13.06.2011, 00:00 159

HER İNSAN BİR DEĞER MİDİR?

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Bugünlerde Çampınar Prof. Bahri Savcı Kütüphanesine gelen bir öğrenci:
-Salim Dede, sizden Bilimsel Açıdan Oku-Düşün-Değerlendir. Paylaş-Uygula adlı henüz basılamayan dosyanızın bir fotokopisini aldım. Okudum. Ama insanların değerlendirmesini anlayamadım. Değerlendirme nasıl yapılmalıdır? Bunu anlatabilir misiniz? Dedi. Sevinerek anlattım. Pek fazla bir şey anlamadığını gördüm. Daha sonra bu yazıyı hazırladım.
* * *
İleri yaşımda doğduğum köye döndüm. Adı geçen kütüphanede (6 bin kitap var) daha çok öğrencilere rehberlik yapıyorum. Yukarıdaki gibi soru yöneltenler de çıkıyor. Şu açıklamayı yapıyorum.
Her insan bir değerdir, diyerek konuşmaya başlıyorum. Daha çok dinleyici olarak kalmaya çalışıyorum. Sohbet başlıyor. En çok da kişilerle ilgili konuşmalar öne geçiyor. Tehlikeyi seziyorum. Şu açıklamayı yapıyorum:-“Dostlarım, her soyda beğenilen de, beğenilmeyen de kişiler olabilir. O soydan olanların beğenilen yanlarını konuşmak anlam taşır. Ama biz ne yapıyoruz? O soydan birisinin beğenilmeyen yanlarını burada konuşuyoruz. Burada olmayan kişiyi eleştirmiyoruz. Daha çok beğenilmeyen yanlarını kendimize göre söylüyoruz. Yani halk anlayışıyla dedikodu yapıyoruz. Oysa o soydan söz edilmek istenilirse, o soyun beğenilen yanlarını dile getirebilirsek her birimiz ondan ders alır. Yaşamında yararlanır. Daha açığı, bir sohbette orada bulunmayan kişinin beğenilmeyen yanlarını söylemek ayıptır. Kişinin, kendisine bile saygı gösteremediğinin sergilenmesidir. Bu da insanımızı küçük düşürür.
-Bir sohbette, kişilerden söz edilecek ise; onun beğenilmeyen yanlarını dile getirmek çok ayıptır. Çünkü, o da içimizden birisidir. Onun kişiliğini düşünmemiz gerekir. O dostumuzun beğenilmeyen yanını, o dostumuzu bir kenara çekip söylememiz gerekir. Teke tek konuşmasını bilmek bir inceliktir. Şartlanmış olmanın merdivenini kaldırıp atmaktır. Birbirimizi daha çok sevmektir. İnsan olmak ta budur işte!
-Kişinin bir soyun bir de kötü tarafları olabilir. Bir sohbette kişilerin, soyların kötü taraflarını söylemek insanlığımıza yakışmaz. O zaman o dostumuza daha çok sevgiyle yaklaşıp onu dinlememiz gerekir. O kişiyi dinleyebilirsek, onun yorumlarını öğrenebiliriz. Belki de onu söylediklerinin tam karşıtının bize anlatıldığının farkına varabiliriz. O dostumuz, kendisinin de beğenmediği yanlarına son vermiş ise, özür dilemeyi biliyorsa, ona daha çok sevgiyle yaklaşmamız yerinde bir hareket olur.
Örnekler verebilirim:
Dostumuz, orman kaçakçılığı yapmıştır. Ama şimdi bahçesinde, tarlasında binlerce ağaç vardır.
Dostumuz, zamanında birisine ait bir şeyi almıştır. Bugün de herkese, her alanda yardımda bulunabiliyorsa onu anlamak gerekir.
Dostumuz, bir zamanlar söverek konuşmaya başlıyor iken bugün bu huyunu terk etmiş ise onu alkışlamak gerekir.
Sonuç olarak söylemek gerekirse, o dedi, bu dedi, o dediye inanma, her insanımızı canın gibi sevmeye başla!
İşte yaşamak budur!
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
13°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 26 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@