10.04.2014, 22:39 249

HAYAT FELSEFEMİ SORANLARA

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Osmancık sevdalısı hemşerim Ömer Derindere, yazmış olduğu “Çağdaş olabilmenin ilkeleri: Akıl-Bilim-Mantık” isimli kitabımdan iki bin adedini Osmancık Kaymakamlıına teslim etmiştir. Kaymakamlığımız bu kitabı Milli Eğitim Müdürlüğü yoluyla okullara dağıtmış oldu.
Dağıtımın yapıldığı günlerde Osmancık Anadolu Lisesi Müdürü dostum Arif Pilavcı’yı görmek üzere gitmiştim. Kitapların dağıtımında bir sınıfta bahçede,
-Sizi arkadaşlarımın sorularına verdiğiniz cevapla tanıdım. Benim bir sorum var. “Hayat felsefeniz nedir” diyorum dedi. Gerekli cevabı verdim. Ertesi gün de, bir eğitimci-yazar olarak kalemi elimde buldum. Konuyu okurlarımla paylaşmak istedim.
Her insanın bir hayat felsefesi vardır. 90. yaşını bitirmek üzere olan bir köşe yazarı olarak hayat felsefemi açıklıyorum:
-Evrende, güneş sisteminde, dünya denilen gezegen üzerinde yaşıyoruz. Herkesin canlı ve cansız varlıkları anlamında sevmelerini yerinde görüyorum. Çünkü sevgi, her zaman her yerde kapıyı açar. Gönüllerde kalmayı bilir.
-Dünyadaki uluslararasında, Türk ulusunun “ortak değerleri” vardır. Her Türk bu ortak değerlere sahip çıkmaya çalışır.
-Dünyada her kiinin her şeyin farklılıkları vardır. Bu farklılıklar toplumun bir zenginliğidir. Bu farklılıkları ayrıştırma olarak almam. Onları birleştirici, bütünleştirici kabul ederim, zihnimde saklamasını bilirim.
-Bir yazar olarak, her olaydan,, her davranıştan ders almaya çalışırım. Yaşamımda yer alabilecekleri zihnimde tutarım.
-Hiçbir zaman, şartlanmış durumuna asla düşmem. Her şeyin çift yaratılmasının değerine inanırım. Çevremi saran her şeye en az 90 derece ya da daha fazla derece ile bakmayı ilke olarak kabul ederim.
-Çevremi saran insanlarımızın bildiklerini bilmediğimi gördüm. Birinci olmayı bir öne çıkış olarak görmem. Çocukla çocuk, gençle genç, yetişkinle yetişkin,yaşlı ile yaşlı olmayı bilebilirim.
-Yazmış olduğum kitaplarda, çocukları, gençleri, yetişkinleri ve yaşlıları yazmıştım, sorular soruları getirdi, yazdığım 66. kitabın yazarı benim, ama onların yazılmasını sağlayanlar öğrenciler, öğretmenler, okurlar, dostlar olmuştur. Yıllar sonra şunu yazmadan edemedim; izninizle!
Her gece başınızı yastığa koyduğumuzda, o günün hesabını kalbinize verebiliyorsanız, kendinizi de eleştirmiş olursunuz. Bu canlılık, bu diriliş sizi topluma temelden bağlar da!
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@