“Yine ihmal yine ölüm”

Çorum Memur-Sen İl Temsilcisi ve Sağlık-Sen Çorum Şube Başkanı Ahmet Saatcı Şırnak'ta meydana gelen Kömür Ocağının göçmesi neticesinde 6 kişinin hayatını kaybettiği belirterek, Soma, Ermenek ve Siirtin ardından Şırnak’ta emekçinin kötü şartlar altında çalıştırılmasının bir sonucunun yaşandığını ifade etti.

Güncel 18.10.2017, 22:53
883
“Yine ihmal yine ölüm”

Bakanlığın, kazanın olduğu madenin ruhsatsız ve kaçak olduğunu belirtirken, 2012’den bu yana 6 kere değişen İş Sağlığı ve Güvenliği kanunu hakkında yapılan uyarıların bir yenisini eklemenin de anlamsızlığının ortaya çıktığını belirtti. İnsan ömrünün hiçe sayıldığı bir kaçak pazar ortasında, çaresizce bekleşen ailelerin resminin, bütün açıklamaları, kelimeleri kavramları kifayetsiz bıraktığını belirten Saatcı, “Bu bir iş kazası değildir. Bu, SGK sisteminin kayıtlarına giremeyecek derecede faili belli olmasına rağmen meçhul bir ölüm hadisesidir. Konunun asıl veçhesi, zaman zaman karşımıza çıkan kaçak maden ocakları meselesidir. Anayasamız 168. Maddesi ve Maden Kanunu’nda yer alan hükümler çerçevesinde, kaçak maden ocaklarıyla daha etkin mücadeleye ihtiyaç olduğu kesin. Bu olay başta olmak üzere emek tarafı olarak sorunun üzerine daha etkili bir şekilde eğilinmesi ve faili belli olan meçhullerin önüne geçilmesi en büyük isteğimiz.

Memur-Sen ailesi olarak, bu olayın takipçisi olacağımızı belirtir, ölenlere Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar diler, kayıp madencimizin bir an önce bulunmasını temenni ederiz” dedi. (Haber Merkezi)

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner255
banner133
26°
az bulutlu
banner303
Namaz Vakti 03 Ağustos 2020
İmsak 03:50
Güneş 05:32
Öğle 12:51
İkindi 16:44
Akşam 20:01
Yatsı 21:35

Gelişmelerden Haberdar Olun

@