14.03.2019, 00:18 416

HİLMİ YÜNCÜ’NÜN ARDINDAN

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Bugünkü yazımda, Çorum’a hizmet yolunda tanıştığım ve geçen hafta kayıp ettiğimiz bir “Dış Çorumlu” olan Hilmi Yüncü’nün ardından hissettiklerimi sizlerle paylaşacağım ve sizleri kendisi hakkında bilgilendireceğim.

Hilmi Yüncü ile ilk defa Çorum’da 1975-1976 ders yılında Makine Meslek Yüksek Okulu’nun açılmasına öncülük ettiğim dönemde tanışmıştım. 1948 doğumlu olan Hilmi’yi benden çok genç olduğu için gençlik dönemimden tanımıyordum. Diğer taraftan dedesi, Ulucami vaizlerinden merhum Yüncü hocanın Çorum’da etkin ve saygı gören bir hoca olduğunu duymuştum. Okulun açılışında en büyük zorluk derslere girecek mesleğinde tanınmış hocaları bulmaktı. Bunun için Çorum’a en yakın yer olan Ankara’ya gittiğimde Hilmi’yi tanımıştım. Kendisi Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde öğretim üyesi olan Hafit Yüncü’nün kardeşi idi. Hafit, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde Isı Transferi ve Termodinamik kürsüsü başkanı olan hemşehrimiz Prof. Dr. Sadık Kakaç’ın yanında doktora yapmış ve birlikte çalışıyordu. Sadık Kakaç, Çorum’a ders vermeye gelememişti ama Yüncü kardeşlerin Çorum’da ders vermeleri konusunda iki kardeşin gelmesini sağlayarak yardımcı olmuştu. Hafit gibi Hilmi de Çorum Makine Meslek Yüksek Okulu’nun kurulduğu ilk yıllarda, eğitim dönemlerinde, her hafta Ankara’dan Çorum’a gelerek ders vermiş; eğitime katkıda bulunmuştur. Bugün şehrimizde var olan ve varlığı ile gurur duyulan Hitit Üniversite’sinin temellerinin atılmasında Hilmi’nin katkısı bulunmaktadır.

Hilmi Yüncü, merhume Aliye (Fındıközü) ve merhum bakırcı Mustafa Hamdi Yüncü’nün oğludur. 1965 yılında Çorum Lisesi’nden mezun olduktan sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ni kazanmış,1966 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi hazırlık okulundan, 1970 yılında da İnşaat Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. 1972 yılında aynı bölümün Zemin Mekaniği Anabilim Dalı’ndan yüksek lisans derecesi almıştır. 1970 – 1972 yılları arasında Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü Barajlar ve Hidroelektrik Santraller Dairesi’nde Proje Mühendisi, 1972 – 1978 yılları arasında Terzibaşıoğlu Mühendislik Müşavirlik Ltd. Şirketi’nde Proje Mühendisi ve Müşavir olarak, 1978 – 1979 yılları arasında da ERKA-AS Mühendislik Grubu’nda Proje Sorumlusu olarak çalışmıştır. 1979 yılından emekli olduğu 2015 yılına kadar ERKA-AS Proje ve Araştırma Ltd. Şirketinin Kurucu Ortağı ve Proje Müdürü olarak görev yapmıştır. Kendisi iyi bir mühendis olarak ve mesleğinin iyi bir uygulayıcısı olarak tanınmaktadır. İnşaat Mühendisi Reyhan Yüncü ile evli olan Hilmi Yüncü, Y. İnşaat Mühendisi Özgür Yüncü ve Y. Mimar. Dr. Onur Yüncü’nün babasıdır.

Mesleğini icra ederken İnşaat Mühendisleri Odası’nda çeşitli görevler üstlenmiştir. Ayrıca birçok sosyal faaliyette yer almıştır. TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası, ODTÜ Mezunlar Derneği, 68’liler Birliği Vakfı ve benzeri sivil toplum ve meslek kuruluşlarında aktif görev almış, farklı dönemlerde bu kuruluşların ihtisas kurullarında üyelikler üstlenmiştir. 1995 – 1997 yılları arasında da TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Genel Başkanlığını yürütmüştür.

4 Mart tarihinde vefat eden Hilmi Yüncü, 5 Mart’ta Ankara’da İnşaat Mühendisleri Odası Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen törenle meslektaşları tarafından saygı ile son yolculuğuna uğurlandı. Bilkent İhsan Doğramacı Camii’nde kılınan öğle namazının ardından kılınan cenaze namazından sonra Karşıyaka Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Hilmi’ye Allah’tan rahmet dilerken ailesine, dostlarına, Çorum’da yetiştirdiği öğrencilerine ve kendisini tanıyan tüm hemşehrilerime başsağlığı diliyorum.

İstanbul, 13 Mart 2019

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 27 Kasım 2020
İmsak 06:04
Güneş 07:33
Öğle 12:33
İkindi 15:00
Akşam 17:22
Yatsı 18:46

Gelişmelerden Haberdar Olun

@