14.04.2017, 00:50 281

HER SÖZCÜK BİR DAMLA SU KADAR ÖNEMLİDİR

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Köşe yazılarımı okuyan sevgili dostlarım. 2016 yılının Kasım ayında bana sorulan soruyu başlık yaptım. Tam bir günün 6 saatini bu deyim gibi söze verdim. Ama istediğim kadar anlattığımı söyleyemem. Ben öğrendiklerimi dile getireceğim.

SU HAKKINDA BİLGİLER

GİRİŞ:

Dünyamızda en çok olan madde sudur. Dünyamızın dörtte üçü sulardan oluşmaktadır bir!

Su; yaşam demektir iki!

SUYUN BİLEŞİMİ:

Kimya bilimine göre su; bir bileşik cisimdir. Dünyada var olan elementlerden atom numarası bir olan hidrojen ile, atom numarası on altı olan oksijen elementinin oluştuğu, bir sıvıdır, saydamdır, durudur. Bir eriktendir. Hidrojen yanar, oksijen yanmayı sağlar. Su; yanmayı önler.

SUYUN FORMÜLÜ:

H2O’dur. Hidrojen iki, oksijende bir atomun alındığını gösterir. Atom ağırlığı da 2+16=18 olur.

SUYUN DÜNYADAKİ OLUŞUMU:

Bu konudaki bilgileri başlıklar halinde açıklayabiliriz:

DÜNYA: Dünya bir gökcismidir. Evren dediğimiz sonsuz boşlukta yer alır. Samanyolu’ndadır. Samanyolu’ndaki gezegenlerden biridir. Dünya, bir büyük kütleye sahiptir. Çevresini saran atmosfer tabakasındaki gazların kendisinden uzaklaşmasına yerçekimi kuvveti dolayısıyla olanak vermez.

Dünya; bugünkü durumuna gelmek için yıllarca, milyonlarca yıl yaşamıştır. Bugün ki duruma gelmiştir.

ATMOSFER: Atmosfer bir gaz tabakasıdır. Dünya ile birlikte döner. Gündüzleri ısınır. Geceleri soğur. Durmadan değişimler olur. Atmosferde bulunan maddelerden biriside Su Buharı’dır.  Su buharı; iki atom hidrojen ile bir atom oksijenin bileşiğidir. Milyonlarca yıl atmosferde şimşekler, yıldırımlar oluşmuştur. Su buharı, kendisini oluşturan hidrojen ile oksijen gazlarına ayrılmıştır. Bu iki element, serbest halde kalmışlardır. Oluşan oksijen suda eriyerek sudaki hayatı, atmosferde yer alarak insanlar ile hayvanların yaşama ortamını yaratmıştır. Nitekim havadaki oksijen oranı bugün %21’dir. Bu oranı sabit tutmaya çalışanlar da yeşil bitkiler ile ağaçlardır.

ÖZÜMLEME: Yeşil yapraklı bitkiler, güneş ışığı altında yapraklarına yeşil rengi veren klorofil maddesinin altında havadan gündüzleri karbondioksit alırlar, havaya da oksijen salarlar. Bu olay milyarlardır sürer gider. Dünyada yaşam da devam eder. Bu gerçeği bilen insanlar yeşil yapraklı bitkileri ve ağaçları severler de severler.

Bu arada bir gerçeği de dile getirmeden geçemedim:

Bir çam ağacı; güneş ışığı aldığı, yaşadığı sürece özümleme yapar. 20metre boylu bir çam ağacı, bir insanın yıllık oksijenini sağlar!

Bunları da bize bilim öğretiyor.

Devamı Bir Sonraki Yazımdadır.

SALİM SAVCI’nın tüm kitaplarını Osmancık Kardeş Kitap Kırtasiye’den temin edebilirsiniz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@