“YKS üzerinden bilime darbe vurulamaz”

Eğitim-İş Çorum Şube Başkanı İlhan Yaşar, üniversiteye giriş sistemini yapboza çeviren, son olarak da Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) adını verdiği sistemle fırsat eşitliğini kaldıran YÖK ve Milli Eğitim Bakanlığının son olarak Coğrafya ve Felsefe derslerini önemsizleştirme yoluna gittiğini dile getirdi.

Güncel 23.10.2017, 22:52
695
“YKS üzerinden bilime darbe vurulamaz”

12 Ekim 2017 tarihinde açıklanan YKS ile YGS'nin kalkmasıyla sosyal ve fen bilimleri testlerinin de kaldırıldığını vurgulayan Yaşar, ardından gelişen süreçte tarih dersinin sınavda yer almamasıyla ilgili olarak kamuoyunda oluşan haklı tepki sonucunda, tarih dersinin 19 Ekim 2017 tarihinde yapılan değişiklikle Edebiyat-Coğrafya 1 sınavına dahil edildiğini ve sınavın isminin de “Edebiyat-Sosyal Bilimler 1” olarak değiştirildiğini hatırlattı.

Değişen durumla iki senedir seçmeli tarih dersi görmeyen ve eşit ağırlıklı sistemde sınava hazırlanan öğrencilerin seçmeli tarih dersinin sorularını da çözmesinin zorunluluk haline geldiğini anlatan İlhan Yaşar, Sosyal Bilimler testinde sorulması daha bilimsel-mantıklı olan tarih dersinin, Edebiyat-Coğrafya 1 sınavına aktarılması ile coğrafya dersinin soru sayısının 12’den 6’ya indirildiğini, böylelikle bir yanlıştan başka bir yanlış doğduğunu ve bilimsel eğitim vizyonundan biraz daha uzaklaşıldığını söyledi.

İlhan Yaşar, “Coğrafya kıyımıyla beraber de özel sektörde işsiz kalan, okullarda norm fazlası durumuna gelen ve atama bekleyen öğretmenlerin büyük bir kısmının coğrafyacılar olması kaçınılmaz hale getirilmiştir.

Dünya’nın yuvarlak olmasının dahi tartışma haline geldiği, mekân bilgisi açısından cahilleştirildiğimiz son dönemde, coğrafya dersinin bu yoldan önemsizleştirilmesi kabul edilemez bir durumdur. Yaşadığı ülke ve dünyanın fiziki durumundan bile haberdar olmayacak bir gençlik yaratma niyeti taşıyan bu hamle, Türkiye’de kontrol edilebilir bir cehalet düşleyenlerin ekmeğine yağ sürecek, aydınlık bir gelecek isteyen her yurttaşı ise düşlerinden uzaklaştıracaktır” dedi.

“GEÇİT VERMEYECEĞİZ”

Tek adamın buyruğuyla, hiçbir bilimsel altyapısı, pilot çalışması olmadan eğitim alanında alınan bu kritik kararların, artık sadece eğitim sistemine değil, bilimselliğe de darbe vurmaya başladığını kaydeden Yaşar, “Eğitim-İş olarak; çocuklarımızın/gençlerimizin hakkını arayan, bilgili yurttaşlar olabilmesi için elzem olan derslerin, MEB’in ve YÖK’ün keyfiyetiyle önemsizleştirilmesine izin vermeyeceğiz!

Bu ülkede bilimin de, bilim iş görenlerinin de, çocukları için bilimsel eğitim isteyenlerin de yalnız olmadığını göstereceğiz” dedi.(Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
16°
az bulutlu
banner303

Gelişmelerden Haberdar Olun

@