10.10.2013, 01:35 347

GÜZELLİĞİNİ UNUTAMADIĞIM GOLDEN KEY BÖRDÜBET OTELİ !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Bugünlerde herkes Kurban Bayramını kutlamaya hazırlanıyor. Ben de şimdiden siz değerli okuyucularımın Kurban Bayramını kutluyor, mutluluk ve huzur dolu günler diliyorum.

Anadolu'da insanlar çoğunlukla Bayramı örf ve adetlerimize göre geçirirken büyük şehirlerde yaşayanların bir kısmı, uzun Bayram tatilinden faydalanarak seyahate çıkıyorlar. Bu nedenle gazeteler yurt içi ve yurt dışı gezi haberleri ve ilanları ile dolu.

Bu haberlerden birisi de Golden Key Bördübet Oteli ile ilgili. Bu otel, The Sunday Times gazetesine göre, 'Avrupa'nın En Gözde 100 Oteli' arasında yer alıyor.  

90'lı yıllarda bu otelde yapılan Türk-Alman Çevre Seminerine katılmıştım. O yıllar otel yeni açılmıştı. Otelin işleticisi Şebnem hanım ve elemanları bizlere olağanüstü ilgi göstermişler ve bizleri çok memnun etmişlerdi. Bir doğa harikası olan otelin çevresi ise güzelliği ile bizleri çok etkilemişti. Bu otelin güzelliği hakkında yakınlarıma sık sık bahsetmiştim. Bugün de değerlendirmemi sizlerle paylaşmayı istiyorum..

İlk önce Bördübet isminin nereden kaynaklandığı hakkında basında yer alan bilgiyi sizlere aktarmayı istiyorum; '' Bir zamanlar bu güzel koya İngiliz askerleri gelmiş. Askerler bu koyun kuşlarının çokluğuna ve çeşitliliğine şahit olmuş. Hayran kaldıkları bu koya 'bird the bed' adını vermiş. Zamanla orada bir yerleşim başlamış ve isim zaman içinde köylüler arasında devşirerek 'bördübet' olmuş.'' 

Bu otelde kalan gazeteci Bahar Akıncı'nın hayranlık ifade eden anlatımı çok etkileyici,''Avatar filmini seyreden var mı içinizde? İşte o orman sahnelerinden, akarsulardan, ahşap köprülerden,ateş böceklerinden, nilüfer yataklı göllerinden, tahta kulübelerinden oluşan platosu karşımda uzanıyor. Aşağıya kadar inen küçük bir vadiye büyülenmiş gibi bakıyorum. Her şey doğal ahşap, her şey doğayı kirletmeden önce bıraktığımız gibi. Önümdeki küçük nehirden yılan balıkları akıp gidiyor. Dolunay üzerlerine vurmuş kaplumbağaların. Sağda solda tepelerde ağaçların arasında bungalovlar,ahşaptan balkonlar. Hepsi birbirinden uzak. Burada denize girmek için ayrı bir ada ve iskele daha yok. Golden Key kelimelerle anlatılacak gibi değil.''

Muğla'nın Marmaris ilçesi hudutları içinde Gökova Körfezi'nin Bördübet Koyu'nda, Bördübet Deresi ve Ege'nin kesişim noktasında. Dereden denize, kısa bir yolculukla ve yemyeşil ormanın içinden gidiliyor. Dağlardan gelen tatlı suyun , denizden gelen tuzlu suyla karıştığı noktada ünlü ressam ve heykeltraş Hüsamettin Koçan'ın heykelleri de görülebilir. Derenin sonu, alabildiğine uzanan bir deniz.

Marmaris'i geçip Datça yoluna kıvrıldıktan sonra Bozburun yarımadasına dönmeden önce Bördübet tabelası görülmektedir.


İstanbul, 10 Ekim 2013

Bahar Akıncı, ''Bir gece ansızın gelebilirim... Bördübet'',Hürriyet Ege, 27.8.2013

Erdal İpekeşen, ''Denize nehirle açılan oteller'', Tempo dergisi sonbahar sayısı 2013

'' Balkonun önü dere'', Hürriyet Seyahat, 7 Ekim 2013     

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
banner364
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@