20.04.2017, 00:15 679

HAPŞIRMAK BİR UYARIDIR

Salim SAVCI

Salim SAVCI

İnsanlar, canlı bir varlıktır. Bir vücuda sahiptir. Sayısız organlara bu vücut dış etkenlere karşı korur. Kendi yaşamını bir ömür boyu sürdürmek ister. Bazen de, durup dururken hapşırır.hapşırma sözcüğünün eşanlamlısı ise aksırmaktır. Şimdi hapşırmanın anlamını verelim:

HAPŞIRMANIN ANLAMI: Burun zarları, dıştan bir etki ile gıcıklanır. Solunum kasları bu etkiyi alır. Birden bire şiddetlice kasılır. Ağız ve burundan hızlı, gürültülü (hapşulu) bir nefes boşalması olur. Bunun adı da hapşırmak, eşanlamlısı da aksırmaktır.

HAPŞIRMANIN NEDENİ: İnsan vücudu, taşıdığı organlarıyla beslenerek yaşamak ister. Tüm tedbirlerini alır. Ama bir de dünyada gözle görülmeye bakteriler, virüsler vardır. Onlar da, insan vücuduna girip yaşamak isterler. Gizlice, sinsice fırsatlar kollarlar. Burun ve ağız yoluyla korumalı olan insan vücuduna girmek ister. Girdikleri an, vücut bir tepki gösterir. İşte bunun adı hapşırmaktır. Yani aksırmaktır. Şimdi de bunu açıklayalım:

Zararlı mikroorganizmalar solunum mukozalarında yer alan titrek tüylü hücrelerin içeriden dışarıya hareketi ile atılmak istenir. Bunu da vücut; öksürerek, hapşırarak bu işlemi kolaylaştırmak ister. Devreye destek nitelikli yardım tedbirleri alınır. Savunma tedbirlerini devreye sokar.o mikroplar fagositoz yapan hücreler tarafından yenilip, yutulurlar. Bu mikropları yutan hücreler, vücutta kalamazlar. Bir yol bulup hemen o yuttuklarını mikroplarla birlikte yukarı doğru sürükleyerek çeşitli şekillerde kendilerini  vücudun dışına atmış olurlar. Bu nedenle de hapşırma bizim için bir uyarıdır. Kendine dikkat et demektir.

Kaynakça:  Can Boğazdan Çıkar-Mehmet Ali Bulut-İstanbul-Hayat Yayın-esinlenerek.     

SALİM SAVCI’nın tüm kitaplarını Osmancık Kardeş Kitap Kırtasiye’den temin edebilirsiniz.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@