29.06.2011, 00:00 149

GÜZELİM KUNDU (ANTALYA) SAHİLİNE BIRAKILAN ÇÖPLER!

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Son yazılarımdan dikkatinizi çekmiştir.15 Haziran'dan beri ülkemizin en çok ziyaret edilen turistik bölgesinde tatilimi geçiriyorum.

Pazar günü bizi ziyarete gelen yakınlarımızla evimizin yakınında bulunan kıyısında Mardan,Topkapı Palaca,Kremlin Palace,Satürn gibi sayısız turistik otellerin bulunduğu sahile yüzmeye gittik.

Sahili sizinde görmenizi isterdim. Otellerin önleri dışında her taraf birakılan çöplerle doluydu... Neler mi vardı? naylon torbalar,pet şişeler,yiyecek artıkları,çoraplar ve daha niceleri...

Zorla kendimize kısmen temiz bir kumsal parçası bulduk. Bunlar bizim gördüklerimiz idi.Eğer öğleden sonra dalgalanan denize girseydiniz, o zamanda denize atılanların çöp yığınlarının dalgalarla sahile gelişini bizlerle birlikte izlerdiniz!

Bu durum hakkında; DENİZ TEMİZ DERNEĞİ TURMEPA Yönetim Kurulu Başkanı Tezcan Yaramancı ''Türkiye denizlerini yitiriyor''diye boşuna feryat etmiyor.  Açtıkları denizlere atılan çöplerden oluşan bir sergide bakın neler var? Elektrik süpürgesi,matkap,hoparlör,walkman,çep telefonu,tezgah,lavabo,tencere,çaydanlık,demir ve plastik esyalar,trafik dubası,polis barikatı,araba lastikleri vs.

Bu yazıyı yazarken uzun bir süreden beri bilgisayarımda uygun bir yazı için  beklettiğim bir İngiliz'in mektubunu kullanmak aklıma geldi.Bu mektup yaklaşık 20 yıl önce yazılmış olmasına rağmen halen güncelliğini koruyor... İsterseniz ilgili gazetenin sunuş cümleleri ile bu mektubu birlikte okuyalım...

*      *      *

 Yıllardır Türkiye’ye gelip giden doğa aşığı Tom Bailey adlı bir İngiliz turistin gazetemize yazdığı mektubu yayınlıyoruz. Umarız bir yabancının doğamıza verdiği değeri, bir gün biz de verebiliriz.

“Ben son 18 yıldır Türkiye’yi ziyaret eden bir İngiliz turistim. Son gelişimde Dalyan’da kaldım. Oradaki İztuzu Plajı  Ege Denizi’nde Loggerhead kaplumbağaların (caretta caretta) bulunduğu az sayıda plajlardan biri. Bu kaplumbağalar yumurtlama yerlerinin turizme açılması nedeniyle  büyük bir tehlikeyle karşı karşıyalar.

19 Ağustos Pazar günü kaplumbağaları korumak için yapılan plaj temizleme çalışmasına ben de katıldım. Ben, 20 kadar gönüllü ile birlikte tüm gün sigara izmariti, şişeler ve kırılmış cam parçaları topladım.

Günün sonunda yüzden fazla çöp torbası doldu. Sizin son zamanlarda çevreye önem vermeye başlamanız bizi sevindirdi. Bizi üzen Dalyan’daki organizasyonu çoğunlukla Avrupalılar’ın oluşturmasıydı. İztuzu Plajı’nı temizleyenlerin hepsi Avrupalı’ydı. Bu plajın hem Türkler hem de Avrupalılar tarafından popüler olduğunu gösterir.

Türkler’in çevreleriyle çok az ilgilenmelerinin özel bir sebebi var mı?”

*      *      *

Hakikaten İngiliz'in 20 yıl önce tespit ettiği gibi halen devam eden Türklerin çevrelerini vahşice kirletmelerinin bir sebebi var mı?

Bu yazımla ilgili daha geniş yorumu sizlere bırakıyorum.

İstanbul.28 Haziran 2011

Yalçın Bayer,''TURMEPA,vahim tabloyu sergiledi'', Hürriyet,26 6.2011

'Bir İngiliz'in Mektubu'',Güneş,23.9.1990

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
24°
parçalı bulutlu
banner303
Namaz Vakti 25 Eylül 2020
İmsak 04:59
Güneş 06:24
Öğle 12:37
İkindi 15:59
Akşam 18:40
Yatsı 19:59

Gelişmelerden Haberdar Olun

@