19.04.2016, 00:41 904

GÜZİN ABLA KÖŞESİ’NDE DİKKATİMİ ÇEKEN BİR YAZI!

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Hürriyet gazetesinin Güzin abla köşe yazılarını ülkemiz yaşamına ve bilhassa evlilik, arkadaşlık gibi konularına ışık tuttuğu için ilgiyle okuyorum.
Dikkatimi çeken esas yazıya geçmeden önce bu hafta içinde okuduğum yazılardan bazılarının düşündürücü başlıklarını ve kısa içeriğini sizlerle paylaşmayı istiyorum;
EŞİM UYUŞTURUCU BAĞIMLISI İMİŞ
Ailem beni Almanya’da yaşayan amcamın oğluyla nişanladı. İlk başta karşı çıksam da zamanla kabullendim. Önce nikahımız kıyıldı, düğünü bekliyorduk. Fakat büyük bir sorun vardı; nikahımız kıyıldıktan sonra amcamın oğlunun uyuşturucu bağımlısı olduğunu öğrendim.
O KAZA OLMASAYDI ASLA ALDATILDIĞIMI ÖĞRENEMEYECEKTİM
Eşim bana birkaç günlüğüne yurtdışı seyahate gittiğini söyledi. Ancak daha sonra Antalya’da trafik kazası geçirdiğini ve yanında başka kadın olduğunu öğrendim.
SUÇLU HER ZAMAN ERKEKLER Mİ?
Eşimi ne kadar sevsem, değer versem o daha fazlasını istiyor. Eşim ve ailesi için herşey para, başka hiçbir şeyin önemi yok. Evin yükü üzerimde, ama eşim hâlâ mutsuz ve suçluyor.
İsterseniz internet ortamında bu yazıların tümünü okuyabilirsiniz.
* * *
Benim esas üzerinde durmak isteğim yazıyı ve Güzin ablanın değerlendirmesini sizlerle aşağıda paylaşmayı istiyorum:
EŞİM BENİ HEP BAŞKA ERKEKLERLE KIYASLIYOR
Sevgili ablacığım, 7 yıllık evli genç bir erkeğim. 4 yaşında bir küçük kızım var. O benim yaşam sevincim... Ancak evlilik hayatım hiç de iyi gitmiyor.
Bir şirkette muhasebeci olarak çalışıyorum. İşimi seviyorum ama kazancım çok parlak değil. Bu ortamda iş değiştirmem de mümkün görünmüyor.
Eşim çalışmadığı için canımı dişime takmış, ailemi geçindirmeye çalışıyorum. Sonuçta eşimin her istediğini alamıyorum, her dediğini yapamıyorum. Örneğin çocuğumuz doğduğundan beri hiç tatil yapamadık. Bu hem maddi, hem de manevi açıdan mümkün olmadı.
Bu yüzden eşim sürekli olarak beni ona ve çocuğumuza iyi bir yaşam verememekle suçluyor, “Çocuğumuzun üstünü başını bile konu komşu alıyor, yeğenimin küçülmüşleriyle büyüdü benim güzel kızım” diye sızlanıyor.
En çok üzüldüğüm ve kırıldığım ise beni sürekli başkalarıyla kıyaslaması. Eniştesi, yakın arkadaşlarının kocası, kız kardeşinin eşi, hatta komşumuzun durumuyla bile kıyaslıyor benim durumumu... Bunu başkalarının yanında da yapıyor.
“Kendime yeni bir şey alamayalı yıllar oldu. Bizim bey başkalarının parasını koruması için üç kuruşa çalışıyor, bizi düşündüğü bile yok. Ondan genç eniştesi bile köşeyi döndü. Biz sürünüyoruz” diyor.
Ona nasıl davranmalıyım ki, beni anlayabilsin? Çalıp çırpmamı mı istiyor?
YANIT
Sevgili oğlum, sakın bu tür düşüncelere kapılma, eşinin bu kırıcı zorlamalarına kapılıp da dürüstlükten, doğruluktan ayrılma. Kadınların karşılarındakini nasıl kırdıklarını fark etmeden yaptıkları bu tür hatalar, yuvaların yıkılmasına bile neden olabiliyor.
Şükretmek yerine başkalarına özenmek, kendi hayatlarını onlarınkiyle kıyaslamak hem çok acı, hem de çok anlamsız bir tutum.
Evliliklerde, zaman geçtikçe ve o ilk aşk, ilk heyecan söndükçe, kişilerin eşlerini bir başkasıyla kıyaslaması sıkça yaşanan bir durum. Evlilik öncesinde “bir lokma, bir hırka”ya razı olan eş, yıllar geçtikçe “şunun eşi bunu yapmış, bunun eşi şunu almış”a dönüşebiliyor.
Bu durum başkalarının eşleriyle kıyaslanan eşin ruhunda derin yaralar açabilir. Haliyle ilişkide sevgi, saygı ve güven bağı zedelenebilir.
GELECEK YAZIMDA BU KONUDA BENİM DE BİR DEĞERLENDİRMEM OLACAK.
İstanbul, 17 Nisan 2016
Güzin Abla köşesi, Hürriyet Kelebek, 13.4.2016
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@