10.01.2017, 00:15 334

HAPŞIRMAK BİR UYARIDIR

Salim SAVCI

Salim SAVCI

İnsan, bir canlı varlıktır. Bir vücuda sahiptir. Sayısız organları bu vücut dış etkenlere karşı korur. Kendi yaşamını bir ömür boyu sürdürmek ister. Bazen de, durup dururken hapşırır. Hapşırma sözcğünün eşanlamlısı ise aksırmaktır. Şimdi hapşırmanın anlamını verelim:

Hapşırmanın anlamı: Burun zarları, dıştan bir etki ile gıcıklanır. Solunum kasları bu etkiyi alır. Birden bire şiddetlice kasılır. Ağız ve burundan hızlı, gürültülü (hapşulu) bir nefes boşlması olur. Bunun adı da hapşırmak, eşanlamlısı da aksırmaktır.

Hapşırmanın nedenleri:

İnsan vücudu, taşıdığı organlarıyla beslenerek yaşamak ister. Tüm tedbirlerini alır. Ama bir de dünyada gözle görülmeyen bakterier, virüsler vardır. Onlar da, insan vücuduna girip yaşamak isterler. Gizlice, sinsice fırsatlar kollarlar. Burun ve ağız yoluyla korumalı olan insan vücuduna girmek isterler. Girdikleri an, vücut bir tepki gösterir. İşte bunun adı hapşırmaktır. Yani aksırmaktır. Şimdi de bunu açıklayalım:

Zararlı mikroorganizmalar solunum mukozalarında yer alan titrek tüylü hücrelerin içeriden dışarıya hareketi ile atılmak istenir. Bunu da vücut, öksürerek, haşpırarak bu işlemi kolaylaştırmak ister. Devreye destek nitelikli yardım talepleri alır. Savunma tedbirlerini devreye sokar. O mikroplar fagozitoz yapan hücreler tarafından yenilip, yutulurlar. Bu yuttukları mikroplarla birlikte yukarı doğru sürüklenerek çeşitli şekillerde kendilerini vücudun dışına atmış olurlar. Bu nedenle de hapşırmak bizler için bir uyarıdır. Kendine dikkat et demektir.

Kaynakça: Can Boğazdan Gelir, M.A.Bulut, esinlenerek, İstanbul, Hayat Yayınları.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
12°
açık
banner303
Namaz Vakti 06 Ağustos 2020
İmsak 03:55
Güneş 05:35
Öğle 12:51
İkindi 16:43
Akşam 19:57
Yatsı 21:30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@