Yüksekokul’a 3 boyutlu yazıcı teknolojisi

Hitit Üniversitesi bünyesindeki Meslek Yüksekokulu, 3 boyutlu yazıcı teknolojisi ile tanıştı.

Yüksekokul’a 3 boyutlu yazıcı teknolojisi

Hitit Üniversitesi bünyesindeki Meslek Yüksekokulu, 3 boyutlu yazıcı teknolojisi ile tanıştı.

12 Temmuz 2018 Perşembe 00:34
Yüksekokul’a 3 boyutlu yazıcı teknolojisi

HİTÜ Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, ülkemizde özellikle teknolojik alanlarda faaliyet gösteren sektörlerde, mesleki bilgi ve donanıma sahip ara eleman temininde sıkıntı yaşandığını hatırlatarak bu noktada önlisans düzeyinde eğitim veren Meslek Yüksekokullarına büyük görevler düştüğünü söyledi.

İş hayatında ara eleman ihtiyacının karşılanabilmesi için Meslek Yüksekokullarında öğrenim gören gençlerin kaliteli bir eğitim almaları, iş hayatında kullanmaları gereken teknolojik araç ve gereçleri eğitim süresince uygulamalı öğrenmeleri ve bunun sonucunda ise ara eleman ihtiyacının karşılanmasında gerekli olan yeterli bilgi birikime sahip olmaları gerektiğini anlatan Rektör Alkan, “Rektörlük olarak HİTÜ bünyesinde bulunan Meslek Yüksekokullarında öğrenim gören öğrencilerimizin mezuniyet sonrası iş hayatına daha kolay uyum sağlayabilmeleri ve iş bulma konusunda sıkıntı yaşamamaları için gerekli olan mesleki bilgi ve birikimi kazanmaları konusunda büyük rol oynayan son teknoloji cihazların Meslek Yüksekokullarına kazandırılması konusuna büyük önem veriyoruz. Bu doğrultuda MYO bünyesinde bulunan Elektronik Teknolojisi ve Bilgisayar Programcılığı önlisans programlarında öğrenim gören öğrencilerin kullanımına sunulmak üzere iki adet 3 Boyutlu Yazıcı MYO envanterine kazandırılmıştır” dedi.

Konu ile ilgili bir açıklamada bulunan Rektör Alkan, göreve başladığı günden itibaren öğrencilerin her türlü taleplerinin karşılanması, rahat ve konforlu bir eğitim ortamının sağlanması ve onların son teknoloji ürünleriyle tanışması için tüm imkanlarını seferber ettiklerini belirterek; “3 boyutlu yazıcı ile neler yapılabilmektedir, sanal ortamda tasarlanmış 3 boyutlu nesneleri katı formda somut nesnelere dönüştüren makinelere 3 Boyutlu Yazıcı denilmektedir. 3D baskı teknolojisi ile ihtiyaç duyulan bir aparat basılabilir, 3D tarayıcı ile taranılan bir cismin çıktısı alınabilir, çizilen bir tasarım prototiplenebilir. Özetle 3 Boyutlu Yazıcılar ile her şey basılabilir. Yeni dijital ve robotik teknikleri kullanarak üretimi daha verimli hale getirmeyi amaçlayan bir anlayış olarak ortaya çıkan ve günümüzde artık sıkça telaffuz edilen Endüstri 4.0 kapsamında kullanılan teknolojilerden birini de şüphesiz 3 Boyutlu Yazıcılar oluşturmaktadır. 3 Boyutlu Yazıcılar Gıda, Tekstil, Mobilya, İnşaat, Uzay, Hediyelik Eşya, Otomotiv, Endüstri Ürünleri, Elektronik, Sağlık vb. akla gelebilecek her türlü alanda kullanılabilmektedir. Yukarıda da açıklandığı üzere, iş hayatında çok önemli bir yere sahip olan ve MYO’ya iki adet kazandırılmış olan 3 Boyutlu Yazıcılar öğrencilerimizin bilgi ve birikimlerine büyük katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

(Volkan SINAYUÇ)

Son Güncelleme: 12.07.2018 22:15