01.12.2009, 00:00 152

HEPİMİZ AYNI BAŞIZ !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Rusya’nın başşehri Moskova’da Kasım ayında Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in katılımı ile yapılan bir toplantıda, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk işadamlarının ve vatandaşlarının Türkiye’de ve dışarıda birlik ve beraberlik içinde davranması gerektiği üzerinde durmuştur.

*     *     *

Bu konuşmayı Hürriyet gazetesindeki köşesinde Erdal Sağlam aşağıdaki şekilde değerlendirmiştir:

“Rusya'da 5-6 yıl öncesine kadar tek Rus-Türk işadamları derneği varken şimdi bu sayı 5-6'ya çıkmış. Aynen içerideki işadamlarındaki örgütlenme dağınıklığı oraya da yansımış dolayısıyla tek bir ses halinde ortak taleplerini iletemiyorlar.

İşte TOBB Başkanı Hisarcıkloğlu da sadece Rusya'da değil her yerde karşımıza çıkan bu dağınıklık ve güçlerin birleştirilmemesinin verdiği zarar üzerinde durdu. Pastadan daha fazla pay almak için işbirliği gerektiğini, bizim artık ortaklık kültürü edinmemiz gerektiğini, birlikte hareket edildiğinde hem Türkiye'nin hem işadamlarımızın kazanacağını söyledi. Hisarcıklıoğlu 500 bin ermeni asıllı Fransız vatandaşının bulunduğu Fransa'da, aynı sayıda Türk kökenli Fransız vatandaşı bulunmasına rağmen ermeni yasa tasarısının geçtiğini, bu dağınıklığa örnek olarak verdi.

“Bırakın dernekleri mescidleri bile ayırmışız, sanki farklı namaz kılıyormuşuz gibi…” şeklinde konuşan Hisarcıklıoğlu, “bir Türkün dünyaya bedel olduğunu” ama iki türkün biraya geldiğinde birbirine düştüğünü, artık birbirine tahammül, hoşgörü ve ortak hareket etmeyi öğrenmemiz gerektiğini söyledi.

“Hepimiz ayrı başız” diyen Hisarcıklıoğlu, TOBB olarak başlattıkları “Dünya Türk İş Konseyi”ne işadamlarını üye olmaya çağırdı.”

*     *     *

Sayın Hisarcıklıoğlu’nun değerlendirmelerine ben de aynen katılıyorum. Hakikaten her geçen gün birbirimize karşı daha hoşgörüsüz oluyoruz ve birbirimize düşüyoruz.

Ne yapalım derseniz, onu her birey kendi düşünecektir. Birbirimize her zaman, bu bayram gününde olduğu gibi sevgi ve saygı ile yaklaşmalıyız.

Birlik ve beraberlik içinde daha nice böyle güzel bayramlar yaşamanız temennisiyle…

İstanbul, 30 Kasım 2009
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@