05.04.2010, 00:00 619

HEMŞEHRİMİZ SANATÇI CEMALETTİN KURTOĞLU'NU TRT MUZİK'DE İZLEDİM

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Sizlerin de sanatsal faaliyetleri ile tanıdığınız hemşehrimiz Cemalettin Kurtoğlu'nu yıllarca önce Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı'nın İstanbul'daki bir sosyal faaliyetinde tanıdım.

O zamanlar İstanbul'a yeni gelmiş genç bir sanatçı olarak kendisini tanıtmak ve ispat etmek arzusunda idi. Bizlere yaptığı sunumu dinlediğimde kendisinin yakın bir gelecekte tanınmış bir udi olacağına karar vermiştim.

O tarihten beri beni hiç bir zaman unutmadı. Karşılaştığımızda bana her zaman saygı ve hürmetini gösterdi. Sık sık bana gönderdiği maillerle beni sanatçı olarak çıktığı kulüplere davet etti.

İstanbul'daki yaşam koşullarının zorluğu ve bilhassa 72 yaşın getirdiği atalet nedeni ile bu davetlerine icabet edemedim.

Son gönderdiği mailinde 1 Nisan Perşembe günü saat 9.30'da TRT Müzik TV'de,Umut Akyürek'in sunduğu''Günaydın Türkiye'' adlı programın konuğu olduğunu bildirince o saatlerde pek evde kalmamama rağmen genç hemşehrimizi dinleyebilmek için yaklaşık saat 12'ye kadar televizyonun başından ayrılmadım.

Bu programa kendisi ile birlikte kanuni üstadı Coşkun Erdem de katıldı.Genç hemşehrimiz bu programda kendi udu ile hem çalıp hem de söylemeyi istedi.Doğan teknik bir aksaklık nedeniyle udunu kullanamadı ve orkestra eşliğinde eserlerini icra etti. Zaman zaman da sayın Akyürek ve Erdem ile birlikte güzel eserler de okudular.

Kendisinin okuduğu eserlerden not edebildiğim bazıları şunlardı;

* Safalar getirdiniz, safa geldiniz dostlar.

* Daha benden ayrılmadan başka sevgili buldun.

Bu arada ''Bilmiyorum neredeyim ben kimim'' başlıklı bir de şiir okudu. Ve ayrıca çok sayıda türküyü de coşku ile sundu.

Bu arada ben de hemşehrimi desteklemek için canlı yayına bağlandım ve kendisini teşvik edici kısa bir konuşmadan sonra rahmetli Niyazi Biçerel'in eseri olan Çorum yöresine ait ''Şu Uzun Gecenin Gecesi Olsam'' türküsünü benim için çalmasını rica ettim.

Herhalde bu arada teknik arıza giderildiği için eline udunu aldı ve bu güzel türküyü benim için söyledi. Sonunda da bana selam ve hürmetlerini sundu.

Ben de kendisini lise öğrenciliğim döneminde Çorum Halay Ekibi'nin başında gördüğüm Sayın Biçerel'i bir defa yad etmek ve rahmetle anmak imkanını buldum.

Yazıma son verirken Uzayan kol bizden olsun diyerek Çorum'un evladı olan Kurtoğlu'nu bir defa daha kutluyor ve yeni çıkardığı ''Hayat Merdivenleri''albümünün başarılı olmasını temenni ediyorum.

İstanbul; 5 Nisan 2010
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
17°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@