Devlet adamları ve politikacılar, bir kentte halka hitap edecekleri zaman, o kenti yönetenlerden veya o kentin politikacılarından, gerek kente yapılmış yatırım ve hizmetler, gerekse o kent halkının sorunları, beklentileri konusunda bilgi alırlar. Konuşmalarının “yerel” ayağını bu bilgiler çerçevesinde oluştururlar.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Çorum mitingi, gerek katılım, gerekse coşku yönünden dört dörtlüktü. Nitekim, Sayın Erdoğan’ın da Çorum’dan “memnun” döndüğünü biliyoruz. Ne var ki, Çorumlular bekledikleri müjdeyi, Cumhurbaşkanı’nın ağzından duyamadılar. Zaten, Çorum’un beklentilerine ilişkin olarak, kendilerine ulaşılmasına da fırsat verilmedi.

Ankara ile Samsun’u Çorum üzerinden bağlayacak Yüksek Hızlı Tren projesinin -bize göre- ağır aksak yürüdüğü bilinmeyen bir şey değil. Bu tempoyla Çorumluların, hızlı trene Cumhuriyetimizin 110. yılında ancak kavuşabileceklerini söylüyoruz ki, biraz da kahırla ifade ettiğimiz bu tarih, hiç de abartılı sayılmaz.

Havaalanı konusunda ise biz durduğumuz yerde duruyoruz. Havaalanı Çorum’un hakkıdır. Nokta.

Zira, biz on yıllardır, Sayın Cumhurbaşkanı’nın da ifade ettikleri gibi, Çorumluların Anadolu bozkırında bir sanayi vahası yarattıklarını belirtiyor ve sanayileşme hamlesinin sonuca ulaşabilmesi için, öncelikle ulaşım altyapısının tamamlanması gerektiğini savunuyoruz.

Diyoruz ki, Çorum’un gerçekçi ve geniş ufuklu bir “büyüme stratejisi”ne ihtiyacı var. Havaalanı ise, büyümenin ve 400 bin nüfuslu kent hedefine ulaşılabilmesinin olmazsa olmazı…

Diyoruz ki, Merzifon Askeri Havaalanı’nın sivil hava trafiğine açılması için “kısa vadeli çözüm” olarak, Amasyalılardan, Merzifonlulardan önce mücadele vermiş olan Çorumluları, bu iyi niyetlerinden dolayı cezalandırmaya kimsenin hakkı yok!

Diyoruz ki, 260 bin kent nüfusuyla, bölgenin sanayi, ticaret, eğitim, sağlık, kültür, sanat ve turizm merkezi olma potansiyeliyle Çorum, herhalde 80-100 bin nüfuslu kentlerden çok daha önce havaalanını hak etmektedir.

Diyoruz ki, inşaatı yarıda kalmış olan havaalanının tamamlanması, çok büyük bir harcamayı gerektirmiyor. Tersine, müteahhit firmanın sonuçlanmak üzere olan tazminat davası nedeniyle, idare “yatırımdan vazgeçmenin bedeli” olarak büyük kayıplara uğrayacak.

Diyoruz ki, kim ne düşünürse düşünsün, neyi savunursa savunsun, biz bu kentin evlâdı olarak, Çorum’un mutlaka kendi havaalanına sahip olması gerektiği görüşünde ısrarlıyız ve haklılığımızdan da hiç kuşku duymuyoruz. Kimse bizden “geri adım” beklemesin. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Sungurlu 2017-04-13 00:11:29

Harfiyen katılıyorum Yolyapar'a. 70 bin katılımcı vardı mitingde, bir afiş yazdırıp iki gence tutturamadılar, ' Havaalanı Yozgat'ın, Amasya'nın hakkıysa Çorum'un da hakkı sayın Cumhurreisimiz. ' diye.
Yazık, vAllahi billahi.

Avatar
Sungurbey 2017-04-13 00:13:56

Yolyapar efendi adam, teknik konuşuyor, vekillere laf atmıyor, aradaki hukuku, mevcut sinerjiyi bozmak istemiyor ama en büyük vebal bu konuda tüm vekillerindir, başta en çok nüfuzu olan Salim Uslu'nun..

Avatar
Sungurlu 2017-04-13 00:15:32

Çorum'a havaalanı elbette yapılacak, gayemiz biz de sağlığımızda görse idik, başka bir şey değil.

Avatar
Sungurbey 2017-04-13 00:16:50

Gelin dernek kuralım; Çorum'a Havaalanı Yaptırma Derneği olsun adı!!

Avatar
Gurbetçi 2017-04-13 11:21:36

Çabanızı takdir ediyorum ama inanın sizde başka hiç kimsenin umrunda değil.birakin uyumaya devam etsin hemserilerim

Avatar
mustafa demirtaş 2017-04-13 17:59:15

Öncelikle mehmet yolyapar beyefendiye duyarlı davranışından dolayı teşekkür ve saygılarımı sunarım .bende her çorumlu gibi havaalanı süprüzü bekledim maalesef üzülerek beklediğimiz haberi alamadık
Çorum ne yazıkki bu hakkından mahrum ediliyor bize merzifon amasya tokat dayatması yapılıyor sanayi kenti çorum bunu hak etmiyor.inşAllah havaalanı meselesi çözülür.vekillere diyecek sözum yok herhalde onlar bu durumdan memnunlar.mehmet bey sende yazmazsan ilgilenecek kimse yok tekrar teşekkür ederim inşAllah gene havaalanı müjdesini senin yazından okuruz.saygılarımla

Avatar
hakmaz 2017-04-13 10:18:06

Mehmet Yolyapar abimize sonuna kadar katılıyorum. Ne hikmetse çoruma bu hizmeti istemeyenler var, biz oy verip meclise gönderdiğimiz vekillermi istemiyo acaba sormak lazım, yoksa biz bunu istersek bakan ve başbakan bize kızar diyemi söylemiyorlar ! ? çok yazık ediyorla bu güzelim çorumumuza,çoruma bekir aksoy,adnan türkoğlu vs. gibi vekillermi lazım.

Avatar
sezer 2017-04-13 11:16:10

Sayın Cumhurbaşkanı kentimize geldi.Havaalanından hiç bahsedilmedi.İstemeyi Seçilmişler ve Çorum halkı olarak beceremedik.Sınıfta kaldık.Yazık oldu kentimize.Yanımızdaki Yozgat bile havaalanını kaptı.

banner251