07.12.2009, 00:00 790

HEMŞEHRİMİZ AYSEMA AHISKALIOĞLU'NUN SERGİSİ

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Dün İstanbul’da Kadıköy Belediyesi Sergi Salonu’nda açılış töreni yapılan hemşehrimiz Aysema Ahıskalıoğlu’nun resim sergisine eşimle birlikte katıldım.

*     *    *

Bu serginin açılışına koşarak katılmamın üç ana nedeni vardı:

- Aysema hanım ve eşi hemşehrimiz Abdullah Ahıskalıoğlu, başkanlığını yürüttüğüm ÇEKVA’nın üyeleri ve önemli destekleyicileridir.

- Ahsema hanımın, Çorum’da çocukluğumun geçtiği Sepetçi Sokağı’ndan komşumuz olmasıdır.

- Serbest zamanlarında resim yapan eşimle birlikte, sergilenen bu resimleri görme arzumuzdur.

*     *    *

Sergide Aysema hanımın 2002 yılından beri yaptığı muhtelif peyzaj, natürmort ve portre çalışmalarını ilgi ile izledik.

Bu arada, peyzaj çalışmalarının büyük bir çoğunluğunun kendilerinin yaz tatillerini geçirdikleri Çeşme ve civarına ait olduğunu öğrendik.

Açılışta, daha çok kendi çektiği fotoğraflardan esinlenerek çalıştığı koleksiyonunun ilk sergilenişi olduğunu hayat hikayesinden okudum.

*     *    *

Çorum’da Velipaşa Oteli karşısında bulunan Taş Mağaza’da 1950 yılına kadar manifaturacılık yapan, daha sonra manifaturacılık işini İstanbul’da sürdüren merhum Hacı Ahmet Duru ile eşi merhume Memnune Duru’nun kızları olan Aysema hanım, ilkokulu Çorum’da bitirmiş, Kız Enstitüsü’ne Çorum’da başlamıştır.

Babasının ticaretini İstanbul’a nakletmesi üzerine Kız Enstitüsü’nü İstanbul’da bitirmiştir. Ankara Kız Teknik Öğretmen Okulu’ndan 1957 yılında biçki-dikiş öğretmeni olarak mezun olmuştur.

1980 yılına kadar Çorlu ve İstanbul’da öğretmenlik yapan sanatçı, aynı yıl “Aysema Modaevi”ni kurarak 1985 yılına kadar sürdürmüştür. Sipariş çalışmalarının yanısıra İstanbul ve yurt dışında defileler düzenlemiştir. Modaevi çalışmalarına, eleman edinme zorluğu nedeniyle son vermiştir.

1991 yılında İstanbul Beylerbeyi Sabancı Olgunlaşma Enstitüsü’ne giyim öğretmeni olarak atanmış ve 10 yıl Giyim Bölümü Şefliği görevini yürütmüştür.

2001 yılında emekli olan Aysema hanım 2003-2004 yıllarında Mahinur Akkuş Atölyesi’nde yağlı boya resim derslerine devam etmiştir.

*     *    *

Çorum’un yakinen tanıdığı merhum Başöğretmen Hüseyin Duru’nun baldızı olan Aysema hanım 1964 yılında Abdullah Ahıskalıoğlu ile evlenmiştir. 1958 yılında Çorum Lisesi’ni bitiren ve hukuk okuyan Abdullah Ahıskalıoğlu, Alacalı olup Çorum Milletvekilliği yapan Nuri Ahıskalıoğlu’nun da kardeşidir. Ayşe ve Emrah isimli iki çocukları vardır.

*     *    *

Serginin açılışına çok sayıda katılım oldu. Ben daha çok Çorumluları tanıtacağım. Aysema hanımın ÇEKVA üyeleri olan Özdemir Duru ve küçük kızkardeşi Yıldız Uman, Nedret ve Sabit Velidedeoğlu, Nazlı ve Gürhan Kümbül, Teoman Ötgür ve eşi, Sengül Çöplü, Bengü Duru’nun yanısıra, Çorumlu kız enstitüsü öğretmenleri Hülya Yakınçam ve Güler Ongun da katıldılar.

*     *    *

Değerli Aysema hanıma ailesi ile birlikte daha nice başarılı yıllar diliyorum.

İstanbul, 6 Aralık 2009
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
21°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@