28.07.2016, 00:10 163

HANIM OLMANIN ÖZELLİKLERİ-1

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Bir dostlar sohbetinde bir hemşerim:
-Merak ederim! “Kadın” ve “Hanım” deyince ne anlamamız gerekir, diye bir soru sordu. Sohbete katılanlar bildiklerini dile getirdiler. Ben ise, bu kez; dinlemeyi seçtim. Belleğime not ettim. Evime dönünce de, elimdeki kaynaklara göre soruya cevap aradım. Herkesin bildiği “İnsan” sözcüğünü öne aldım.
İnsan kimdir?
Yerbilimine göre insan; 4. zamanda dünyaya gelmiştir. Elimizdeki fosiller, bunu ispatlıyor. İnsan; bir “canlı varlık”tır. Canlı varlıkların da en gelişmişidir. “Akıl” denilen beyin işlevine sahiptir. İnsan; tek başına yaşayamaz. Toplumsal bir varlıktır. İki cinsi bulunur. Erkek hücreye sahip olana erkek, dişi hücreye sahip olana da kadın adı verilir.
Kadın ile erkek erginlik çağından sonra anlaşarak, ayrı bir yuvada, bir ömür boyu yaşamak üzere bir araya gelirler. Toplumun temel taşı olan aileyi oluştururlar. Aile hayatını yaşarlar. Bir gün de kız ve oğlan çocuklarına kavuşurlar. Yavrularını 3 yıl ailede, 2 yıl kreşlerde, bir yıl anaokullarında, 7. yaşında 5 yıl ilkokulda, 12-15 ya da 12-16 yaşlarında lise ya da meslek okullarında, yüksek okul ya da üniversitelerde özenle okuturlar. Kız, erkek ayrımı yapmadan bir meslek sahibi olmalarını sağlarlar.
Şimdi de kadını ele alalım:
Kadın kimdir?
İnsanlarda; dişi hücreye sahip olanlara toplumda kadın adı verilir. Kadın, bir ana ile bir babanın eseridir. Dünyaya gelir, ailede büyür, gelişir. Okuyabileceği yere kadar okur. Bir gün de evlenir. Kurulan ailenin sorumluluklarını taşıyan ikinci kişi olur. Erkek gibi, kadın da cinsellik duygusu taşır. Bir gün de anne yani ana olur. Gece, gündüz demeden kendisini yavrusuna adar. Aile hayatında sevgi kaynağı olur. Bunu da bir ömür boyu sürdürür.
Türk kadınının atasından öğrendikleri:
-Ey canım kızım ya da kadınım, neslini yetiştirmek için cinsel duyguya sahipsin. Cinsel duygularının tutsağı olmamak yalnız senin elindedir. Bir erkeği görünce; onu baban-amcan-dayın-ağabeyin-kardeşin-dedelerinden biri kabul et! İşte o zaman aklından seni küçük düşürecek hiçbir cinsel duygu geçmez. Bunun adı; kadınlığa sahip olmaktır. Eğer bu kadın ana ise ana gibi ana olmaktır. İnancımıza göre cennet de böyle anaların ayağının altındadır!
-Kadın olarak dünyaya geldin. Bir yerde de hanım sayılırsın. Ama bunun bir de hanım özellikleri vardır. Bir kadın olarak hanım özelliklerinizi artırmak yalnız sizin elinizdedir. Hanım özelliklerini kazanabilmek; bu özellikleri,
-Görerek,
-Okuyarak,
-Her olaydan, her davranıştan ders alarak, artırabilirsiniz, bir de bu olumlu özellikleri aile hayatınızda uygulayabilirseniz, kadınlığınzıın yanında eşsiz hanımlılık da kazanmış olabilirsinz. Hanım özelliklerine sahip olan kadının aile hayatında “sevgi ortamı” oluşur. Çünkü insanlar ve çocukları dünyada sevgi ortamında yaşamak isterler, dedik hanım olmanın özelliklerini sıralayıverdik.
(SÜRECEK)
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 20 Eylül 2020
İmsak 04:54
Güneş 06:19
Öğle 12:39
İkindi 16:05
Akşam 18:48
Yatsı 20:08

Gelişmelerden Haberdar Olun

@