04.01.2014, 01:31 294

HAYDAN GELEN HUYA GİDER

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Bu başlık bir deyimdir. İki alanda kullanılır.
1-İslam inancına göre:
İslam dininde, evrenin tek sahibi Yüce Allah’tır. Gördüğümüz, göremediğimiz her şeyin sahibi odur. Hay ile Hu sözcükleri de yüce Allah’ın adının yerine geçen 99 sözcükten ikisidir. Bu deyimde ise:
“Allah’tan gelen yine Allah’a döner” anlamında yerini alır. Ayrıca şu açıklamalar da yapılır:
Canlılar (insan, bitki, hayvan) bu dünyaya gelmiştir ve gitmiştir. Bunların hepsi, bir erkek, bir de dişi hücreden oluşmuştur. Ömürleri kadar yaşamışlardır. Sudan ve topraktan meydana geldikleri gibi toprağa teslim edilmişlerdir. Yalnız bu üçünden en gelişmiş olan insana verilen akıl (beyin gücü) her şeyin nereden gelip nereye gidebileceğini sezebilen, bilen varlıktır.
2-Hayata göre:
Bu deyimi ise halk, şu olayla dile getirmektedir:
Bir zamanlar, bir köyde bir ağa yaşar. Ağanın inekleri, koyunları, mandaları vardır. Ağa çok zengindir.
Ağa elde ettiği sütleri (doğal beslenme) yakınındaki kentlerde “Ağanın sütü” övgüsüyle satarak zengin olmuştur. Ama bu zenginliği sütlere yarı yarıya su katarak elde etmiştir. Zenginliğinin çoğunu haram para oluşturuyordu. Ağa, gerçekte bu işi yanlış olduğunun farkındaydı. O civarda yaptığı ün dolayısıyla bu kötü huyundan da vazgeçemiyordu.
Gün geldi, Ağa ticaret yapmak için bir gemiyle seyahate çıktı. Bir sabah herkes uyurken geminin güvertesinde kesesindeki paracıklarını saymaya başladı. Tam bu sırada, yolculardan birine ait maymun, Ağanın para kesesini kaptığı gibi vapurun direğine tırmandı. Ağa, aşağıdan önce yalvarmaya başladı ve ekledi:
-Maymun ben bir Ağayım. Beni kızdırma, at şu kesemi! Yoksa seni elime geçirirsem perişan ederim, dedi.
Maymun bu konuşmaları duyunca direğin tepesinde acayip sesler çıkararak bir çok maskaralıklar yaptı. Bu sırada maymunun sahibi çıkageldi. Maymunun sahibi dürüst bir adamdı. Ağa, bu kez ona yalvarmaya başladı.
-Efendi, bu hayvan seni dinler. Şununla anlaşacağı dilden konuş kesemi bana versin dedi. Maymun sahibi:
-Dostum, bu işin içinde bir bit yeniği var. Senin paraların helal yolla kazanılmış ise, maymun keseyi getirir. Helal olmayan yollarla kazanılmış ise bu durum başına geldi, der.
Ağa gerçeği saklayamaz:
-Dostum, haklısın. Ben de bunun vicdan azabını çekiyorum ama maymun paranın bir kısmını değil, tamamını kaçırdı, der.
Ağa üzülüp durur. Maynunun sahibi,
-Dostum, o kadar üzülme. Bir inme olur. Felç olursun. Biliyorsun “Haydan gelen huya gider” sizinki de sudan geldi suya gitti. Elindeki helal paranın değerini bil. Bu da sana yeter!
Kaynakça: Deyimlerin hikayeleri, Yakup Kavas, Zambak Yayımlarından esinlenilerek.
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@