12.02.2016, 00:09 916

GÜZEL TAVSİYELER ve DÜŞÜNDÜRÜCÜ KARELER !

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Prof. Dr. Ahmet SAMSUNLU

Dostlarımdan aldığım maillerden bazılarını zaman zaman sizlerle paylaşıyorum. Biraz önce sizin ilginizi çekeceğini düşündüğüm ve '' ÜZÜLÜRSÜN '' başlıklı olanını sizlerle paylaşmayı istiyorum. Bu yazının ilk kısmında, bu mail yer alıyor ve insanlara üzülmemeleri için ''GÜZEL TAVSİYELER'' bulunuyor. Bu tavsiyeleri bilhassa gençlere okutunuz.Yazımın İkinci kısmında ise, benim bilgisayarıma kayıt ettiğim ''DÜŞÜNDÜRÜCÜ'' kareler yer alıyor.
Bu karelerden ilki ağaç kesen bir insan, bu tutumu ile ayağının altındaki toprağın kaydığının farkında değil... Herkes dünyanın ısındığını ve gelecekte torunlarını başına neler geleceğini düşünmelidirler. Ağaç dikmek yerine ağaç keserek bir yere varamayız.İkincisi ise zengin bir insanla fakir birinin durumunu ortaya koyuyor. Dilimizde açlık ve tokluk hakkında birçok deyim bulunmaktadır. Bu karikatüre uygun olarak ''Aç ne yemez, tok ne demez'' deyimini seçtim. Bu deyimin anlamı:''yoksul kimse eline geçen şeyin iyisine kötüsüne bakmaz, varlıklı kişi ise en güzel şeylerde bile kusur bulur.'' şeklinde ifade edilebilir. Bu konuda Peygamberimizin(sav) bir hadis-i şerifini hatırladım:''Komşusu aç yatarken tok yatan bizden değildir.''


Üçüncüsü ise her geçen gün, insanları etkisine alan ve bağımlı hale getiren bilgisayar alanındaki gelişmelerle ilgilidir. Bu fotoğrafda görüldüğü gibi yemek masasında bile bu aletleri eline alanlar artık sohbeti unuttukları gibi, kendilerini dış dünyaya kapamakta ve soyutlamaktadırlar. Bugün ülkemizde insanlar günde üç saati sosyal medyada, yani bilgisayar başında geçirmektedirler.Bilhassa gençlerden, facebook, twitter ve benzeri sosyal medyada geçirdikleri bu süreyi en aza indirmelerini ve bu süreyi başka faaliyetlerle geçirmelerini isteyiniz.
İstanbul, 11 Şubat 2016
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
23°
açık
banner303
banner364
Namaz Vakti 19 Eylül 2020
İmsak 04:53
Güneş 06:18
Öğle 12:39
İkindi 16:06
Akşam 18:50
Yatsı 20:10

Gelişmelerden Haberdar Olun

@