“Yüksek tansiyonun nedeni damar darlığı olabilir”

Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne yüksek tansiyon şikayeti ile başvuran bir hasta yapılan tedavi sonucunda sağlığına kavuştu. Yüksek tansiyon nedeniyle 5 çeşit ilaç içtiği belirtilen hastanın yapılan incelemesinde böbrek damarında daralma olduğu tespit edilerek takılan stent ile damar genişletilerek hastanın şikayetleri sonlandırıldı.

Güncel 18.01.2017, 22:24 18.01.2017, 23:18
2643
“Yüksek tansiyonun nedeni damar darlığı olabilir”

Hitit Üniversitesi Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden yapılan açıklamada, yüksek tansiyonun toplumda sık görülen bir hastalık olduğu belirtilerek tansiyon yüksekliğinin kendi başına bir hastalık olabileceği gibi başka hastalıklara ikincil olarak ta ortaya çıkabildiği ifade edildi. Tansiyon yüksekliğinin sebebi bulunamayan durumlarda tedavinin ilaçlar ile sağlanmaya çalışıldığının ifade edildiği açıklamada, hastaların bir kısmının tedavisi için birden çok ilaç kullanmasının da gerekebildiğini, bazı hastalarda ilaç sayısının 4-5’e kadar çıkabildiği ancak tansiyonu yükselten sorunlar ortaya konulması durumunda bu sorunların çözülerek tedavi sağlanabildiği kaydedildi.

Hitit Üniversitesi Çorum Eğitim Araştırma Hastanesi’nin tıbbi cihaz kapasitesi ve hekim kadrosu ile bölgedeki en iyi hastane olma yönünde hızla ilerlediğinin anlatıldığı açıklamada hastanenin birçok branşına çevre illerden hasta sevkleri yapıldığı, kardiyoloji ve nefroloji kliniklerinin bu konuda başı çektiği dile getirildi. Birçok hastalığın tedavisinde klinikler arası uyum ve ortak çalışmanın esas olduğunu kaydedildiği açıklamada tansiyon yüksekliği ile hastane hastane gezmek zorunda kalan ve tedavisi bir türlü sağlanamayan bir hastanın Nefroloji ve Kardiyoloji kliniklerinin beraber çalışması ile sağlığına kavuştuğun belirtildi. Hitit Üniversitesi Çorum Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden yapılan açıklama şöyle: “Bölgemizde ilk defa böbrek damarları darlığı nedeni ile yüksek tansiyonu bulunan ve çoklu ilaç kullanmak zorunda kalan bu hastanın tanısı konmuş ve tedavisi ameliyatsız olarak yapılmış,  hastanın tansiyonu normale dönmüştür.

Yaklaşık 10 yıldır hipertansiyonu olan 44 yaşında bayan hasta Nefroloji polikliniğine ( Doç. Dr. Nihal Özkayar) tansiyon yüksekliği nedeniyle başvurdu.  Hastanın uzun süredir 5 çeşit tansiyon düşürücü ilaç kullandığı fakat buna rağmen tansiyonlarının oldukça yüksek seyrettiği görüldü. Tansiyon yüksekliği yapan nedenler araştırılan hastamızda böbrek MR anjiografisinde her iki böbrek atardamarında  %90 oranında daralma olduğu tespit edildi. Kardiyoloji bölümü tarafından (Doç. Dr. Yusuf Karavelioğlu) hastaya anjiografi yapılarak her iki böbrek damarına stent yerleştirildi. Böylelikle hastada mevcut olan böbrek damarlarındaki darlık giderilmiş oldu. Hastamızın kullanmakta olduğu tansiyon düşürücü ilaçların sayısı damara stent yerleştirilmesi sonrası 5 çeşitten 2 çeşide düşürüldü.  Yapılan takiplerde tansiyon düzeyi normal sınırlarda olan hastanın tüm ilaçları sonlandırıldı. Hastamız sorunsuz bir şekilde taburcu edildi.

Kalp damarlarında olduğu gibi hemen hemen vücudun her bölgesinde görülebilen damar tıkanıklıkları insanların böbrek damarlarında da görülebilmektedir. Damar sertliği ya da kireçleme denilebilen bu durum daha ziyade ileri yaşlarda görülmesine rağmen bizim hastamızda olduğu gibi orta yaşlarda da karşımıza çıkabilir. Çoklu tansiyon ilacı kullanılmasına rağmen tansiyon kontrol altına alınamıyorsa veya tansiyon yüksekliği ileri yaşlarda aniden karşımıza çıkıyorsa böbrek damarında daralma olabileceği akla getirilmelidir. Bu nedenle bu durumda olan hastaların tanı konulmasında gecikme yaşanmaması için bir Kardiyoloji veya Nefroloji uzmanı tarafından muayene edilmeleri önem arz etmektedir.”

(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner35
12°
parçalı az bulutlu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@