığı olumlu katkıları anlattım. Konferans sonunda Rektör Kılıçkaplan da yöneltilen soruları cevaplandırdı ve bir an önce kampüs yerinin belirlenmesi için gayret gösterdiğini ifade etti. İstediği desteği bulamayan ve yaşadığı çeşitli zorluklar nedeniyle kampüs yerinin belirlenmesini sağlayamayan Sayın Kurucu Rektör Kılıçkaplan’a bu dönemde üniversitenin gelişmesine sağladığı önemli katkılar nedeniyle teşekkür ederim.

2011 yılında Hitit Üniversitemizin Rektörlüğüne, benim de bünyesinde öğretim üyesi olarak çalıştığım İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi profesörlerinden, Prof. Dr. Reha Metin Alkan getirildi. Prof. Alkan bu göreve getirildiği zaman İTÜ’de öğretim üyeliği yanında Rektör Danışmanlığı da yapıyordu. Bir büyük üniversitede hizmet vermenin sağladığı avantajların, Hitit Üniversitesinin sorunlarının çözmede kendisine büyük katkıları olduğuna inanıyorum. Ayrıca kendisinin Çorumlu olması da faaliyetlerinde ve çalışmalarında başarılı olmasını sağladı. Üniversitenin kampüs yerinin belirlenmesi sorunu Valiliğin, Milletvekillerinin ve Belediyenin desteğiyle kısa sürede çözüme kavuşturuldu. Kuzey Kampüsü Çorum Çomar Barajı ve Ilıca Bağları civarında yeşil bir yerde seçildi. Burada bulunan Mühendislik Fakültesi binasının etrafında çeşitli fakülteler, spor tesisleri, yurt binaları ve daha birçok yapı inşa edildi ve ediliyor. Diğer yerleşim yeri (yerleşke) Güney Kampüs olarak İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi binalarının bulunduğu bölgede oluşturuldu. Bu bölgede Sağlık Bakanlığı desteği ile kurulan T. C. Sağlık Bakanlığı Çorum Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Fakültesi Hastanesi faaliyete geçirildi. Ankara’da bulunan Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin Çorum’da eğitimini sürdürmesi sağlandı. Prof. Alkan’ın 2011-2019 döneminde gerçekleştirdiği faaliyetleri, üniversite öğretim eleman ve öğrenci sayısındaki artışı ve diğer tüm hizmetlerini burada tek tek saymamın mümkün olmadığını da belirtmeyi isterim.

Prof. Alkan’a bir hemşehri ve ağabeyi olarak özverili çalışmalarıyla Hitit Üniversitemize ve şehrimize sağladığı katkılar nedeniyle bir kez daha teşekkür ediyor, kendisine, bundan sonraki akademik yaşamında başarılar ve hayatında mutluluklar diliyorum.

Rektörlük görevine kısa bir süre önce başlayan Prof. Dr. Ali Osman Öztürk’e başarılar dilerken, kendisinin İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi bünyesinde ve Devletimizin çeşitli kurumlarında edindiği tecrübeleri, üniversitemizin daha geliştirilmesine, Dünya üniversiteleri arasında saygın bir üniversite olarak yer almasına, Çorum’un kalkınmasına ve Çorum halkıyla bütünleşmesine yardımcı olacak şekilde değerlendirmesini bir akademisyen olarak kalpten temenni ediyorum. Ayrıca bir Çorum sevdalısı olarak bu güne kadar olduğu gibi, her kademede ve her zaman Sayın Rektörümüz istediği takdirde Hitit Üniversitesi’nin kalkınmasına katkıda bulunmaya hazır olduğumu belirtmek isterim.

İstanbul, 16 Haziran 2019

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 27 Ekim 2020
İmsak 05:33
Güneş 06:58
Öğle 12:29
İkindi 15:22
Akşam 17:51
Yatsı 19:10

Gelişmelerden Haberdar Olun

@