13.01.2015, 00:02 733

HANNOVER'DE ALTIN MEZUNİYET JUBİLESİ'NDE ARKADAŞLARIMLA BULUŞMAM !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Dünki yazımda bahsettiğim tören sonunda, Üniversite'nin ana binası olarak kullanılan, geçmişteki Aşağı Saksonya Prensliği Sarayı'nın avlusunda (lichthof) kokteyl verildi. Kokteyl oldukça kalabalıktı.
Gelen sömestr arkadaşlarından bazıları, uzaktan geldikleri için uzun süre kalamadılar. Kokteyl sonuna doğru çektirdiğimiz fotoğraf yukarıda görülmektedir. Ön sırada tekerlikli sandalyede oturan benim en yakın arkadaşlarımdan birisi olan ve zaman zaman yazılarımda bahsettiğim Günter Meyerhoff olup ayağından geçirdiği bir ameliyat nedeniyle sağlık problemleri yaşamakta ve rahat yürüyememektedir. Bu seyahatimde de Günter'in evinde kaldım. Bu fotoğrafta yer alan arkadaşlarımla hasret giderdik ve sohbet ettik.Tören ve kokteylde Mısırlı arkadaşım Victor Rizkallah ile de karşılaştım. Tören başlamadan yanıma geldi ve beni kucakladı. Bir süre sohbet ettik. Ve daha sonra oturdukları yere giderek eşini selamladım. Kendisi doktorasını yaptığı sırada benim başkanlığını yaptığım Uluslararası Öğrenci Derneği'nin üyesi idi. Daha sonraki yıllarda bu derneğin Başkanı olmuştu. Üniversite'de kalan ve profesör olan Victor bir süre de Alman İnşaat Mühendisleri Odası'nın Başkanlığını yaptı. Kendi adına bir Vakıf da kuran Victor, yeni mezunlardan birine Vakfı adına ödül de verdi.
Doktoramı yaptığım “Kentsel Su ve Yönetimi, Atık Teknolojisi Enstitüsü'' ( Institut für Siedlungswasserwirtschaft und Abfalltechnik-ISAH) Başkanı olan Prof.Dr.-Ing K.H.Rosenwinkel ile de törende ve kokteylde karşılaştım. Hannover'e yaptığım seyahatlerde doktora yaptığım bu Enstitü'yü hep ziyaret ederim. Ayrıca bu Enstitüyü desteklemek için kurulmuş derneğin de üyesiyim.
Altın mezuniyet jübilesi töreninde tahsilim esnasında beş yıl kaldığım yurttan arkadaşlarım olan ve kendileri ile mezuniyet imtihanlarına birlikte hazırlandığım iki yakın arkadaşımla da karşılaştım. Bu arkadaşlarımla 1963 yılında tüm dersleri ve projeleri bitirdikten sonra yaklaşık altı ay her gün sabah 9'dan akşam 18' e kadar birlikte yurtta çalıştık. Akşamları da herkes kendi başına gündüz öğrendiklerini gözden geçirerek anlamadığı bir şey varsa diğerlerine soruyordu. Bu uzun hazırlık döneminde zaman zaman şakalar yapıp eğleniyorduk. Bu arada birbirimize ad takmıştık. Benim adım 'Paşa' idi. Bu adın seçilmesinde Osmanlı tarihinin etkisi olduğunu düşünüyorum. Gerd Lange'nin ismi ' Çiftçi' idi. Bunun nedeni onun ailesinin Kiel civarında çiftliklerinin olması idi. Hinrich Eylers' 'Ormancı' adını neden taktığımızı tam hatırlayamıyorum ama onun da ailesinden kaynaklandığını tahmin ediyorum. Aşağıdaki fotoğraf ta benim sağımdaki gözlüklü arkadaş Gerd Lange ve solumdaki arkadaş Hinrich Eylers. Biz üç arkadaş aynı üniversitenin farklı kürsülerinde inşaat mühendisliği dalında doktora da yaptık. Hannover yakınında oturan ve mühendislik bürosu sahibi olan arkadaşım Lange aynı zamanda Hannover Leibnitz Üniversitesi tam zamanlı olmayan profesör olup Hannover'e gittiğimde her zaman muhakkak buluşuruz. Frankfurt yakınında Heilbronn şehrinde oturan ve Alman Teknik Yardım Kuruluşu'ndan (Gesellschaft für Technische Zusammenarbeit) üst düzey yöneticik yaparak emekli olan Hinrich Eylers ile 1968 yılından beri ilk defa bir araya gelmenin sevincini yaşadık.
Kokteyl bitince Hannover merkezinde İstasyon karşısında bulunan ismini şu anda hatırlayamadığım mahzende yer alan bir lokantada akşam yemeği yedik ve geç saatlere kadar sohbet ettik. Ayrılırken birbirimizi kucakladık sağlık ve mutluluk diledik.
18 yaşında gittiğim Hannover'de bu jübile nedeniyle 75 yaşımda dolaşırken yılların nasıl hızlı akıp gittiğini düşünmeden yapamadım.
İstanbul, 12 Ocak 2015Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı az bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@