22.08.2016, 00:20 185

HER ÇAY BİR GÖLET BEKLİYOR!

Salim SAVCI

Salim SAVCI

İnegöl Dağından beslenen bir akarsu var. Bu akarsu ‘’ÇAMPINAR ÇAYI’dır. Bu çayda su, yılın dokuz ayı kesilmez, akar da akar!
Çampınar çayı, 90 yıl önce bu vadideki su değirmenlerinin çalışmasını sağlamıştır. Şimdi ise ancak bağlar ile bahçelerin su ihtiyacını karşılayabilmektedir. O zamanlar kendi ürettiği buğdayları su değirmenlerinde öğütüyor ve insanlar sağlıklı beslendikleri için ilaca doktora bağımlı olmadan daha sağlıklı yaşıyorlardı
Çampınar köyündeki ekilebilen araziler insanlarının karınlarını doyurmadığı için, 1926 yılında açılan İlkokulu okuyarak gözünü kentlere çevirmiştir. Bugün bile sürekli göç vardır. Eğer göç olmasaydı Bursa’daki 500 Çampınar’lı köyde olacaktı. Buna Çorum- İstanbul-Ankara- ve diğer şehirdekileri eklemeye kalkışırsanız Çampınarın nüfusu 3000 e yaklaşırdı. Şu anda nüfus kaydına göre Çampınar’da 680 kişi yaşamaktadır. Onların da çoğu yaşlılardır.
Bu tüm Anadolu kırsal bölgelerinin sorunudur. Hükümetin yapacağı en önemli iş bu göç işini durdurmasıdır. Aksi halde samandan tutunda her çeşit zirai ürünü dışarıdan ithal etmeye mecburuz. Şehirlerdeki köylülerimiz devletin vereceği teşviklerle köylere geri döndürüldüğü zaman inanın terörden tutunda bir çok sorunumuz çözülecek, insanlarımız daha sağlıklı ve daha mutlu yaşama imkanlarına kavuşmuş olacaktır. Göçlerin şehirden köylere olabilmesi için köylerdeki toprakların verimliliğini artırmak için her dere ve çayın uygun bir yerine göletlerin inşa edilmesi ile olacaktır. Çampınar köyü için tek önlem, Çampınar Çayı üzerine, bir zamanlar baraj yapılması dileği değil bir GÖLET yapılmasını gerçekleştirmektir.
Çampınar Çayı bir GÖLET’e kavuşursa:

• Çampınar Göleti; 9 ay akan suyu toplayacaktır.
• Çampınar vadisinde ekim yapılmayan %90 arazi en verimli sulama teknikleri olan :
o Yağmurlama, Damlama yöntemlerine kavuşacaktır.
o Emekli olup köyüne dönmek isteyenlerin miktarı artacaktır.
o ÇAMPINAR YAPRAĞI’’ gibi meşhur ürünlerin sayısı çoğalacaktır.
Çampınarlı 1999 yılında başlatılan gölet projesinin sümen altı edilmesinin sebeblerinden birisinin muhalif bir partiye oy vermesi gibi bazı sebeblerden kaynaklandığını sanmaktadır. Böyle bir sebeb aklı selim sahibi Vatan sever bürokratların vereceği bir karar olamaz.
Bu vatan bizim vatanımız milli sınırlarımız içinde yaşayan herkes eşittir. Yöneticilerimizden , bürokratlarımızdan bu konuyu tekrar değerlendirmelerini diliyoruz.
Çampınar göleti yapılırsa: sadece Çampınar değil Çampınar dışında komşu köylerimiz olan Akören, Hacı Hasan ,Çayırköy ve Ağızsuyu köylerinin kıraç arazilerinin sulanmasına büyük katkılar sağlayacaktır.
Gölet konusunda mağdur edilmiş olan Çampınar Köyü Göletinin Çorum Valiliğimizin hız verdiği GÖLET yaptırma çalışmalarına Çampınar Göletinin dahil etmesi en büyük arzumuzdur : Konunun valimizden ve Devlet Su İşleri bürokratlarımız tarafından tekrar ele alınması dileğiyle.. 
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@