10.09.2019, 22:58 87

HATTUŞA İLE İLGİLİ YAPILABİLECEKLER !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Hattuşa’nın Yozgat’a bağlanacağı hakkındaki iddialara pek inanmasam da ben de bu konuda Çorum Haber Gazetesi Genel Müdürü Mehmet Yolyapar’a yazdığım mektubumla görüşlerimi belirterek taraf oldum. Evet, Çorum’un toprak bütünlüğünün bölünmesine ve turizmdeki yerini kayıp etmesine sebep olacak her türlü girişimin karşısındayım.

Tabii ki karşısında olmak yetmiyor… Bu iddiaların ortaya çıkmasına neden olan hususlara detaylı olarak bakmak gerekiyor. Bu konuda yerel ve ulusal gazetelerde yazılanlar incelendiğinde bu iddiaların ortaya çıkmasında rol oynayan ve dikkati çeken hususların başında ekonomik hususlar gelmektedir ve bunlar şunlardır;

-Hattuşa ve Boğazkale sahipsiz,

-Gelen turist sayısında büyük azalma var ve bilhassa yabancı turist sayısı çok düştü,

-İlçedeki turistik tesislerin çoğu kapandı.

Bu hususları ortaya koyan Boğazkale eski Belediye Başkanı İbrahim Bostanlı’nın vurgu yaparak üzerinde durduğu şu cümleler çok düşündürücü; ” İsterseniz burayı Ankara’ya bağlayın bir şey değişmez. Yozgat’la ilgili ‘Bakanları ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı’  var, onların arkası var’ deniyor. Boğazkale başka bir ülkenin ilçesi mi ki şimdi destek verilmiyor? İl sınırları değişirse hizmet alır söylemi çirkin.”

Başkan konuşmasını devamında; “ Sandık konsa Yozgat’ı isteyeceğimizi zannetmiyorum. Boğazkaleli Çorumlu olmaktan gurur duyar. Bu bir hak arayışı. Bir isyanın sesli ve çaresiz dile getirilişi. Geleceğin turizminin kültür turizmi olduğunu göremiyoruz” diyerek Boğazkalelilerin hislerine tercüman oluyor.

O halde, tüm Çorumluların ve bilhassa başta milletvekillerimiz, valimiz ve belediye başkanımız olmak üzere Çorum’u seven ve bütünlüğünü korumak isteyen herkesin bu isyanı ve çaresizliği ortadan kaldırmak için el ele vererek Yozgatlıların vaat ettikleri söylenen de dahil tüm konularda çözüm yolları bulmaları ve acil tedbir almaları gerekmektedir.

Çorum’dan uzakta yaşayan bir dış Çorumlu olarak tüm çözüm yollarını benim tek başıma ortaya koymamın mümkün olamayacağının bilinci içinde bazı önerilerimi tartışma zemini yaratmak için tüm yetkililerle ve siz okuyucularımla paylaşmak istiyorum;

-Hükümetimiz tarafından, önümüzdeki yıllarda mümkün olduğu kadar yakın bir zamanda 2018 yılında TROYA YILI ve 2019 yılında GÖBEKLİTEPE YILI ilan edildiği gibi HATTUŞA YILI ilan edilmelidir. Belirtilen yılların ilan edilmesi bu yörelere büyük yatırımlar yapılmasını sağladığı gibi turizmi de canlandırmıştır.

-Valilik , Çorum Belediyesinin desteği ve Hitit Üniversitesi’nin katkısı ile İstanbul, Ankara, İzmir gibi iç turizmin geliştiği yörelerde Hitit medeniyetini ve Hitit kazı alanlarını (Hattuşa- Alacahöyük-  Ortaköy- Şapinuva) tanıtmak için konferanslar tertiplenmelidir. Benim katıldığım ve Çorum Haber gazetesindeki köşemde 29-30 Mayıs 2019 tarihli ve Türsab Kültür Sohbetleri- Hattuşa başlıklı yazılarımda “ sizlerle paylaştığım gibi İstanbul’da tertiplenen toplantıya 500’den fazla kişinin katılması bu medeniyete gösterilen ilginin önemli bir göstergesidir.

-Hitit Üniversitesi sorumluluğunda gerçekleştirilen “Uluslararası Hititoloji Kongreleri’nin ulusal ve uluslar arası arenada daha fazla ses getirmesi ve daha çok katılım için önlemler alınmalıdır.

-Hitit Üniversitesi’nin katkısı ve belki de sorumluğunda Çorum Haber gazetesindeki köşemde 5.6.2012 tarihli ve Assos’taki Felsefe Günleri- Hattuşa Hitit Günleri başlıklı yazımda belirttiğim Assos Toplantıları gibi ulusal ve uluslar arası arenada ses getirecek HİTİT GÜNLERİ toplantıları tertiplenmelidir. 

- Hitit Üniversitesi’nin Boğazkale’de daha etkin olabilmesi için burada Boğazkale Turizm Meslek Yüksek Okulu açılmalıdır.

- Geçmiş yıllarda olduğu gibi Çorum Belediyesi tarafından tertiplenen HİTİT FESTİVALİ kapsamında Hattuşa’da klasik müzik konserleri verilebilir. Çorum ile büyük benzerlik gösteren Afyonkarahisar’da her yıl Klasik Müzik Festivali yapıldığını da burada belirtmeyi isterim. Ayrıca 90’lı yıllarda Borusan Orkestrası’nın Hattuşa’da verdiği konserlerin büyük ilgi gördüğü gibi ulusal ve uluslar arası basında haber olarak yer aldığını hatırlıyorum.

-Yörede yer alan tarihi 3bin yıllık HİTİT BARAJI etrafında DSİ tarafından son yıllarda

Bodrum- Dörttepe, 9 Eylül 2019

Kaynaklar:

Zeynep Bilgehan, “Hattuşa savaşı”, Hürriyet Seyahat, 1. 9.2019

Yalçın Bayer, Atatürk’e göre 1071 nedir?, Hürriyet, 29.8.2019

Not:

Sayın Mehmet Yolyapar’a gönderdiğim mektupta yazmayı unuttuğum aşağıdaki hususu da sizlerle paylaşmayı istiyorum;

“Atatürk 1936 yılında cebinden (500 lira) vererek Alacahöyük’teki kazı çalışmalarını başlatmıştır. “

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner443
banner255
banner133
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 28 Ocak 2021
İmsak 06:19
Güneş 07:47
Öğle 12:58
İkindi 15:35
Akşam 18:00
Yatsı 19:22

Gelişmelerden Haberdar Olun

@