YÖK’ten tercih yapacak öğrenciler için güzel haber

Hitit Üniversitesi Rektörlüğünden yapılan açıklamada Yükseköğretim Kurulu’nun (YÖK) hukuk, tıp, mühendislik, mimarlık ve öğretmenlik bölümlerinde uygulanan başarı sırası sınırlamasını yükselttiği ifade edildi.

Güncel 05.08.2018, 21:26
290
YÖK’ten tercih yapacak öğrenciler için güzel haber

Yeni YÖK’ün yükseköğretim sisteminde eğitim-öğretimin niteliğinin arttırılmasına büyük önem atfettiğinin belirtildiği açıklamada bu maksatla düzenlemeler gerçekleştirildiği belirtildi. Konuyla ilgili paydaşların fikirleri alınarak yapılan düzenlemelerin, eğitim-öğretim süreçlerinin girdilerine, içeriklerine ve çıktılarına odakland7ığının belirtildiği açtıklamada YÖK tarafından yapılan açıklama şöyle dile getirildi:

“Bu düzenlemeler kapsamında hatırlanacağı üzere meslek icrasına yönelik bazı programlara öğrenci kabulünde "Başarı sırasına göre sınırlama" uygulaması başlatılmış ve ilk olarak Tıp ve Hukuk programlarında başarı sırası sınırları belirlenmiş ve 2015 ÖSYS'de uygulanmaya başlamıştır. Aynı bağlamda Mühendislik ve Mimarlık alanındaki programlar için başarı sırası sınırlaması 2016 ÖSYS'de, Öğretmenlik Programları için ise 2017 ÖSYS'de hayata geçirilmiştir. Bu uygulamalarımızın toplumun farklı kesimleri tarafından kabul görmüş olması, paydaşlarımızın bu uygulamayı tasvip etmiş olması, eğitim-öğretimin kalite çıtasını yükseltme yolunda attığımız bu adımın doğru bir adım olduğunu teyit etmiştir. Nitekim diğer bazı programlar için de aynı doğrultuda karar alınması noktasında gerek akademi camiamızın gerekse ilgili paydaşların talepleri kurulumuza intikal etmektedir.

Ülkemizin, her düzeyde nitelikli insan kaynağına ihtiyacı olduğu noktasından hareket ederek, ezberciliği değil, temel yeterlikleri önceleyen, sözel ve sayısal alanlarda muhakeme ve analizi öne çıkarmayı hedefleyen bir anlayışla ilk kez 2018'de gerçekleştirdiğimiz Yükseköğretim Kurumları Sınavının (YKS) sonuçları birkaç gün önce açıklanmıştır.

Açıklanan sınav sonuçları, kontenjanlar ve farklı puan türlerinde tercih hakkı kazanan öğrenci havuzunun genişlemiş olması durumu birlikte analiz edilmiştir. Bu analizler sonucunda öğrencilerimizin lehine olmak üzere önceki yıllarda yürürlüğe konulan bazı programlara ait başarı sırası sınırlamalarının kalite önceliğimizden sarfınazar edilmeksizin genişletilmesi uygun görülmüş ve ilgili programların tercih edilebilmesi için gerekli olan asgari başarı sıralaması sınırları bu yıl için aşağıdaki şekilde belirlenmiştir.” (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner35
banner255
13°
parçalı bulutlu
banner133
Namaz Vakti 29 Mayıs 2020
İmsak 03:14
Güneş 05:06
Öğle 12:43
İkindi 16:40
Akşam 20:09
Yatsı 21:53
banner303
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@