29.01.2014, 00:25 411

HER İNSANI İLGİLENDİREN BİR KONU

Salim SAVCI

Salim SAVCI

2013 yaz ayında, bir hemşehrimle söyleşiye daldık. Oradan, buradan, şuradan konuştuk. Bana, bir soru yöneltti:
-Şimdiye dek yazdığınız öykülerinizi, köşe yazılarınızı okudum, okuyorum. Hiçbirisinde “erotik” ve “erotizm” ilgili bir şeye rastlamadım. Şimdi size, oturaklı iki soru sormak istiyorum:
-Neden bu konuyu es geçiyorsunuz? Bir!
-Her çocuk, sevgi ortamında büyümek ister, diyorsunuz, erotizmden niçin kaçınıyorsunuz? İki!
Cevabım şu oldu:
Her yazarın bir anlatım şekli var. Ben de üslubuma uyuyorum. İşe şöyle girişiyorum:
Erotik sözcüğünün anlamı:
Erotik sözcüğü, Yunanca’dır. Kısaca “aşk” ile “seks” ile ilgili konuları içerir. Bir aile de, bir erkek ile bir kadından meydana geldiğine göre, konu her iki cinsi de duygusal olarak sarar. Ben ise bu konuya sizin anladığınız percereden bakmam. Bir insanın hayatında geçen duygular yerine, insanlık açısından yaklaşırım. Okuduğum, çevremde gördüğüm aşkların insanlarımıza bir yıkım verdiğine inanırım. Aklı selimin ve mantığın yanında yer alırım. Sevgiye gereken önemi veririm. Fırsatını buldukça da sevgi üzerinde durmayı cidden severim.
Seks konusuna, kadın ve erkek konusundan bakarım. Her insanın erkekliğine, kadınlığına sahip çıkmasını dilerim. Bu ise edepli kavramıyla her insanı temelden kucaklar. Bir insanın edepli olabilmesi, edepli olma çabasına, şehvetine gem vurmayı bilmesine bağlıdır.
Cinsel konular duygusallığa dayanır. Akıl ve mantık bizleri aşırı duygusallıktan uzaklaşmamızı sağlayabilecek kadar aydınlık doludur. Buna rağmen cinsel konular insanların aşırı düşkünlük yaratmasına neden olabilir. Bu aşırı düşkünlük ise “erotizm” olarak belleklerde yerini alır. Aşırılığa giden her şeyin insanoğluna zarar getirdiğine inanırım. Yazılarımda duygusallığa fazla yer vermem. Yazdıklarımı okuyan kişilerin yüzlerinin al al olmasını kendime yakıştıramam. Bunlardan dolayı:
-Bir olaya,
-Bir davranışa şu dört pencereden bakarım;
İyi,
Güzel,
Doğru,
Gerçek’lerin yüceliğine inanırım.
Her okurumun merak etmesi için düşünmesini sağlamaya çalışırım. Düşünebilen kişi, merak eder, okur, araştırır, inceler, bilinçli hareket eder. Bu nedenle “okumak” bir alışkanlık değildir. Bilinçli bir eylemin ürünüdür. Çünkü oku diyenin bile okuduğuna inanıvermek son derece saflık olur. Oysa her insanın, kendisine özgü nitelikleri vardır. Bu ise kişilik demektir. Kişilik ise, o insanın özü ile sözünün bir oluşudur. Kişilik sahibi insan:
-Hırsızlık yapmaz,
-Hırsızlık yapanlara sahip çıkmaz,
-Hak ve hukukun yanında yer alır,
-Ülkesinin menfaatlerini düşünür,
-Kişisel menfaatlerden uzak kalmayı bilir,
-İki yüzlü davrananlardan uzak kalır.
Bu niteliklere sahip olmak ise insan gibi insan olmak demektir.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@