24.12.2012, 00:00 1026

HALK OZANI NEŞET ERTAŞ’IN ÖZGEÇMİŞİ

Salim SAVCI

Salim SAVCI

Doğduğu yer:

Çiçekdağı’na bağlı eski adıyla Abdallar, yeni adıyla Gırtıllar köyünde 1943 yılında dünyaya geldi. 25 Eylül 2012 tarihinde İzmir’de hastanede hayata gözlerini kapattı.

Babasının adı Muharrem Ertaş’tır. Neşet Ertaş’ın yedi kardeşi vardır. Ailenin ikinci çocuğudur. Muharrem Ertaş’ın babası ailenin geçimini düğünlerde kazandıkları paralarla sağlardı. Neşet Ertaş da 5-6 yaşlarından itibaren bağlama ve keman çalarak babasına eşlik ederdi. Tam 8 yıl, Kırşehir, Nevşehir,  Niğde, Kırıkkale, Keskin, Yerköy, Kayseri ile Yozgat köylerinde bu işi sürdürdüler. Bu nedenle okula hiç gitmedi.

Neşet Ertaş İstanbul’da:

Neşet Ertaş, 14 yaşında çalışmak üzere İstanbul’a gider. İş bulması kolay olmaz. Karın tokluğuna çalışmaya razıdır. Bir gün Şençalar Plak adında bir şirkete gider. Şirketin sahibi Kadri Şençalar ile tanışır. Onu dinler. Kadri Şençalar, Neşet Ertaş’ı çok beğenir. “Neden Garip Garip Ötersin Bülbül” adlı plağı 1957 yılında Şençalar Plak tarafından piyasaya sürülür.

Neşet Ertaş, bu arada Beyoğlu’nda bir gazinoda sahneye çıkar. 2 yıl İstanbul’da çalışır. Sonra Ankara’ya gelir. Sahne hayatını burada sürdürür.

Neşet Ertaş evleniyor:

Ankara’da gazinolarda çalışan Neşet Ertaş, Leyla adında bir kız ile tanışır, onunla evlenir. İki kız, bir oğlu dünyaya gelir. Ama bu evliliği mutlu sürmez. Neşet Ertaş, bu arada askere gider. Askerlikten sonra Leyla Ertaş ile olan yedi yıllık evliliğine son verdi.

Neşet Ertaş’ın yaşamı:

Evlilikten sonra kendisini konserlere verdi. Bir çok şehri 6-7 kez gezdi. Beste ve plaklarıyla meşhur oldu. Her yerden arandı. Halk sanatçısı oldu. Özellikle de Orta Anadolu’nun  düğünlerinin değişmez sanatçısı düzeyine erişti.

Neşet Ertaş, düğünlerde alkolün dozunu kaçırdı. Sıhhati bozulmaya başladı. Müzisyenlikten başka mesleği olmadığı için para sıkıntısı çekti.

Çareyi Almanya’da bulunan kardeşinin yanına 1979’da gitmek zorunda kaldı. Tedavisini orada yaptırdı. Eşinin yanındaki 3 çocuğunu Almanya’da okutma olanağı buldu. Bu kez çalışmalarını Almanya’da sürdürdü. Oğlu ile 2 kızını üniversitede okutma olanağı buldu.

Neşet Ertaş, kendisine ait türkülerin son kıtasında Garip adını kullanırdı. Bu nedenle soyadı yasası gelmeden önce Garip adını içtenlikle kullanmıştır. Garip adı ile, ezilmişliği vurguladığı gibi, hoşgörülü, abdat niteliğini de sergilerdi. Neşet Ertaş abdallığı aşağılama olarak kabul etmezdi.

Neşet Ertaş, Bozlak tanımını da, feryat ve ağıt olarak kabul ederdi.

Neşet Ertaş, toprağın en güzeli insandır derdi. İnsanların en güzeli olarak da anamızı ve yarimizi alırdı.

Neşet Ertaş, halk müziğini ölümsüz bulurdu. Ama şunu da eklerdi. Yeter ki okuyan yürekten çalsın, yaşayarak okusun derdi.

Neşet Ertaş’a halk müziğine emeği geçtiği için kendisine verilen ünvanı kabul etmemiş, Halk Ozanı olarak kalmayı bilen bir Anadolu çocuğudur.

Neşet Ertaş’ın albümleri:

Yıl 1988: Gönül ne gezersin seyran yerinde.

Yıl 1988: Kendim ettim, kendim buldum.

Yıl 1988: Kibar kız.

Yıl 1989: Hapishanelere güneş doğmuyor.

Yıl 1989: Sazlı sözlü oyun havaları.

Yıl 1990: Gel gayri gel.

Yıl 1992: Türküler yolcu.

Yıl 1992: Gitme Leylam.

Yıl 1993: Kova kova indirdiler yazıya.

Yıl 1995: Seçmeler 2

Yıl 1995: Seçmler 3

Derleyen: Salim Savcı - Çampınar Prof. Bahri Savcı Kütüphanesi

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
14°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 28 Eylül 2020
İmsak 05:03
Güneş 06:27
Öğle 12:36
İkindi 15:56
Akşam 18:35
Yatsı 19:54

Gelişmelerden Haberdar Olun

@