12.04.2018, 00:07 459

HANNOVER ZİYARETİM 1

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

yıldan beri seyahat edemediğim, gençlik ve tahsil dönemimi geçirdiğim Hannover’e aldığım bir davet üzerine 8 Mart 2018 tarihinde gittim. Almanya’nın tüm büyük şehirlerinde olduğu gibi istasyon binası şehrin merkezidir. Aşağı Saksonya Krallığı’nın merkezi de olan Hannover istasyonundaki Ernest Augustus Kraliyet heykelinin önünde çektirdiğim bir fotoğrafımı sizlerle paylaşmak istiyorum.

Doktora çalışmamı yaptığım Hannover’deki üniversitemin son Kürsü Başkanı Prof. Dr. – Ing. Karl Heinz Rosenwinkel’in emekli olması nedeniyle 9 Mart 2018 tarihinde tertiplenen veda(ayrılış) dersine (Abschied vorlesung) katıldım.

Almanya’da halen üniversitelerde bizde olduğu gibi bölüm sistemi yerine kürsü sistemi etkinliğini korumaktadır. Kürsü başkanı kendisine bağlı eğitim ve uygulama çalışmalarında tüm akademisyenlerin ve diğer çalışanların amiri konumundadır. Bu nedenle kürsü başkanlığına tayininde olduğu gibi ayrılışı da kutlanmaktadır.

Prof. Rosenwinkel’in bu ayrılış dersi tam gün süren bir program ile kutlandı. Toplantının açılışını kendisinin yerine kürsü başkanlığına tayin edilen Prof. Dr. –Ing Stephan Köster yaptı ve kürsü sahibi Rosenwinkel’in 22 yıllık görev süresinde bilime, eğitime ve enstitüye katkılarından bahsetti. Kendisinden sonra İnşaat Fakültesi Dekanı Prof.Dr Winrich Voss adına yapılan konuşmada, Prof. Rosenwinkle’ın başarılı bir bilim adamı olduğu kadar iyi bir yönetici olduğunu da belirtti ve fakültede üstlendiği idari görevler hakkında bilgi verildi.

Ayrıca Almanya’da atıksu konusunda etkili olan DWA(Alman Su, Atıksu ve Atık Derneği) Genel Sekreteri Yük. Müh J. Lohaus, Prof. Rosenwinkle’ın kuruluşlarının atıksu arıtımı ile ilgili komisyonlarında unutulmayacak görevler üstlendiğini ve bugün Almanya’da, dünyada ve Türkiye’de atıksu arıtma tesislerinin boyutlandırılmasında kullanılan A-131 no’lu yönetmeliği hazırlayan komisyonun başkanlığını yaptığını belirttikten sonra kendisinin Almanya’da ve dünyada A-131’in yaratıcısı ve babası olarak tanındığını ifade etti.

Son konuşmayı Prof. Rosenwinkle yaptı. Bu konuşma, benim alışa geldiğim bir ayrılık konuşması değil, bilimsel içerikli bir ayrılış dersiydi.

Prof. Köster

Prof. Rosenwinkel

İstanbul, 10 Nisan 2018

SÜRECEK

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@