20.11.2015, 01:21 167

HER İNSANI İNSAN OLARAK KABUL ETMEK

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Her insan; dünyada yaratılmışların en gelişmişi olarak kendisini bilir. Bu gelişmişliği sağlayanın da; beyin olduğunu kavrar. Beyin ise; nöron dediğimiz sinir hücreleriyle işlerini yapmaktdır. Beyin, insanların;
- Konuşmasını,
- Okumasını,
- Düşünmesini,
- Değerlendirmesini,
- Paylaşmasını,
- Uygulamasını sağlar. Ayrıca, bilimsel yoldan giderek insanlara buluşları (icatları) keşifleri de bulunmayı temin eder.
İnsanlar ise; cins (kadın-erkek), dil (lisan), ırk (toplumun katmanları), renk (siyah, beyaz, sarı, kırmızı), din (totem, ilah, Allah) bakımından farklılıklara sahipir. Farklılıklar ise her toplumda birer zenginlik kaynağıdır. Ama insanoğlunun bazıları, bu inceliği kavrayamazlar, yukarıda açıklanan 5 özelliğin etkisinde kalırlar, öylece hareket edebilirler. Fakat insanların yaşamında;
- Trafik kazaları,
- Deprem felaketleri,
- Yangınlar,
- Ülkelerin işgali söz konusu olursa kişi, biraz önce açıklanan 5 farklılığı, görmezler, felakete uğrayan kişiyi kurtarmaya içtenlikle çalışırlar. Bu 5 farklılığın hiçbirisini akıllarına bile getirmezler.
Ne oldu? Bir felakette can kurtarmamız öne geçti, 5 farklılığı unuttuk, bir kişi ya da kişileri kurtarınca çocuklar gibi sevindik.
İnsanı, insan kabul etmeyi öğrendiğimiz gün; şiddet, öfke, nefret, isyan, başkalarının pabucu dama atılacaktır. Dileyim tüm toplumlar bu aşamaya erişsinler. İşte bunun adı, adam gibi adam olmaktır!
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 26 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@