28.09.2018, 00:34 260

HEMŞEHRİMİZ MARDİN VALİSİ MUSTAFA YAMAN'I ZİYARETİM

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Geçen hafta bir bilimsel tetkik heyeti ile birlikte yaptığımız ziyarette Mardin'e de uğradım.

Uzun yıllardan beri valilik yapan hemşehrimiz Mustafa Yaman'ı kısa da olsa ziyaret etmek istedim. Sağolsun yoğun çalışma temposu arasında beni hemen kabul etti. Kendisini bir defa daha UZAYAN KOL BİZDEN OLSUN diyerek tebrik ettim ve başarılar diledim.

Mustafa Bey Kırklareli ve Balıkesir Valisi iken İstanbul'da yapılan ve Çorumluların katıldığı tüm toplantılara da katılmış ve çok yakın bir hemşehri dayanışmasını sağlamaya açık olduğunu ortaya koymuştu.

Çeşitli makamlarda idari görevler üstlenen hemşehrilerimin varlığı beni sevindirmektedir. Şu anda Mardin Valisi yanında Sakarya (İrfan Balkanlıoğlu), Konya (Yakup Canpolat), Kırşehir (İbrahim Akın), Bingöl (Ali Mantı), Iğdır (Enver Ünlü) valileri de Çorumludurlar. Bu valilerimizden başka ülkemizin birçok yöresinde hemşehrimiz olan çok sayıda kaymakam da idari görevleri yürütmektedirler.

Çorum'a katkıda bulunabilecekler arasında sadece idari görevlerde bulunanlar değil, iş hayatında, eğitim, sanat ve kültür alanında başarılı olmuş çok sayıda hemşehrimizin de bulunduğuna inanıyorum. Bu noktada önemli olan daha önce birçok yazımda ifade ettiğim gibi Çoru’da Valilik ve/veya Belediye bünyesinde "DIŞ ÇORUMLULAR MASASI" kurulması ve belirttiğim Çorumlularla şehrimizin gelişmesi için işbirliği yapılmasının sağlanmasıdır.

Çorum nüfusuna kayıtlı 1 milyon 279 bin 101 kişinin %36'6'sı Çorum il sınırları içinde yaşarken %63'4'ü diğer illerde yaşamaktadır. Bu bilgi bile Çorumlu yetkililerin dış Çorumluların yapabilecekleri katkıya önem vermeleri gereğini ortaya koymaktadır.

Mardin Valiliğinden ayrılırken duvarlarda gördüğüm Mardin’e ait güzel fotoğraflar bana daha önce ziyaret ettiğim ve bir hafta kaldığım Mardin’in tarihi ve turistik önemini hatırlattı. Bölgede Valimizin de katkısıyla huzurun sağlanmasıyla Mardin’i ziyaret eden turist sayısının arttığını da ögrendim.

Mardin’in Mezopotamya tarihindeki önemi kadar Çorum’un Anadolu ve Hitit tarihindeki önemi dünyaya duyurulmalı ve Çorum’a gelen turist sayısı artırılmalıdır.

Antalya, 19 Eylül 2018

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 01 Kasım 2020
İmsak 05:37
Güneş 07:02
Öğle 12:29
İkindi 15:18
Akşam 17:46
Yatsı 19:05

Gelişmelerden Haberdar Olun

@