13.04.2010, 00:00 144

HEMŞEHRİMİZ MÜFTÜ İHSAN ÖZKES’İ İZLERKEN!

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

İstanbul’da yaşayan hemşehrilerimizden iki din adamı ile Çorum Eğitim ve Kültür Vakfı (ÇEKV A) faaliyetleri nedeniyle tanışma imkanını buldum.

Din alimi Prof. Dr. Hayrettin Karaman ile ÇEKVA’nın bir iftar yemeğine konuşmacı olarak katıldığında bir araya gelmiştik. Bu toplantı ile ilgili olarak köşemde bir yazı yazmıştım. O zamandan beri zaman zaman Çorum’la ilgili faaliyetlerde buluşma imkanı buluyoruz.

Müftü İhsan Özkes ile de ÇEKVA’nın tertiplediği iftar yemeklerinde ve arasıra da öğrenci burs dağıtımı toplantılarında bir araya geliyoruz.

Daha önceki yazılarımda belirttiğim gibi ben tüm Çorumluları seviyorum ve onlarla bir arada olmaktan büyük mutluluk duyuyorum.

İstanbul’da sayıları 150’yi bulan Çorum derneklerinin bir federasyon kurmaları yönündeki ilk toplantıyı ÇEKVA’da ben tertiplemiştim. Eğer ilerleyen yaşımın getirdiği sakınca olmasa teklif edildiği gibi başa geçer ve tüm hemşehrilerimi kucaklardım.

*     *     *

Değerli hemşehrimiz Özkes, bana gönderdiği iki mesaj ile Haber Türk televizyonunda “Hülya Avşar Soruyor” ve SKY Türk televizyonunda Enver Aysever’in “Zamana Karşı” programlarına katılacağını bildirdi.

Tüm hemşehrilerimin faaliyetleri ile gurur duyduğum için bu iki programı da ilgi ile takip ettim.

*     *     *

Bu her iki programda da daha çok sayın Özkes’in kaldırdığı Türkan Saylan’ın cenaze namazında yaptığı konuşma ve altı kitabından son yazdığı “Daraltılan Din Tartılan İman” kitabı tartışıldı.

Sayın Müftü’nün, Türkan Saylan’ın cenazesinde verdiği vaazla muhafazakar çevrelerin çevresini çektiği belirtilerek bu konuda ne düşündüğü sorulduğunda; Türkan Saylan’ın, kendisine yapılan haksız eleştirilerden, özellikle Müslüman değil, kafir ya da misyoner gibi yakıştırmalardan rahatsız olduğunu belirterek, “Müslümanım diyen birine ‘Sen Müslüman değilsin’ deme yetkisine kimse haiz değildir” dedi.

Kitabı ile ilgili olarak, Müslümanlığın tüm insanlık için geldiğine ve son din olduğuna dikkat çekerek, bu dini tutup, bir Türkiye dinine hatta bir iki partinin çizgisine çekecek olursak evvela İslam’a haksızlık edilmiş olacağını vurguladı. Dinin siyasette bir araç haline getirilmesinin, birilerinin din adına ahkam kesmesinin lüzumsuz gerginliklere yol açtığını açıklayarak kitabında “daraltılan din” başlığı yanında kullandığı “tartılan iman” konusunda ise “İman kalple olur ve iman kalp ile tastiktir. Kalpte Allah duygusu, Allah’la ilgili bir kıpırtı olduğu anda orada iman oluşmuştur” cümleleri ile bitirdi. Ayrıca bunun ne kadar olduğunu, az mı çok mu olduğunu sadece Allah’ın bileceğini vurguladı.

*     *     *

Değerli hemşehrimiz İhsan Özkes’e başarılar dilerken, ben de kimseyi ötekileştirmeyelim diyorum. Ve ayrıca ülkemizin birliğini korumak için dini konular da dahil tüm hususlarda birbirimize hoşgörü ile yaklaşalım.

İstanbul, 11 Nisan 2010
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@