Zanaatkârlar Kooperatifi’nden arsa için Uzun’a tam yetki

S.S. Çorum Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi’nin Olağanüstü Genel Kurul toplantısı düzenlendi. Kooperatif yerleşkesinde gerçekleştirilen Genel Kurul’da Kooperatif Başkanı Necmettin Uzun’a Milli Emlak Müdürlüğü’nden alınacak olan arsa için oybirliği ile tam yetki verildi.

Zanaatkârlar Kooperatifi’nden arsa için Uzun’a tam yetki

S.S. Çorum Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi’nin Olağanüstü Genel Kurul toplantısı düzenlendi. Kooperatif yerleşkesinde gerçekleştirilen Genel Kurul’da Kooperatif Başkanı Necmettin Uzun’a Milli Emlak Müdürlüğü’nden alınacak olan arsa için oybirliği ile tam yetki verildi.

04 Haziran 2017 Pazar 21:26
Zanaatkârlar Kooperatifi’nden arsa için Uzun’a tam yetki

Divan Başkanlığı’nı Hitit Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Erdoğan Çerikçi’nin yaptığı, Katip üye olarak ise Satılmış Önler’in görev aldığı Genel Kurula çok sayıda kooperatif üyesi katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan Genel Kurul’da Milli Emlak Müdürlüğü’nden kooperatif arsasının satın alınması için yönetime yetki verilirken ayrıca oda aidatları konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.

Genel Kurul’da konuşan Zanaatkârlar Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi Başkanı Necmettin Uzun, Milli Emlak Müdürlüğü’nden arsanın alınmasının hemen ardından işyerlerinin temelini en kısa sürede atacaklarını ve işyerlerini 14 ay gibi kısa bir sürede teslim edeceklerini söyledi.

Kooperatifi esnaf ve sanatkârların isteği ve öncülüğünde kurduklarını ifade eden Uzun, kamuoyunda kooperatifi Belediye Başkanı Muzaffer Külcü’nün kurdurttuğu gibi yanlış bir algı oluşturulmaya çalışıldığını, bunun kesinlikle yanlış bir söylem olduğunu, bu tarz söylem ve dedikodulara itibar edilmemesi gerektiğini kaydetti.

Kooperatif Başkanı Necmettin Uzun, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çok değerli kooperatif üyelerimiz Olağanüstü Genel Kurulumuza hoş geldiniz diyor, hepinizi en kalbi duygularımla selamlıyorum.

Sözlerime; Çorumlu esnaf ve sanatkârlarımıza yeni bir sanayi sitesi kazandırmak amacıyla esnaf kardeşlerimizle birlikte kurduğumuz Zanaatkârlar Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifimizin Yaydiğin Köyü civarında bulunan 614 dönümlük arsa talebi için plan değişikliğini gerçekleştiren başta Belediye Başkanımız Sayın Muzaffer Külcü olmak üzere AK Partili, CHP’li ve MHP’li Belediye Meclis üyelerimize sonsuz teşekkür ederek başlamak istiyorum.

Üyelerimizin desteği ve kooperatif yönetimimizin de kararlılığıyla işyerlerini en kısa sürede tamamlayarak esnafımıza modern dükkânlar kazandıracağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Bu yolda bizlere güvenerek kooperatifimize kayıt olan siz değerli kooperatif üyelerimize de ayrıca teşekkür etmek istiyorum.

3 Ocak 2017 tarihinde kooperatif kurma kararı aldık. 6 Ocak’ta ise kooperatifimizi faaliyete geçirdik. Bu süre zarfında 19 Ocak tarihine kadar sizlerle görüşmelerimizi yaptıktan sonra yer arayışı içerisine girdik ve sanayiye en uygun yeri seçerek hem şehir merkezine yakın hem de sanayi sitesine yakın yer olan şuan ki yerimizde karar kıldık. 5 ay gibi kısa bir sürede de çok yol kat ettik.

Kısaca hatırlatıyorum; İmarımız kesinleşti, planlama işi bitti, arsamızı almak için müracaatımızı yaptık, proje çalışmamız başladı. En kısa sürede yeni sanayimizin temelini de atacağız inşallah. Bu yolda bizlere güvenen her zaman yanımızda olan siz saygıdeğer üyelerimizi Yönetim Kurulu’ndaki arkadaşlarımızla birlikte mahcup etmeyeceğimize söz veriyoruz.

Çorum Belediyesi ile yaptığımız istişareler sonrası uygun gördüğümüz araziyi Milli Emlak Müdürlüğü’nden talep ettik. Müdürlüğümüz de ihtiyacımız olan 64 hektarlık alanı sanayi sitesi yapılması için uygun gördü. Bunun üzerine Şehir Planlayıcısına 153 Ada, 211 Nolu parselin yaklaşık 64 hektarlık alanın sanayi sitesi yapılması için 1/5.000 ölçekli nazım imar planı ve 1/1.000 ölçekli uygulama planını hazırlattırdık.

Daha sonra belirlenen arazinin zemin etüt çalışmalarını tamamlayarak sırasıyla Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğüne, Belediye Başkanlığına, Milli Emlak Müdürlüğüne, Tapu Kadastro Müdürlüğüne ve Tapu Müdürlüğüne müracaat ederek gerekli yazışmaları ivedilikle yaptık. Yazışmalarımıza verilen olumlu cevapların ardından Belediye Meclisimiz de belirlenen araziyi imara açarak, kooperatifimizin ve esnafımızın önünü açmıştır.

Belediye Başkanımız sürecin sadece takipçisidir. Belediye Başkanımız Sayın Muzaffer Külcü, Çorum esnafı için yapılacak olan doğru ve olumlu her projenin yanında olduğunu her söyleminde dile getirmektedir ve bununda örnekleri mevcuttur. Buna Galericiler Sitesi, Traktörcüler Sitesi, KSS yeni işyerleri ve Kamyon Garajı’nı örnek gösterebiliriz. Bu konuda da kendisine her zaman minnettarız.

Ayrıca şehir merkezinde kalmış sanayi sitelerini uygun yerlere alınması için Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları vardır. Şuan ki kurumlararası yazışmalarımızda bu talimatı da mevcuttur.

Genel Kurulumuzun da memleketimize, esnaf ve sanatkârımıza hayırlı olmasını diliyorum.

Ayrıca kooperatifimizle ilgili bir işimiz düştüğünde her zaman yanımızda olan Valimize, milletvekillerimize, Belediye Başkanımıza, siyasi parti il ve merkez ilçe başkanlarına, kamu kurum ve kuruluşların yetkililerine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Yüce Yaradan yar ve yardımcımız olsun.”

Necmettin Uzun’un konuşmasının ardından kooperatif üyeleri ise oy birliği ile aldıkları kararlarla Başkan Uzun’un ve Kooperatif Yönetimi’nin yanında olduklarının mesajını verdiler.

(Haber Merkezi)