Zekeriya Işık: “Aleviliği öğrenerek özürden kurtulabiliriz”

Hitit Akademi Derneği, çok kısa bir süre önce düzenlediği “Osmanlı Toplumunda Aile” panelinden sonra şimdi de “Alevilik ve Bektaşilik” konulu bir konferans düzenledi.

Güncel 02.05.2014, 23:46 02.05.2014, 23:55
1489
Zekeriya Işık: “Aleviliği öğrenerek özürden kurtulabiliriz”

Hitit Akademi Derneği, çok kısa bir süre önce düzenlediği “Osmanlı Toplumunda Aile” panelinden sonra şimdi de “Alevilik ve Bektaşilik” konulu bir konferans düzenledi.

Panelin açış konuşmasını yapan Hitit Akademi Derneği Başkanı Öğr. Gör. Zekeriya Işık, Anadolu’nun tarih boyunca gelenlerin, gidenlerin ve kalanların birbirine karıştığı sosyo-kültürel etkileşimin en yoğun yaşandığı uluslararası göç kavşaklarından birisi olduğunu anlattı. Anadolu’nun tarihin en eski dönemlerinden günümüze kadar uzanan zengin bir mirası devraldığını anlatan Işık, bu mirasın dini ve kültürel bir zenginliğe ve renkliliğe dönüşmüşse de bu çeşitliliğin zaman zaman hayatın önüne geçen bazı sebeplerle bir tehdit olarak algılandığını, adresi neresi olursa olsun ama zamanları farklı olmak üzere topluluklar üzerinde otoriter baskılar kurulmaya çalışıldığını ifade etti.

Bugün önemli olanın tarihi tecrübelerden yararlanarak bu milletin ve bu coğrafyanın sinesinden çıkmış bütün kültürel çevreleri tanımak, anlamak ve karşılıklı empati kurabilmek olduğunu ifade eden Işık, Anadolu’nun etnik, dini, mezhebi çeşitliliğinin aynı zamanda bölge insanına geçtiğini günümüzde birlikte yaşama konusunda engin tecrübeler kazandırdığını söyledi.Işık, “Hal böyleyken asırlardır Anadolu’nun bağrında koyun koyuna yaşayan, birlikte ağlayıp birlikte gülen, aynı cephede şehitler veren, aynı türkülerle eğlenip hüzünlenen, aynı dili konuşup aynı dine inanan, et ile tırnak misali daha başından beri hemen her alanda birbirinin özdeşi ve kardeşi olan Alevi-Sünni itikada sahip insanımızın bunca ortak noktaya rağmen, sürekli ayrıştırıcı bir zeminde konuşulup tartışılmalarının anlaşılır bir yanı yoktur.

Bu patolojik ayrımın sona ermesi, yerini sağlıklı ve bilimsel zemindeki aydınlanmaya dayalı tartışmalara bırakmasının milli birlik ve bütünlüğümüze, kardeşlik hukukumuza önemli katkılar sunacağını düşünüyoruz. Öğrenerek özürden kurtulmak, insanları oldukları gibi anlayan ve kabullenen tarihi bir tecrübeyi yeniden canlandırmak gibi düşüncelerle ve sorumlu bir STK bilinciyle bu konferansı düzenledik” dedi. Yapılan konuşmanın ardından Prof.Dr. Ahmet Taşğın tarafından katılımcılara bilgiler verildi.
(Erkan BAYATLI)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
açık
banner303
banner364

Gelişmelerden Haberdar Olun

@