13.07.2015, 00:15 603

HAYAT KAT KATTIR VE HAYATINIZ SEÇTİĞİNİZ KADINDIR !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Aşağıda okuyacağınız maili bana üst düzey bir devlet görevinde olan arkadaşım gönderdi. Düşündürücü ve yol gösterici bu maili aynen sizinle paylaşmayı istiyorum.
* * *
“Evvel zaman içinde Memleketin birinde 90 yaşlarında fakat çok dinç ve genç görünümlü bir adam yaşarmış? Çevresinde bulunan herkes ona çok özenir ve sorarlarmış “bu gençliğin sırrı nedir?” diye.
İhtiyar delikanlı güler geçermiş her soruldukça bu soruya... Ama sorular sık, soranlar çoğalınca cevap vermek vacip olmuş sanki. Düşünmüş nasıl anlatırım bu sırrımı kolayca herkese. Sonra karar vermiş bütün meraklıları yemeğe davet etmeye evine. “Bu davette size sırrımı açıklayacağım” demiş.
Herkes merakla davete gelmiş. Yemekler yenilmiş, içilmiş, sohbetler edilmiş vakit iyice gecikmiş. Ama gençlik sırrı ile ilgili tek kelam edilmemiş. Herkes konu ne zaman açılacak diye merak ederken adamcağız huri gibi sevimli hanımına seslenmiş.
“Hatun, şu kilerden bir karpuz getirir misin bize sana zahmet!..”
Hanım hemen doğrulmuş kilere giderek kaş ile göz arasında gidip bir karpuz getirmiş. Adamcağız şöyle eliyle bir vurmuş tık tık diye sonrada: “Bu olmamış hanım, güzel çıkmayacak, başka getirir misin bir zahmet” demiş.
Hanım onu götürmüş bir tane daha getirmiş. Adam onu da bir yoklamış yine beğenmemiş. “Hanım sana yine zahmet olacak ama bu da olmamış başka bir tane getirir misin” demiş. Başka istemiş?.
Bu böylece dört sefer daha tekrarlanmış. Dedemiz beşincide karpuzu beğenmiş ve karpuz kesilmiş, misafirlere ikram edilmiş?. Herkes karpuzunu afiyetle yerken bizim dedecik sormuş. “Eeeee?. Arkadaşlar işte benim gençliğimin sırrı burada anladınız mı??”
Herkes birbirinin yüzüne bakmış. Kimse birşey anlamamış..
“Aman dede demişler nerde? Anlamadık biz bu sırrı!”
Dedecik gülmüş.
“Efendiler” demiş. O gördüğünüz karpuz kilerde bir tanecikti, tekti. Ben hanıma git de başka getir dedikçe o kilere gidip geliyor aynı karpuzu getiriyordu. Bir kere bile “aman be adam, deli misin nesin şu tek karpuzu ne taşıtttırıyorsun bana defalarca...” demedi. Beni sizin önünüzde mahcup duruma düşürmedi. İşte bütün bu gençliğimi hanımıma borçluyum.”
Biz birbirimizi hiç başkalarının önünde zor duruma düşürmeyiz. Aile içindeki hiçbir şeyi dışarıya yansıtmayız. Hep birbirimize destek olur, dert ortağı olur, yardım ederiz. Birbirimizle ilgili olan problemleri yine birbirimize anlatırız. İyi kötü her olayı da birlikte paylaşırız.” demiş.
Hayatınız seçtiğiniz kadındır....
Zevkli bir kadına rastlarsanız, ZEVKİNİZ, bilgili bir kadına rastlarsanız BİLGİNİZ, zeki bir kadına rastlarsanız ZEKANIZ gelişir. Hayat kat kattır.
Babil'in Asma Bahçeleri gibi teraslar halinde yükselir ve bir terastan bir terasa sizi kadınlar götürür.
Ve bugün durduğunuz teras, seyrettiğiniz manzara, gördüğünüz hayat yanınızdaki kadının terası, manzarası ve hayatıdır.
Hayatınız seçtiğiniz kadındır.”
* * *
Bu güzel anlatımdan sonra bende toplumda ve iş hayatında kadınlara verilen önem konusunda duyduğum bir hususu sizinle paylaşmayı istiyorum.
Amerika'da bir firmanın CEO'luğuna (Yönetim Kurulu Başkanlığı) bir kişi getirileceği zaman müracaat edenler arasında en iyi üç belirlenir. Bundan sonra firma sahibi, bu adaylara “Eşinizle birlikte beni ve eşimi evinizde bir akşam yemeğine davet eder misiniz?” teklifini yapar.
Ve tabii ki hepsi de bu öneriyi kabul ederler. Bu davetler sonucunda firma sahibi, kendilerini en iyi ağırlayan, sosyal, kültürel ve her bakımdan göz dolduran ev hanımının eşini bu göreve getirmektedir.
* * *
Siz de kızlarınızın eşlerinin her bakımdan hayatının seçtiği kadın olmasını istiyorsanız onları en iyi şekilde yetiştiriniz. Bu yetişmelerinde onların sosyal, kültürel ve her bakımdan üst düzey birer kişilik kazanmasını sağlayınız.
* * *
Yaklaşan Ramazan Bayramınızı kutlar, sağlık mutluluk ve başarılar dilerim.
Bordum- Dörttepe, 12 Temmuz 2015
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
22°
parçalı az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 18 Eylül 2020
İmsak 04:52
Güneş 06:17
Öğle 12:39
İkindi 16:07
Akşam 18:52
Yatsı 20:12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@