03.05.2013, 00:00 142

HER SORUNUN BİR CEVABI VARDIR

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Bir dostlar toplantısında bir hemşerim:

-Sizi bilmiyorduk, tanıdık. Bir özelliğiniz varmış. Size bir soru yöneltilirse ona cevap verirmişsiniz. Geçen gün, bir fabrika işçilerinden çıkarılmalar olmuş. O işçiyi bir TEVE kanalı konuşturmuş. O da:

-“Fabrikamızda bizi kapı önüne koyuveren kişi bir zamanlar mücahit imiş, sonra müteahhit olmuş, sonra da müsait olmuş. Bu sözden bir şey anlayamadım. Sizden bir açıklama alabilir miyim, dedi. Söz aldım:

-Hemşerim, bu soruna hemen cevap veremeyeceğim. Ama konuşmada geçen “mücahit-müteahhit-müsait” sözcüklerinin anlamını vereceğim. Bu bilgiler ışığında cevabı vermenizi dilerim. Gelelim sözcüklere:

-Mücahit: Kutsal ülküler uğrunda savaşan kimse demektir. Kutsal ise: Derin bir dini saygı uyandıran, din yönünde öndeliği bulunan anlamına gelir.

Ülkü ise, zihinde yaşatılan fakat kendisine bir türlü ulaşılamayan en yüksek amaç ya da gaye demektir.

Müteahhit: Başkası ile ilgili bir işi şartlarına göre yapmayı üzerine alan kişidir. Müteahhidin cebi para görür. Mal, mülk v.s. sahibi de olur. Hatta kişi fabrika sahibi bile olabilir.

Müsait: Uygun ve elverişli anlamını içerir. Müsait olmak ise o insanın kişiliğine aittir. İyiye de, kötüye de kullanılabilir, dedim. Hemşerimin bir cevap bulmasını diledim. Sizleri de düşünmeye yöneltiverdim.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@