28.05.2018, 00:15 785

HEMŞEHRİLERİMİN ŞİRKETİ ALACALI İNŞAAT’IN BAŞARISI !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Hemşehrimiz Salih Karahan’ın oğlu rahmetli Zeki Karahan ve damadı Levent Ongun ile 1987 yılında İstanbul’da kurduğu ve bugün Levent Ongun tarafından yürütülen Alacalı İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş’in 41. Yapı Fuarı kapsamında tertipledikleri “Depreme Dayanıklı Yapılar” seminerine davetli olarak katıldım.

Seminer başlamadan önce Alacalı İnşaat’ın standında Karahan Şirketler Grubu’nun ağabeyinin vefatından sonra yönetimini üstlenen Salih Bey’in oğlu Ali Karahan ile bir araya geldim. Bu esnada seminer konuşmacıları arasında yer alan ve Alacalı İnşaat’ın yüksek (çok katlı) binalar konusunda Know-How aldıkları Japon Sumitomo Mıtsuı Construction Co. Ltd. Şirketi’nden Asao Sakuda, Kazuhito Sugaya ve Evdon Sicat ile İTÜ İnşaat Fakültesi profesörlerinden Erkan Özer ve Alacalı İnşaat’ın Genel Müdür Yardımcısı Birol Doyuranlı ile sohbet etme imkanı buldum.

Soldan Sağa Alacalı İnşaat Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı A. Levent Ongun, İstanbul Kültür Üniversitesi öğretim üyesi Prof.Dr. Yusuf Hatay Önen, ben, Alacalı İnşaat Teknik Danışmanı Prof.Dr.Erkan Özer, Alacalı İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Karahan, Sumitomo Mitsui İnşaat Genel Müdürü Kazuhito Sugaya.

Prefabrike betonarme öngerilmeli büyük açıklıklı bir çerçeve sistemini İtalya'dan transfer eden Alacalı İnşaat, daha sonra Asya Kıtası'nın en büyük üretim tesisine sahip Japon Kurosawa Construction Co. ile teknik iş birliği sözleşmesi imzalamıştır. 300 yıl dayanımlı ve depreme dayanıklı Ala-Sawa sisteminin know-how sözleşmesiyle; • stadyumlar, • antrepolar, • okullar, • toplu konutlar, • katlı otoparklar, • köprüler, • hastaneler, • endüstri yapıları, •havalimanları, • askeri tesisler, • oteller, • büro binaları, • alışveriş merkezleri gibi her türlü çok katlı yapı yapabilmektedir.

sistemi ile Van’da inşa edilmiş olan altı katlı binalarda hiçbir hasar meydana gelmediğini depremi müteakiben Salih Karahan, Zeki Karahan ve Levent Ongun ile yaptığımız seyahatte yerinde görmüştüm ve bu seyahatimle ilgili Çorum Haber’deki yazımla sizleri bilgilendirmiştim.

Ülkemizde ve bilhassa büyük şehirlerde arsa temininin giderek zorlaşması ve diğer ekonomik sebeplerden evler genellikle betonarme olarak çok katlı inşa edilmektedir. Sumitomo Mıtsuı Construction Co. Ltd. Şirketi ise çok sayıda yüksek binayı prefabrik olarak özel ön gerilim uygulamasıyla inşa etmektedir. Aşağıda fotoğrafta görülen bina Tokyo’da inşa edilmekte olup 51 katlı ve 177 metre yüksekliğindedir. Ülkemizde halen böyle yüksek yapılar prefabrik olarak inşa edilememektedir. Bu boşluğu doldurmak isteyen Alacalı İnşaat, adı geçen Japon firması ile kısa bir süre önce iş birliği başlatmıştır.

