27.10.2013, 00:07 292

HANNOVER'DE MARİNA BARANOVA'NIN EV KONSERİ( HAUSKONZERT)

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

 
Önceki yazımda, yüksek tahsilimi yaptığım Hannover şehrinde yaşayan arkadaşım Günter Meyerhoff'un misafiri olarak bir kaç gün geçirdiğimi sizlerle paylaşmıştım. Günter'in beni davet etmesinin ana nedeni 20 Ekim'de evinde tertiplediği konserdi.
 
Klasik müzik aşığı olan ve piyano çalan arkadaşım,gençlik yıllarından beri Hannover Operası Dostları Derneği'nin üyesi ve 2012 'den beri de onursal üyesi. Kendisi Avrupa'nın Salzburg ve Bayreuth gibi tanınmış Klasik Müzik Festivallerinin devamlı takipcisi. Bugüne kadar bu festivallere 30 defadan daha fazla katılmış.
 
* * *
 
Bizlerin klasik müziğe karşı ilgimiz genelde oldukça azdır. Yanılmıyorsam Çorum'da klasik müzik için gerekli olan piyano ilk defa Vali Atıl Üzelgün zamanında satın alınmıştır. Benim lise çağlarımda Çorum'da hiç klasik müzik konseri verildiğini hatırlamıyorum. Son yıllarda zaman zaman klasik müzik icra eden orkestralar Çorum'a geliyor. Şehrimizde Güzel Sanatlar Lisesi'nin açılması klasik müziğin gençler tarafından öğrenilmesine ve sevilmesine neden oluyor. Bu okulun orkestrası da Çorum'da konserler veriyor.
 
Ev Konserleri 19'uncu yüzyılda Almanya'da evlerde gerçekleştiriliyordu. Aile veya aileler biraraya geliyor ve tanınmış bestecilerinin eserlerini icra ediyorlardı. Burada aile fertlerinin çoğunun bir müzik aleti çaldığını da belirtmek gerekir. Bu birliktelik Çorum'da pek olmayan 'Urfa Sıra Geceleri'ne benzetilebilir. Bu müzik icra etme birlikteliği Çorum'da ailelerin biraraya gelerek tel tel çekmesi gibidir. 
 
Televizyonun giderek ailelerin yaşamlarında etkili olması 'Ev Konserleri'nin giderek unutulmasına sebep olmuştur. Klasik müzik aşığı arkadaşım Günter bu güzel alışkanlığın devamı için büyük gayret göstermektedir. 2004 yılının 8 Mayıs tarihinde yine evinde bir konser tertiplemişti. Bu konsere de beni davet etmişti.  
    
* * *
 
60'dan fazla davetlinin katıldığı bu konserin sanatçısı Marina Baranova idi. 1981 yılında Ukrayna'nın Charkiv şehrinde doğan sanatçı, daha 3 yaşında iken evlerindeki piyanonun başına geçmiştir.Tüm ailenin bir müzik aleti çaldığı bu ailede babası caz piyanisti Borys Baranov kendisine ders vermiştir. İlk önce doğaçlama(ımprovisition) ile başlayan sanatçı 7 yaşında sahneye çıkmış ve 11 yaşında I. Uluslararası Ukrayna Piyano yarışmasında birinci olmuştur. Bu başarı sonucu ilk konser seyahatini Fillandiya'ya yapmıştır.
 
2000 yılında başarısından dolayı Almanya'daki Friedrich-Jürgen-Selheim Kuruluşu ve  der Schlomo-Albam Vakfı tarafından sağlanan burs ile Hannover Müzik Yüksekokulu'nda Prof. Vladimir Krajnev ile çalışmaya başlamış ve 2008 yılında sanat diplomasını almıştır.
 
Marina Baranova dünyanın birçok ülkesinde konserler vermiş ve orkestralarla birlikte çalmıştır.
 
* * *
 
Sanatçı Marina Baranova tanınmış bir çok bestecinin aşağıdaki eserlerini  piyanoda icra etmiştir.
 
-Bach - Partita c-moll Nr. 2
-Couperin - Barricades mysterieuses
                  Tic Toc Choc
-Bach / Busoni - Chaconne
-Debussy - Claire de lune
                  Insel der Freude (L'isle       joyeuse)
-Baranova - Firebird
Konsere katılanların büyük beğenisini kazanan sanatçı uzun süre alkış aldı ve bis olarak da (bir daha söyle, tekrarla)
- Schumann - aus den Kinderszenen "Vom fremden Ländern und Menschen" parçasını çaldı.
* * *
Konser sonunda verilen kokteylde sanatçı ile uzun sohbet imkanını buldum. Kendisi hakkında Çorum Haber gazetesinde yazacağımı söyleyince çok şaşırdı ve memnun oldu ve yazıyı kendisine göndermemi istedi. Bu yazımı kendisine bilgisayar ortamında göndereceğim.
Arkadaşım ve misafirlerle geç saatlere kadar bir arada olduk ve sohbet ettik. Türkiye ile ilgili bir çok soruya da muhatap oldum.
10 defa da Türkiye'ye gelen ve bazı sağlık sorunları olan arkadaşıma daha nice böyle güzel akşamları organize etmesini temenni ederken, kendisine beni davet ettiği için teşekkür ediyorum.
Çorum,26 Ekim 2013


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@