“Zorbalıkla okul yönetilmez”

Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Selim Aydın, okulların, öğretmeni, öğrencisi, velisi ve idaresiyle birlikte yönetildiğini belirterek, okulun, kameralardan gözetleyerek yönetilemeyeceğini ifade etti.

Güncel 09.12.2019, 22:11
424
“Zorbalıkla okul yönetilmez”

“Okulu whatsapp gruplarından sevk ve idare edemezsiniz. Whatsapp grubundan talimat yağdıranların, tehdit ile mobbing ile mesafe alması mümkün değildir. O yüzden ağzınızdan çıkan sözlere dikkat edeceksiniz” diyen Selim Aydın, okulların yöneticilerin babasının çiftliği olmadığını, öğretmenlerin de emir eri olmadığını kaydetti. Makamı mevkisi ne olursa olsun kimsenin öğretmeni tehdit edemeyeceğini anlatan Aydın, “Çorum’da bulunan bir okul müdürü, whatsapptan talimat yağdırıyor. Aklı sıra nöbetçi öğretmeni uyarıyor. Ama tarz doğru değil. Bir kere kusur var ise bunu muhatabına uygun bir dille özel olarak söyleyeceksin. Açıktan herkesi zan altında bırakamazsın. Tabi talimatlar da çok keyfi. Nöbetçi öğretmen sanki emir eri. ‘Nöbet esnasında öğrenci ile sohbet etmeyeceksin’, ‘Nöbet esnasında öğrenciye soru çözmeyeceksin’ gibi öğretmeni pasifize eden, robot yerine koyan saçma sapan talimatlar. Bu müdüre hatırlatıyoruz; Okullar, birilerinin hayal dünyaları ya da şahsi ihtirasları doğrultusunda aldıkları keyfi kararlarla değil, insani değerler yüceliğinde mevzuat ve yönetmeliklerle yönetilir. Bu zihniyetteki bir insanın okul müdürlüğü yapması, personeli ile iyi ilişkiler kurarak görevini devam ettirmesi çok zordur.

Whatsapp grubundan, öğretmenlere talimat yağdırarak müdürlük yapamazsınız. Uyarılarınızda haklı dahi olsanız herkesi zan altında bırakacak söylemler kullanamazsınız. Tabi daha hızlı iletişim kurmak ve haberleşmek için teknolojik imkanlardan yararlanacağız ama bunu egomuzu tatmin etmek için kullanmayacağız. Yazının içeriğine baktığımızda, olay, okul müdürünün kamera kayıtlarını incelemesi, izlemesi ile başlıyor. Yani "Biri bizi gözetliyor". Whatsapp' ın kişilerin özelini kapsayan bir sosyal paylaşma ağı olduğu ve bizzat ilgili kişiye bildirim yapıldığının tespitinin mümkün olmadığı düşünüldüğünde, yapılan yazışmanın, uygun olmadığı aşikardır. Netice itibariyle, "Bazı" idarecilerin gözetleme kulesinden, oturdukları yerden talimat yağdırmasına sessiz kalmamız mümkün değildir. Doğru olan güçlü, samimi bir dil ile öğretmen arkadaşlarımız ile iletişim halinde olup sorunların çözümünü sağlamaktır. Külhanbeyi gibi bir tarz ile mesafe almak, huzur iklimini tesis etmek mümkün değildir” dedi. (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
30°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 12 Ağustos 2020
İmsak 04:04
Güneş 05:41
Öğle 12:50
İkindi 16:40
Akşam 19:50
Yatsı 21:20

Gelişmelerden Haberdar Olun

@