Sumitomo Mıtsuı Construction Co. Ltd. Şirketi Tarafından İnşa Edilen Bir Bina

İki gün süren seminerin birinci gününe katılabildim. Seminerin açılışını yapan Ali Karahan Alacalı Firması’nın gelişimi ve Türkiye’deki prefabrik yapılarla ilgili uygulamalar hakkında bilgi verdi. Bu seminerde Prof. Dr. Erkan Özer ülkemizde en son 2018 yılında yayınlanan deprem yönetmeliği ve bu yönetmeliğin bina inşaatları açısından getirdiği yenilikleri anlattı. Asao Sakuda ise kendi firmalarının inşa ettiği çok katlı binalardan örnekler gösterdiği gibi prefabrik birleşim noktalarının birbirleri ile bağlanmasında dikkat edilmesi gereken hususları açıkladı ve uygulama örnekleri gösterdi. Tüp Sisteminin kolon, perde, duvar gibi ön üretimli düşey taşıyıcı elemanların birleşimi için son derece uygun olduğunun altını çizerek; Dünyada geçekleşen depremlerde manşonlu sistem ile yapılan yapıların hasar dahi almadığını vurguladı.

Alacalı İnşaat Genel Müdür Yardımcısı Birol Doyranlı ise kısaca deprem yönetmeliğinden bahsettikten sonra kendi firmalarının prefabrik imalatlarından örnekler sundu. Ön üretimli betonarme çok katlı yapılarda bağlantı detayları ile ilgili bilgi verdi ve depreme dayanıklı olması için nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıklayarak birleşme noktaları detaylarının nasıl oluşturulacağını ortaya koyarak Türkiye ve Dünyadaki uygulama örneklerini gösterdi.

Çok katlı yapılarda yüksek deprem performansı ve hızlı inşaat yöntemleri konu başlıklı 2. gün gerçekleştirilen ve benim katılamadığım seminerde Sumitomo Mitsui İnşaat Firması Genel Müdürü Kazuhito Sugya ve Sumitomo Mitsui İnşaat Firması Kıdemli İnşaat Mühendisi Evdon Sıcat; Japonyada uygulanan Bina Yapım Japon Teknolojisi sistemleri ile ilgili bilgiendirme gerçekleştirmiş. Bina Yapım Japon Teknolojisi Sistemi Sqrim Metodu ile tipik bir katın inşa süresinin 3-4 gün olduğunu, yüksek dayanım gerektiren bütün kolon ve kirişlerin ön üretimli olarak üretilebileceğini, kolon-kiriş birleşim bölgelerinde yerinde döküm
beton olmadığı için inşaatın yapımı sırasında sahada kalıp ve iskele ihtiyacı olmadığının üzerinde durularak; ekonomik verimlilik ve üretim verimliliğinin üst düzeyde olduğuna dikkat çekilmiş.

Ben de Almanya’daki tahsilimi ağırlıklı olarak yapı mühendisliği dalında yapmıştım. Daha sonra su konuları ile ilgili doktora çalışmamı tamamladım. Bir inşaat mühendisi ve Prefabrik Yapılar Derneği’nin eski bir başkanı olarak yeni AFAD Deprem Yönetmeliği hakkında bilgi edindim ve notlar aldım. İleride zamanım olursa bunları özet olarak sizlerle paylaşmayı isterim.

Uzayan kol bizden olsun diyerek, bu kuruluşun kurucusu ve ÇEKVA Mütevellisi olan Alacalı hemşehrimiz Salih Karahan’ı, rahmetli Zeki Karahan’ı ve Karahan Holding’in yürütücüsü Ali Karahan’ı ve Alacalı İnşaat’ın yürütücüsü Levent Ongun’u tebrik ediyor ve ulaştıkları başarıdan dolayı gurur duyduğumu belirterek kendilerini tebrik ediyorum.


Prof.Dr. Ahmet Samsunlu kürsüde…

İstanbul, 28 Mayıs 2018

Know-How Ne Demek?

Bir firmanın kendisinin bularak geliştirdiği ve sahip olduğu üretim teknolojisi, satış teknikleri veya işletme yönetimiyle ilgili bilgi birikimi

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
açık
banner303
Namaz Vakti 27 Ekim 2020
İmsak 05:33
Güneş 06:58
Öğle 12:29
İkindi 15:22
Akşam 17:51
Yatsı 19:10

Gelişmelerden Haberdar Olun

@