İnsan, bir canlı varlıktır. Bir vücuda sahiptir. Sayısız organları bu vücut dış etkenlere karşı korur. Kendi yaşamını bir ömür boyu sürdürmek ister. Bazen de, durup dururken hapşırır. Hapşırma sözcğünün eşanlamlısı ise aksırmaktır. Şimdi hapşırmanın anlamını verelim:

Hapşırmanın anlamı: Burun zarları, dıştan bir etki ile gıcıklanır. Solunum kasları bu etkiyi alır. Birden bire şiddetlice kasılır. Ağız ve burundan hızlı, gürültülü (hapşulu) bir nefes boşlması olur. Bunun adı da hapşırmak, eşanlamlısı da aksırmaktır.

Hapşırmanın nedenleri:

İnsan vücudu, taşıdığı organlarıyla beslenerek yaşamak ister. Tüm tedbirlerini alır. Ama bir de dünyada gözle görülmeyen bakterier, virüsler vardır. Onlar da, insan vücuduna girip yaşamak isterler. Gizlice, sinsice fırsatlar kollarlar. Burun ve ağız yoluyla korumalı olan insan vücuduna girmek isterler. Girdikleri an, vücut bir tepki gösterir. İşte bunun adı hapşırmaktır. Yani aksırmaktır. Şimdi de bunu açıklayalım:

Zararlı mikroorganizmalar solunum mukozalarında yer alan titrek tüylü hücrelerin içeriden dışarıya hareketi ile atılmak istenir. Bunu da vücut, öksürerek, haşpırarak bu işlemi kolaylaştırmak ister. Devreye destek nitelikli yardım talepleri alır. Savunma tedbirlerini devreye sokar. O mikroplar fagozitoz yapan hücreler tarafından yenilip, yutulurlar. Bu yuttukları mikroplarla birlikte yukarı doğru sürüklenerek çeşitli şekillerde kendilerini vücudun dışına atmış olurlar. Bu nedenle de hapşırmak bizler için bir uyarıdır. Kendine dikkat et demektir.

Kaynakça: Can Boğazdan Gelir, M.A.Bulut, esinlenerek, İstanbul, Hayat Yayınları.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol